DHA, fakty…
listopad 13, 2009 by Jarek
Kategoria: Metabolizm
Na początek dla wszystkich przypomnienie co to jest DHA za:
Kwas dokozaheksaenowy
Kwas dokozaheksaenowy (DHA) – wielonienasycony kwas tłuszczowy ω-3 (omega-3) zaliczany do NNKT. Najlepszym jego źródłem jest tłuszcz rybi, w mniejszych stężeniach występuje także w niektórych algach oraz w nasionach lnu.
DHA wykazuje szereg pozytywnych oddziaływań na organizm. Spożywane w pokarmach powoduje obniżenie poziomu triacylogliceroli we krwi. Z kolei niedobór kwasu dokozaheksaenowego powoduje niski poziomu serotoniny w mózgu a także może mieć związek z występowaniem ADHD, choroby Alzheimera i depresji.
W tych przypadkach jest on stosowany wraz z kwasem eikozapentaenowym (EPA), który jest substratem do wytwarzania DHA.
oraz tutaj:http://www.zespoldowna.info/omega-co-to-jest/
- WHO rekomenduje DHA do wszystkich formuł witaminowych prenatalnych oraz formuł dla dzieci na poziomie znalezionym w mleku karmiących kobiet.
- DHA występuje w największej ilości spośród wszystkich tłuszczy w mózgu i w siatkówce. Mózg zbudowany jest w 60% z tłuszczy (strukturalnych a nie adipocytów), z czego aż 25% to DHA. DHA stanowi 60% siatkówki. Mózg i inne tkanki nerwowe zawierają duże ilości DHA.
- DHA jest w mleku ssaków. Karmienie piersią tytułem dostarczania DHA poprzez mleko dziecku, jest głównym wskazaniem dla tej czynności.
- DHA jest kluczowe dla rozwoju mózgu i oczu. Rozwój mózgu w okresie prenatalnym i niemowlęcym jest tak gwałtowny, że konieczna jest suplementacja wspierająca matkę i dziecko poprzez odpowiednio dobraną dietę i lub suplementy aby spełnić zapotrzebowanie organizmu w stopniu wystarczającym na ten tłuszcz.
- DHA jest powiązane z poprawianiem się funkcji poznawczych i widzenia u dzieci. Badania pokazują, że dzieci karmione piersią mają 5-9 punktów IQ więcej niż grupa kontrolna (niekarmionych). W przypadku wcześniaków i dzieci z deficytami różnica może wynieść nawet do 20 punktów IQ, kiedy poziom DHA jest nieodpowiedni w mleku matki, tudzież w wyniku braku suplementacji.
- Niski poziom DHA wiąże się obecnie zachowaniem dzieci. ADHD i problemy w nauce powiązane są obecnie z niskim poziomem DHA.
źródło: WHO