Dieta osób z zespołem Downa, sok z ananasów

marzec 11, 2010 by
Kategoria: Dieta

Zacznę od tego, że osoby mające problem z hemofilią nie powinny konsumować ani ananasa ani soku z niego. Jednak dla osób z ZD może on być bardzo dobrym “wsparciem” w procesie trawienia.

Ananas (Ananas sativus Schult.) jest członkiem ogromnej rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Pochodzi z tropikalnej części Ameryki Południowej. Stamtąd hiszpańscy konkwistadorzy przenieśli go do innych regionów kuli ziemskiej (o sprzyjającym klimacie).Znaczenie lecznicze ananasa
Jest byliną. Owoc bardzo bogaty w cukry, których może zawierać do 15%. Poza tym w jego składzie znajduje się spora ilość witaminy C (do 40 mg), kwasy organiczne, związki miedzi i potasu i enzym bromelina.
Zarówno świeże owoce, jak i niekonserwowany sok ananasowy posiadają znaczenie lecznicze. Ich spożywanie wskazane jest w wielu dolegliwościach. Przede wszystkim przy niestrawności i ogólnie dla poprawy trawienia. Korzystnie oddziałują także na nerki, serce i naczynia wieńcowe. Można też stosować je (oczywiście w połączeniu z innymi lekami) przy chorobach wątroby i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych spowodowanych niestrawnością i słabym wydzielaniu soków żołądkowych. Należy zaznaczyć, że nie powinny jeść owoców i pić soku osoby cierpiący na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśność.
Ponieważ sok z owoców ananasa ma dość dużą zawartość witaminy C, jest stosowany w leczeniu szkorbutu. Jego działanie przeciwzapalne i likwidujące obrzęki sprawia, że można go stosować na miejsca stłuczone, otarte i opuchnięte, a także na ropiejące krosty. Z owoców można przygotować maseczki przy wypryskach skórnych i trądziku młodzieńczym.

źródło: onet.pl

Co jest istotne dla osób z ZD?

W jednym kubku soku z ananasów można znaleźć aż 91% dziennego zapotrzebowania na mangan i aż 94% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Zawiera także fosfor, cynk, witaminę B1, B6, B9 i błonnik.

Jednakże najważniejsza jest bromelina. Dlaczego? Jest enzymem, który hydrolizuje białka i amidy. Wspomaga w ten sposób trawienie białek pokarmowych. Oznacza to, że może pełnić istotną rolę w walce z nadwagą, a ta jest typowa u osób z ZD. Jednak jest jeden problem:

w przypadku odchudzania korzystniej jest przyjmować preparaty doustne w kapsułkach będące wyciągiem z ananasa, gdyż bromelina zarówno pochodząca z świeżych owoców jak i z soku w dużej mierze ulega rozkładowi w kwaśnym środowisku żołądka. Kapsułka pozwala uwolnić się  bromelinie w jelitach a to jest właściwe miejsce :) pamiętać nalezy w takim wypadku o piciu dużej ilości wody.

Bromelina może również pomagać w rozpuszczaniu skrzepów krwi i być przydatna w leczeniu choroby wieńcowej serca. Pomaga zwalczać przekrwienie zatok, infekcje przewodu moczowego, intensyfikuje działanie antybiotyków.

W ostatnich czasach stosuje się bromelinę w ZD jako substancję wspomagającą stawy

 

Coś o apetycie:

Pogromcy apetytu

Tyjesz, bo zjadasz więcej, niż organizm spala. Dlatego zmaganie z nadwagą to przede wszystkim walka z nadmiernym apetytem. A pomóc w niej mogą żywność i preparaty z substancjami, które ułatwiają poskromienie łakomstwa.

Wśród związków hamujących apetyt czołowe miejsce zajmuje popularny błonnik. Ale takie same właściwości mają również inne, mniej znane, substancje.

Inulina

Jest węglowodanem złożonym (pochodną błonnika) opornym na trawienie. Naturalnie występuje m.in. w karczochach, szparagach, czosnku, bananach. Odnajdziesz ją też w suplementach wspomagających odchudzanie, gdzie pełni funkcję balastową, tzn. pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, daje szybciej i na dłużej uczucie sytości.

Pektyny roślinne

Są składnikami preparatów opartych np. na wyciągu z ananasa czy octu jabłkowego. Ich działanie, podobnie jak w przypadku inuliny, sprowadza się do wypełniania (przez pęcznienie) przewodu pokarmowego. W czasie stosowania suplementów z pektynami, błonnikiem albo inuliną trzeba koniecznie pamiętać o zwiększeniu ilości wypijanych płynów, ponieważ substancje te silnie wiążą wodę i mogą prowadzić do odwodnienia.
Witaminy i minerały wspomagają działanie pektyn zawartych w wyciągu z octu jabłkowego i regulują perystaltykę jelit. Na szczególne wyróżnienie zasługuje witamina E, której dobrym źródłem jest właśnie ocet jabłkowy.

Chrom organiczny

Występuje w dwóch postaciach. Chrom sześciowartościowy (6+), uznawany za silnie toksyczny, stosowany jest w przemyśle. W preparatach odchudzających odnajdziesz nieszkodliwy chrom trójwartościowy (3+). Po spożyciu ulega przemianom, których skutkiem jest nie tylko zahamowanie apetytu na słodycze, ale także wyrównanie poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą bądź nietolerancją glukozy (choroby te często współistnieją z otyłością).

Calotropis gigantea

Inaczej madar. Jest to krzew występujący w południowych Chinach, Indiach oraz na Archipelagu Malajskim. Wyciąg z tej rośliny zwiększa wydzielanie hormonów oddziałujących na ośrodek głodu i sytości w mózgu. To z kolei daje sygnał o tym, że jesteś najedzona i możesz skończyć posiłek.

Bromelina

Jest enzymem występującym w owocach ananasa i wspomaga działanie zawartych w nim pektyn. Zaliczana jest do enzymów proteolitycznych, tj. trawiących spożyte białko. Największą aktywność wykazuje w jelicie cienkim, dlatego też najlepiej stosować ją w kapsułkach dojelitowych.

Polifenole

Są silnymi antyoksydantami zawartymi w liściach zielonej herbaty oraz w jej wyciągach. Związkom tym przypisuje się właściwości antynowotworowe, a także wspomagające odchudzanie. Efekt redukcji masy ciała wiąże się z nasileniem przez polifenole procesu termogenezy (tj. spalania spożytych kalorii; działanie to jest prawdopodobnie spowodowane podniesieniem poziomu noradrenaliny – hormonu regulującego termogenezę) oraz obniżeniem poziomu leptyny (jest to hormon wydzielany przez tkankę tłuszczową, hamuje apetyt). Działanie polifenoli jest potęgowane poprzez zawarte w zielonej herbacie katechiny i kofeinę.

Flawonoidy

Są antyoksydantami, które w dużych ilościach znajdziesz w czerwonej herbacie Pu-Erh. Powstaje ona z tego samego krzewu herbacianego co herbata zielona i czarna, różni się tym, że w procesie produkcji ulega częściowej fermentacji, dzięki czemu staje się cennym źródłem flawonoidów. Związki te wykazują działanie bardzo zbliżone do polifenoli zawartych w zielonej herbacie i podobnie jak one skutkują obniżeniem masy ciała.

źródło: poradnikzdrowie.pl

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...