Czym jest ART BRUT mówi Adam Nidzgorski
styczeń 10, 2010 by Jarek
Kategoria: Po prostu życie
Adam Nidzgorski jest zafascynowany ART BRUT, ale nie jest osobą niepełnosprawną. W 2008 roku w Białymstoku był jego wernisaż prac. Zakochany w swojej wspaniale o niej opowiada.
Rysujesz jak dziecko
- W moim malarstwie bardzo ważna jest dla mnie moja żona. To ona wyciągnęła ze mnie wrażliwość, spirytualizowała mnie. Ja nigdy wcześniej nie byłem na żadnej wystawie. A teraz mam własne – mówi Nidzgorski.
Pierwsza była już w 1965 r., w Tunisie. Ale długo był niedoceniany. – Na początku znajomi się ze mnie śmiali, mówili: Co to jest, po co to komu, rysujesz jak dziecko. Znawcy dodawali: nie znasz perspektywy. Ale moje obrazy podobały się mojej żonie i to było najważniejsze, więc malowałem dalej.
W latach 80. Nidzgorski zafascynowany sztuką Jeana Dubuffeta (twórca nazwy art brut), nawiązał z nim kontakt. Ten zachęcił go do dalszego uprawiania sztuki spontanicznej.
Bo z taką Nidzgorski jest właśnie utożsamiany. Art brut to termin, który nie ma swojego odpowiednika w polszczyźnie – tłumaczony jest jako „sztuka surowa”, „naiwna”, „niefałszowana”, „marginesowa”. Wszystkie te określenia nie oddają jednak w pełni istoty twórczości artystów, którzy nie są profesjonalistami.
- Artyści art brut to twórcy, którzy nie kończyli żadnych szkół malarskich, nie należą do elity, nie mieli żadnego kontaktu ze sztuką, a tworzą z głębokiej wewnętrznej potrzeby, często bez chęci pokazywania swojej twórczości komukolwiek – mówi prof. Alain Bouillet, znawca i kolekcjoner art brut, autor wielu prac z zakresu wrażliwości emocjonalnej oraz estetyki, współtwórca muzeum art brut, będącego częścią Musée d’Art Moderne et Contemporain w Villeneuve D’Ascq (Lille, Francja). – Czy Adam Nidzgorski tworzy art brut? No właśnie, ten znak zapytania [który pojawia się zresztą w tytule wystawy – red.] jest ważny. Nidzgorski jest kojarzony z tą sztuką, ma z nią wiele wspólnego
tutaj znajdziecie film o wystawie:
Dziękuję Białostockiemu Teatrowi Lalek za udostępnienie materiałów, które w komplecie znajdziecie tutaj:http://www.btl.bialystok.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=649&Itemid=42&limit=1&limitstart=0&lang=pl