Dieta spersonalizowana…czyli czytamy geny i dostosowujemy dietę. Histamina i enzym DAO.

maj 19, 2017 by
Kategoria: Dieta

Daria mnie zmotywowała by zająć się tematem, którego nie lubię, bo jestem antytalenciem w tym zakresie. Dieta i gotowanie, przygotowywanie jedzenia to dla mnie najtrudniejsza i najbardziej nudna kwestia…choć skrajnie potrzebna. Zaczynam od histaminy, wydaje mi się, najbardziej niedocenianym i nieznanym neuroprzekaźniku, który także silnie reaguje na kłopoty naszych jelit, ale i do nich się zdecydowanie także przyczynia.

Podstawowy artykuł na którym oparłem mój wpis:  http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.long

image

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Histamina

image

Histamina jest wytwarzana z histydyny w wyniku dekarboksylacji w obecności witaminy B6, czyli fosforanu pirydoksalu. Od razu dodam, że w ZD gen odpowiedzialny za funkcjonowanie witaminy B6 jest potrojony i stwarza to istotne problemy.

http://www.zespoldowna.info/witamina-b6-w-zespole-downa.html

Jej funkcjonowanie związane jest z dwoma ścieżkami metabolicznymi w której istotnymi elementami jest gen HNMT i MAO A oraz DAO i ALD. Problem histaminy wiąże się głównie z dysfunkcją obu ścieżek degradujący i deaktywujący jej poziom.

 

Dieta obniżająca poziom histaminy, tudzież nie zwiększająca jej poziom.

To co zawsze na początku przychodzi mi do głowy to powtarzająca się kwestia źle funkcjonującego enzymu DAO wśród nas Polaków. Musi to być jakaś typologia, choć nie ma na to badań. Enzym DAO jest istotny dla organizmu, gdyż reguluje poziom histaminy poprzez degradację jej nadmiernych ilości. Tak wygląda analiza DAO w panelu MTHFR.

 

image

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28108908

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26574488

image

Źle działający enzym DAO zawsze wiąże się z autyzmem, schizofrenią i źle funkcjonującymi jelitami, serotoniną, wchłanianiem niektórych witamin. Oczywiście tytułem nadmiernej ilości histaminy. Gdy jej jest za dużo, organizm reaguje alergiami, gdyż reakcja immunologiczna organizmu jest rozstrojona nadmierną jej ilością. Taka reakcja wiąże się z istotnym problemem w funkcjonowaniu jelit ale i całego organizmu.

Jak sobie poradzić z problemem histaminy?

Albo po zbadaniu poziomu enzymu DAO wprowadzić suplementację enzymem DAOSIN http://daosin.pl/jak-dziala-daosin/ co wydaje się być najbardziej proste …

image

…albo wprowadzić dietę eliminującą histaminę. Należy przy tym pamiętać, że nie sama żywność jest źródłem histaminy a bakterie, które funkcjonują w żywności i doprowadzają ją do fermentacji. Stąd dieta eliminacyjna, w istocie jest niekoniecznie kwestią żywnościową, a wykluczającą bakterie z tejże żywności.W tym podejściu powinniśmy wykluczyć wszystkie produkty fermentowane i “dojrzewające” takie jak:

-kapusta kiszona, ogórki kiszone

-ocet

-jogurty

-alkohol

-sery żółte

-ryby

– niektóre warzywa jak szpinak, brokuł

-awokado, truskawki, papaja, ananas, owoce suszone

-grzyby

Tutaj jest pełna lista tego typu produktów:

http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185/T3.expansion.html

image

Tutaj znajdziecie listę zakupów, które warto brać pod uwagę przy tego typu diecie. Produkty na niebiesko są Waszym wyborem w tej diecie: https://whole30.com/downloads/whole30-shopping-list-histamine.pdf

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27624921

image

Kwestie doboru odpowiedniej diety, to nie jest tylko eliminacja produktów wpływających na samą histaminę. Musimy uwzględnić w takim podejściu jeszcze jeden element:

enzym DAO degradujący nadmiar histaminy, może być w zbyt niskiej ilości, gdy spożywamy zboża i strączkowe.

Gdy jesteśmy wrażliwi na te dwie grupy produktów, to powodują one stan zapalny jelit. Zawsze wtedy zwracamy uwagę na gluten jako ten główny element naszego problemu. W przypadku histaminy, obie grupy produktów powodują, przy wrażliwości pokarmowej na nie, obniżenie produkcji enzymu DAO, stąd następuje silniejsza reakcja alergiczna i zapalna u takiej osoby. Istnieją wskazania by osoby o polimorfizmach genu DAO, funkcjonowały na pewnym etapie leczenia, tak samo jak osoby mające problemy z polimorfizmami genów HLA, czy CTLA4, które zwiększają wrażliwość i nietolerancję na gluten.

Antybiotyki i leki.

Musicie wziąć pod uwagę jeszcze jeden ważny aspekt. Źródłem histaminy są także leki, jak i flora jelitowa i to jest chyba najbardziej istotne dla nas w ZD, z perspektywy zaburzeń mikrobioty i dużej ilości leków jakie podajemy do 5 roku życia. Tutaj jest lista leków, która zwiększa poziom histaminy:

http://ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185/T5.expansion.html

image

Sprawa wydaje się być prosta. Lista powyższa pokazuje leki, które samą swoją obecnością zwiększają ilość histaminy, stąd należy ich unikać w przypadku problemów z nadmiarem histaminy.

SIBO, jelita, mikrobiota.

Antybiotyki, nie tylko te wpisane na tą listę, są produktami/lekami które deregulują całą mikrobiotę. Podanie tego typu produktu zawsze zmienia strukturę mikrobioty, w której zaczynają dominować bakterie typu Clostridia dificile czy E.coli. Pamiętajmy, że ich obecność zdecydowanie wtedy zwiększa produkcję histaminy. Co gorsze, gdy leczymy po terapii antybiotykowej nasze jelita “dobrymi” bakteriami, musimy wiedzieć, że one też będą zwiększać poziom histaminy! Jeżeli mamy leczone przy tym SIBO…to tym bardziej musimy wziąć pod uwagę jakie probiotyki i dlaczego są podawane, gdyż nawet dobre probiotyki mogą pogorszyć nam stan jelit w kontekście SIBO.

Lista bakterii obecnych w żywności zwiększających poziom histaminę:

Lactobacillus casei (jogurty), Lactobacillus reuteri, Lactobacillus bulgaricus

Lista bakterii związana z wyższym poziomem histaminy w układzie pokarmowym:

Clostridium, Escherichia coli, Staphylococcus, Streptococccus, Klebsiella, Morganella, Enterobacter, Proteus, Acinetobacter, Pseudomonas, Aeromonas, Vibro, Plesisomanas, Pediococcus,  Miicrococcus i niektóre szczepy z rodziny Lactobacillus

Lista bakterii degradujących histaminę:

Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum

Wróćmy jeszcze do terapii antybiotykowej. Bardzo często dobrzy lekarze sugerują by dostarczyć odpowiedniej flory bakteryjnej jedząc kapustę kiszoną. Pamiętajcie, w przypadku złej reakcji na nadmierna ilość histaminy, kapusta kiszona nie powinna być w ogóle podawana.

Inna kwestią jest obecność Candidy w wyniku SIBO, leczeniu antybiotykami czy też tytułem jakiejkolwiek innej przyczyny. U dzieci prezentujących cechy autystyczne, candida jest zawsze w przeroście, a to prowadzi do ograniczenia produkcji enzymu DAO tytułem uszkodzenia jelit.

Leczenie zatem jelit i odpowiednia dieta może doprowadzić do likwidacji współwystępujących problemów: braku enzymu DAO i nadmiernej ilości histaminy (pierwszy) oraz wyleczenia jelit i ich nadmiernej reakcji alergicznej, zapalnej poprzez regulację mikrobioty. Jak wiecie to bez diety, enzymu DAO i odpowiednich bakterii probiotycznych  (Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus) jest to praktycznie nie do osiągnięcia.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18544899

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21390145

image

Z perspektywy diety, ale i suplementacji kluczowymi składnikami odżywczymi będącymi kofaktorem produkcji enzymu DAO są te substancje, które są bogate w witaminę B6, C i miedź takie jak: kurczak, indyk, ziemniaki, szparagi, wątróbka, owoce i warzywa.

Metylacja, polimorfizmy genu HNMT i receptory histaminy.

Pozostaje nam w tej kwestii omówić jeszcze inne ścieżki regulujące poziom histaminy w organizmie. Pierwsza to metylacja.

Pisałem o tym wielokrotnie:

OSOBY KTÓRE MAJA ZBYT NISKĄ METYLACJĘ, TYTUŁEM RÓŻNYCH CZYNNIKÓW, MAJĄ NADMIERNĄ ILOŚĆ HISTAMINY, ZAWSZE!

Jakie czynniki wpływają na stan określany jako undermethylation (zbyt niska metylacja):

-polimorfizmy genów np. MTHFR, MTRR, MTR, BHMT

-problemy z funkcjonowaniem jelit ograniczające absorpcję np. podstawowych witamin z grupy B (witamina B12, witamina B9, witamina B2, witamina B6 w szczególności), choliny czy magnezu

-zła dieta, która nie dostarcza powyższych składników

Osobnym kluczowym elementem jest kwestia genu HNMT i jego polimorfizmów.

https://www.wikigenes.org/e/gene/e/3176.html

image

Gen HNMT pełni podobną rolę jak DAO, degradując i deaktywizując histaminę. Przy czym  skupia się on głównie na tej histaminie, która funkcjonuje w układzie nerwowym. Tam nie ma DAO, które głównie występuje w układzie trawiennym!

Gdy mamy zbyt dużo histaminy w mózgu, stan ten nazywamy histadelią, to mamy do czynienia z nierównowagą neuroprzekaźników wynikającą głównie z niewłaściwej (niskiej) metylacji obok polimorfizmów tego genu.

HNMT działa także w jelitach. Gdy mamy jelita przesiąkliwe, gdy mamy candidę i inne przerosty bakterii,  histamina dociera do krwioobiegu dzięki problemom ze szczelnością jelit i wysokiej produkcji histaminy przez przerosty bakterii. W takiej sytuacji HNMT nie radzi sobie po prostu z nadmiarem histaminy w układzie nerwowym, a jego polimorfizm jest wręcz elementem diagnozy nieszczelnych jelit.

Ważna uwaga:

źle działający gen HNMT, to też może być sygnał o źle działającym genie MAOA, który jest potrzebny do dalszej degradacji histaminy. Z tej perspektywy patrząc przez pryzmat diety/suplementacji potrzebujemy więcej witaminy B2, aby rozkład histaminy miał miejsce. Jest to bardzo skomplikowane!

Ostatni element tej układanki to receptory histaminy, które tak są opisane w panelu MTHFR UK.

image

image

Receptory histaminy są szczególnym miejscem, które mogą regulować jej ilość w organizmie. Mają z pewnością istotny wpływ na regulację stanu zapalnego, właśnie poprzez wychwyt histaminy.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20085595

W sytuacji, gdy mamy problemy z ilością histaminy w organizmie, może okazać się, że aktywność tych receptorów może być kluczowa dla całego procesu leczenia. Dlaczego? Jeżeli z polimorfizmów wynika, że receptory działają na właściwym poziomie, to powinniśmy użyć leków ograniczających ich działanie. Z tej perspektywy, przy silnych reakcjach alergicznych leki działające na receptory są istotnym elementem strategii korygującej obecność i działanie histaminy w organizmie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24012610

MOJE PODSUMOWANIE:

1.Jeżeli mamy deregulację funkcjonowania jelit w ZD, tytułem różnych czynników obecność nadmiernej ilości histaminy może być pierwszym biomarkerem, że coś z nimi się dzieje złego. Jest to diagnozy jelit i działania DAO.

2.Obecność nadmiernej ilości histaminy w ZD jest też efektem złej metylacji zaburzonej poprzez trisomię, jak i poprzez dziedziczone od rodziców polimorfizmy. One działają głównie poprzez HNMT.

3.Dieta stymulująca histaminę, obniżająca ją, wydaje się być istotna zatem w ZD tytułem ścieżki DAO, a przypadku ścieżki genu HMNT musi być łączona z dietą poprawiającą metylację, bogatą w witaminy z grupy B, cholinę, magnez, witaminę C.

4.Regulacja poziomu histaminy może spowodować poprawę koncentracji, spowolnienie dziecka, wyhamowanie zachowań typowych dla autyzmu, poprawę snu, zlikwidowanie reakcji alergicznych, poprawę funkcjonowania jelita, co w efekcie daje znaczącą poprawę funkcjonowania dziecka.

Ja polecam Wam diagnozę w tym kierunku poczynając od sprawdzenia poziomu enzymu DAO i histaminy.

Komentarze

Liczba komentarzy: 6 do “Dieta spersonalizowana…czyli czytamy geny i dostosowujemy dietę. Histamina i enzym DAO.”
  1. Karolina pisze:

    W diecie moi synków unikam produktów wysokohistaminowych od 10 dni – tym sposobem zafundowałam mojej rodzinie wymarzone wczasy ;). Po 2 latach nieprzespanych nocy w końcu się wysypiamy, a ciągu dnia dzieci zwalniają.
    Pozdrawiam, mama bliźniąt z autyzmem.

  2. Michał N pisze:

    Jarek można np.stwierdzić po tych różowych policzkach że jest to jednak wysoki poziom histaminy i nie należy podawać kiszonych produktów?

  3. Can pisze:

    Tak. Wtedy najłatwiej zrezygnować z “kiszonek” albo podać DAOsin.

  4. Ewa pisze:

    Dzień dobry. W nawiązaniu do tych bardzo cennych informacji chciałabym zapytać, czy znają Państwo lekarza, który ma wiedzę na temat nietolerancji histaminy? Moje dziecko na nieoznaczalny poziom DAO , a lekarze nie za bardzo wiedzą co z tym zrobić. Pozdrawiam serdecznie Ewa

  5. Can pisze:

    Niestety nie.

  6. Ewa pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Jako, że nigdy się nie poddaję i na pewno znajdę odpowiedniego lekarza, jeżeli tylko Pan będzie zainteresowany to z chęcią podzielę się moimi doświadczeniami a finalnie namiarem na odpowiedniego doktora. Moje dziecko nie ma ZD, sama je zdiagnozowałam, zainteresowałam kilku lekarzy tym tematem, ale wszyscy otwarcie mówią, że są teoretykami. Mam tak wiele pytań i uwag , a nie ma ich komu zadać☺ Gratuluję Panu tej ogromnej wiedzy, i to właśnie dzięki Panu wiem więcej. Dziękuję. Ewa

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...