Czy wiesz, że w metylacji geny mają swoją funkcję?
grudzień 30, 2017 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
Dziwnie to zabrzmi co teraz napiszę, ale spróbuję: NAJBARDZIEJ MNIE IRYTUJE BEZPRZEDMIOTOWE TRAKTOWANIE GENÓW. Wciąż słyszę ten MTHFR…i wszystko mam wiedzieć o co chodzi?
Funkcją genu/białka MTHFR jest “transport” kwasu foliowego do miejsca reakcji. I tak gen/białko MTHFR C677T jest odpowiedzialny za dostarczenie kwasu foliowego, który ma dołączoną grupę metylową do miejsca odebrania jej przez gen/białko MTR.
Zatem w tym procesie kwas foliowy jest substancją do której “dokleja” się grupę metylową na tyle istotnie, że te grupy nam “nie uciekają” a gen/białko w tym transporcie się wyspecjalizowały MTHFR. Leczenie tych procesów zawsze musi być odpowiednio zdiagnozowane:
1.Czy mamy problem z genem i brakuje mu np. kofaktorów jak w przypadku MTHFR, ryboflawiny?
2.Czy mamy problem z brakiem odpowiedniej substancji do zrealizowania określonego celu. W naszym wypadku odpowiedniego kwasu foliowego, który może “przykleić” grupę metylową.
3.Musimy zdiagnozować czy są jakieś czynniki przyspieszające działanie genu/białka lub hamujące.
4.Czy nie jest z natury tak, że nasz gen może pracować w tempie o 30% wolniejszym albo o 20% szybszym i to w sposób stały. Taka deregulacja musi znaleźć odpowiednie działanie kompensujące te problemy w ramach wszystkich procesów.
…bo celem jest realizowanie odpowiednich funkcji za pomocą różnych “narzędzi” w odpowiednim tempie przy wykorzystaniu substancji o odpowiednich formach chemicznych.