DHA i cholina suplementy, które wspomagają formowanie się synaps.

luty 26, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

“Czytałem książkę Pana Jerzego Zięby który twierdzi że organizm ludzki potrzebuje w szczególności kwasów Omega 6  ponieważ omega 3 to pochodne Omega 6 i organizm wyprodukuje je w odpowiedniej ilości. Chodzi o to aby nie wyręczyć organizmu od produkcji tych organów zgodnie z zasadom, że nie używany organ obumiera (oczywiście nie wiem jak to jest w przypadku dzieci z ZD ale czy słyszał Pan o czymś takim.” To temat od Michała.

Lubię poglądy Pana Jerzego Zięby i są one w dużej mierze moimi. Różnica między nami jest taka, że Pan Zięba odnosi się do osób o “standardowym organizmie”. Nie odnosi się do ludzi o zmienionym genomie, tak jak to ma miejsce w przypadku trisomii 21. Zatem jego poglądy słuszne, należy jednak modyfikować. I tak jest w tym przypadku problemu jaki postawił Michał.

1.W organizmie mamy ogólnie za dużo omegi 6, gdyż jest ona wszędzie. Problem jest na ile ona może być konwertowana do poziomu omegi 3.

2.Omega 3 to w istocie 2 postacie: DHA i EPA.

Posłużę się teraz definicją z https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_dokozaheksaenowy

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) – wielonienasycony kwas tłuszczowy ω-3 (omega-3) zaliczany do NNKT. Jego źródłem są algi oraz ryby, które odżywiają się algami.

DHA cechuje się wieloma korzystnymi działaniami dla organizmu. Spożywany w pokarmach powoduje zmniejszenie stężenia triacylogliceroli we krwi. Natomiast niedobór kwasu dokozaheksaenowego zmniejsza stężenie serotoniny w mózgu[2] a także może mieć związek z występowaniem ADHD, choroby Alzheimera i depresji.

W tych przypadkach jest stosowany wraz z kwasem eikozapentaenowym (EPA), który jest substratem do wytwarzania DHA.

3. W zespole Downa potrzebujemy jedynie DHA ze względu na jego zdolności stymulowania stanów zapalnych.

4.Jest świetny także jako czynnik wzmacniający działanie wielu suplementów takich jak kurkuma, egcg.

http://www.zespoldowna.info/?s=dha

5.Mało kto wie, że razem z choliną jest w stanie “budować” synapsy i regenerować istotną część układu nerwowego

http://www.nrjournal.com/article/S0271-5317%2815%2900043-3/abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19262950

WNIOSKI:

Wracając zatem do problemu Michała pozostaje kwestia następująca:

czy ilość DHA jest odpowiednia w organizmie osoby z ZD dla przeprowadzania tych reakcji bardzo potrzebnych dla komórki nerwowej? Odpowiedź wydaje się być banalnie prosta: NIE

Mamy kolejne pytanie:

czy ilość energii potrzebnej do konwersji omegi 6 do omegi 3 w ZD jest wystarczająca?

Odpowiedź jest banalnie prosta: NIE, dysfunkcja mitochondriów jest na tyle głęboka, że ilość produkowanej przez nią energii nie wystarcza na odbudowę synaps i dendrytów, nie mówiąc o właściwej ilości chociażby hormonów tarczycy.

I jeszcze te pytanie: czego potrzebujemy: EPA czy DHA, oba tłuszcze to omega 3? Odpowiedź jest jednoznaczna: potrzebujemy omegi 3 w postaci DHA od razu, bez konieczności zużywania energii na jej uzyskiwanie z prekursorów.

Ostatnie pytanie: jakie tłuszcze stymulują pracę genu RCAN 1? Odpowiedź: rybie, z których zdecydowaną większość stanowią DHA.

http://www.zespoldowna.info/czy-gen-rcan-1-jest-drugim-najwazniejszym-dla-zespolu-downa-genem.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...