Dieta trzecia niskocukrowa.
Trzeci typ diety, który powinien trafić do wszystkich osób z ZD to dieta niskocukrowa, niskowęglowodanowa tudzież dieta zawierająca różne cukry w ilości dopasowanej do aktywności danej osoby. Nie jest to dieta wykluczająca w 100% węglowodany/cukry. Może bardziej powinna brzmieć jako ta, która dobiera odpowiednie cukry, ale na pewno nie jest kompletnie bez.
Jak zawsze najłatwiej z niej wykluczyć coś. Zatem żywność wsparta najpierw cukrem białym, potem syropami, które są słodyczami, ale i zbiorem węglowodanów, bez istotnych wartości odżywczych muszą zostać ograniczone do zera. Zastępujemy je owocami takimi jak jagody, borówki, maliny. Także żywność bogata w błonnik, choć jest to cukier jest jak najbardziej właściwa. Produkty zawierające proteiny jak mięso, ale i warzywa, jajka, orzechy, tłuszcze bogate w omegi 3 są tutaj krytyczne.
Uwaga: trzeba analizować je gdyż może się okazać, że produkty te mogą wykluczać się z dietą o niskim poziomie histaminy i wspierającą leptynooporność.
Wymienione dzisiaj trzy typy diety z mojej perspektywy są krytyczne. Każda inna musi być dopasowana już personalnie i wykluczać te produkty/grupy produktów które są problematyczne dla danej osoby, charakteryzujące się wrażliwością genetyczną, alergiczną, w układzie dysbiozy na wspomniane mocno spersonalizowane typy żywności.