Czym jest seksualność w zespole Downa? Świetny poradnik!
styczeń 10, 2013 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Szukając materiału na temat płodności osób z ZD trafiłem na świetny poradnik dotyczący seksualności, który bardzo mi się spodobał. Postarałem się go przetłumaczyć dla Was, pomimo tego że język polski jest bardzo ubogi w tej materii.
http://www.ndss.org/Resources/Adolescence-Adulthood/Sexuality-Down-Syndrome/
Czy osoby z zespołem Downa czują pociąg seksualny?
W przeszłości seksualność nie była rozważana jako możliwa w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną, gdyż uważano, że jest ona połączona z ich “trwałą dziecinnością”, przez co rozumiano że nie występuje.
W istocie osoby z ZD mają potrzeby seksualne i istotnym jest aby je zaakceptować w sposób odpowiedni do wieku. Edukacja seksualna jest zatem sposobem umożliwiającym planowanie rozwoju samodzielności w życiu społecznym takiej osoby.
Czy osoby z zespołem Downa rozwijają się fizycznie tak samo jak ich rówieśnicy?
Dzieci z ZD doświadczają takiej samej sekwencji rozwoju w zakresie fizycznych i hormonalnych zmian jak ich rówieśnicy. Jednakże często ich rozwój w zakresie dojrzałości społecznej, emocjonalnej, komunikacji, myślenia abstrakcyjnego i zdolności do rozwiązywania problemów, jest opóźniony.
Czy dzieci z ZD doświadczają zmienności emocjonalnych charakterystycznych dla okresu dojrzewania?
Zmiany emocjonalne charakterystyczne dla okresu dojrzewania u nastolatków z ZD są zbieżne z tymi jakie występują u rówieśników, z tym zastrzeżeniem, że mogą być zintensyfikowane tytułem czynników środowiskowych. Nastolatki funkcjonujące w środowisku, chodzące do szkoły, uczęszczające do szkoły w sposób nieunikniony rozwijają swoją świadomość seksualną, w czym pomagają także media. Są zainteresowani randkami, spotykają się ze sobą, tworzą związki zatem w sposób naturalny wchodzą w okresy wahań nastrojów.
Jaki typ edukacji o seksualności jest właściwy dla osób z ZD?
Bardziej istotnym zagadnieniem w tym przypadku nie jest kwestia jaki typ ma to być edukacji, a jak efektywnie ten proces dociera do słuchacza z ZD. Konieczne jest zindywidualizowanie edukacji biorąc pod uwagę percepcję słuchacza, zrozumienie przez niego swojego ciała. Istotnym jest wskazanie czym jest rodzicielstwo.
Jak można zachęcić do “zdrowej seksualności” osoby z ZD?
Seksualność osoby z ZD może być właściwa jedynie wtedy, gdy jest świadoma, wzmocniona zrozumieniem istnienia interakcji między ludzkich.
Czy kobieta z ZD ma specjalne potrzeby dotyczące dotyczące kontroli ryzyka zajścia w ciąże?
Około 50% kobiet z ZD jest płodna i powinna używać antykoncepcji bez dodatkowego ryzyka medycznego. Metoda wybrana zależy od preferencji i zdolności do skutecznego użycia. Stosuje się także chirurgiczną całkowitą sterylizację, co nie stanowi ryzyka.
W jaki sposób osoba z ZD może być chroniona przed wykorzystaniem seksualnym?
Konieczna jest edukacja wskazująca na różnice w kontakcie fizycznym. Muszą być przygotowane i wytrenowane na przypadek, gdy taka nieakceptowalna sytuacja ma miejsce.
Czy dziewczynki i kobiety z ZD miesiączkują?
Menstruacja u kobiet z ZD jest taka sama jak u kobiet bez ZD. Przeciętnie miesiączkowanie zaczyna się po 12 roku życia, choć może się pojawić w wieku 10 lat jak i 14 lat. Cykle są regularne bez większych odchyleń, typowych dla rówieśniczek. Zmiany w rytmie są związane zazwyczaj albo z wiekiem albo z zaburzeniami pracy tarczycy. Nieregularność cykli lub ich bolesność wymaga koniecznych badań lekarskich.
Jeżeli kobieta z ZD jest w ciąży, to czy jej dziecko także będzie mieć ZD?
Przynajmniej połowa kobiet z ZD ma owulację i jest płodna. Między 35% a 50% dzieci urodzonych przez matki z ZD mogą mieć także ZD.
Menopauza u kobiet z ZD występuje w bardzo szerokim zakresie wieku. Średnio zdarza się to po 40 roku życia.
Czy chłopcy z ZD dojrzewają później niż rówieśnicy?
Dojrzewanie jest opóźnione delikatnie, a budowa anatomiczna nie różni się od rówieśników.