Dieta w zespole Downa – cynk część 1, czyli zaczęło się w 1979 roku, a może ciut wcześniej…
Kiedyś ktoś mnie zapytał: kiedy tak naprawdę zaczęto badać zespół Downa? Przyszła mi na myśl data 1993, potem 1995, 1998, czyli daty, kiedy pojawiały się te wszystkie artykuły matek dzieci z ZD z USA, które będąc biochemikami postanowiły opisać to co się z ich dziećmi stało, dzieje. Jednakże tak naprawdę ZD zaczęto interesować się pod koniec lat 70tych. Dlaczego? Osoby z ZD były “charakterystyczne” jeżeli chodzi o stały niedobór cynku i zostały “polem doświadczalnym” w tym temacie. Ciekawe, że zaledwie 2 gramy, a tak ciekawy temat.
Pierwsze publikowane badania w kierunku badania poziomu cynku zamknięto w 1979 roku, choć przy okazji badania leukemii jeszcze w latach 60tych nadmieniono, że leukemia ma z pewnością związek z cynkiem.
Były prowadzone w ograniczonym wymiarze w Szwecji. Konkluzja tych badań była jednoznaczna i pozostaje do dzisiaj aktualna:
CYNK I SYSTEM IMUNOLOGICZNY W ZESPOLE DOWNA JEST ZE SOBĄ JEDNOZNACZNIE ZWIĄZANY.
Powinienem dodać: JEGO STAŁY BRAK!
Ci którzy znają angielski przeczytają to co mówiło te badanie w całości, ci którzy nie znają tego języka mogą przeczytać ten opis :) tutaj:
W Szwecji poddano badaniom kontrolnym 12 osób z ZD. Zauważono u nich specyficzne braki immunologiczne. Jednakże w wyniku podawania przez 2 miesiące suplementu zawierającego w dawce dziennej 135 mg Zn podniósł się poziom leukocytów.
Od momentu badań szwedzkich wzrosła liczba prowadzonych projektów. Co jest ciekawe w ZD szukano odpowiedzi: jak wpływa cynk na immunologię każdego z nas. W 1994 roku pojawiły się badania włoskie, które wskazywały, że obecność cynku w postaci doustnie podanego suplementu zwiększa odporność osób z ZD, nawet podnosząc ich statystyki zachorowalności do poziomów typowych dla osób bez tej wady genetycznej.
Krytyk suplementacji Len Leshin, opierając się na wynikach badań włoskich uważa, że suplementacja cynku jest nieodzowna u osób z ZD!!! Jak należy to zrozumieć, w końcu analizujemy te problemy z punktu widzenia diety?! Niestety już w tym miejscu powiem to tak:
DIETĄ NIE JESTEŚMY W STANIE DAĆ TAKIEJ ILOŚCI CYNKU JAKI POTRZEBUJE OSOBA Z ZD W SPOSÓB TRWAŁY! MUSI BYĆ ON SUPLEMENTOWANY DOUSTNIE, A DIETA JEDYNIE WSPOMAGA JĄ!
Praktycznie niemalże do roku 2005 pisano o cynku jako o mikroelemencie i jego deficytach. Dopiero w 2007 roku w literaturze naukowej brazylijscy badacze wskazali, że:
“…metabolizm cynku jest zmieniony w ZD, a sam cynk wydaje się się mieć związek ze zmianami metabolicznymi typowymi dla tego zespołu”.
Cofnijmy się jednak jeszcze raz do lat 90tych. Pojawiają się wtedy teza pokazująca zależność poziomu cynku u osób z ZD a ich wzrostem. Jej potwierdzeniem były kolejne badania włoskie przeprowadzone w tym okresie, gdzie zauważono, że rola cynku nie ogranicza się jedynie do zwiększenia efektywności systemów obronnych osób z ZD, ale u większości z nich, gdy suplementowano cynk zwiększyła się dynamika ich wzrostu!
W latach 1995-1998 podjęto też badania nad powiązaniem cynku i TSH. Pierwsze “nieśmiałe” próby wskazywały na taką możliwość.
W latach 2001-2005 zauważono i z całą mocą zaczęto podkreślać istotność cynku oraz selenu jako podstawowych składników enzymów i ich procesów, co wcześniej nie było tak traktowane, w zakresie:
-dysmutazy ponadtlenkowej (istotna broń w walce z utlenianiem komórki)
-peroksydazy glutationowej (redukuje nadtlenek wodoru i nadtlenki organiczne, chroniąc w ten sposób komórki przed utlenieniem)
jeżeli nie rozumiecie tego i efektu wolnych rodników to proszę wróćcie do tego artykułu:http://www.zespoldowna.info/podstawy-biologii-komrki-dla-rodzicw-dziecka-z-zespolem-downa/
Był to z pewnością przełom, bo potwierdził on cynk i jego kluczową rolę w immunologii, ale i pokazał też jego rolę w walce ze stresem tlenowym, w procesie myślenia i nauki oraz zapamiętywania.
W 2004 roku przeprowadzono ciekawe badania na temat poziomu cynku we włosach osób z ZD i osób “typowych”.
Zrobiono badania włosa 19 osobom z ZD i 11 osobom typowym. W wyniku badań potwierdzono znaczący niższy poziom cynku u osób z ZD i warto na to popatrzeć. Jak je czytać? Case to liczba porządkowa. Po lewej stronie są to dane dzieci z ZD po prawej dzieci typowych.
Dla wszystkich widoczne są w sposób oczywisty wartości osób z ZD, zdecydowanie niższe i to jest fakt. Zapamiętajmy to jako bardzo istotny element, bo on może dotyczyć naszego dziecka.
Pójdźmy dalej poza rok 2007. Wtedy działania badaczy skupiły się z powrotem na systemie immunologicznym osoby z ZD.
Pojawiło się badanie włoskie, które po kilkunastu latach od pierwszej edycji miało pokazać czy nastąpiły jakieś zmiany środowiskowe u osób z ZD, które by wpłynęły na immunologię, poziom cynku u osób z ZD.
Pokazało ono, że cynk u osób badanych zachowywał się dobrze w granicach norm ALE DO WIEKU LAT 5!!! przy czym im bliżej tego wieku tym wyniki oscylowały na coraz niższym poziomie!!!
Kolejne rewelacje w zakresie immunologii przyniósł rok 2009. W czasopiśmie IMMUNITY & AGEING wskazano, że:
“… funkcjonowanie komórek, a nie ich liczba są głównym mechanizmem odpowiedzialnym za złe funkcjonowanie systemu immunologicznego u osób z ZD…” a POZIOM CYNKU JEST KLUCZOWY DLA ICH FUNKCJONOWANIA.
Cynk zatem został potwierdzony jednoznacznie jako kluczowy mikroelement dla biologii komórki, jej funkcjonowania i to sprawnego. W konsekwencji tych wszystkich ustaleń podtrzymano wszystkie wcześniejsze ustalenia dotyczące roli cynku u osób z ZD, NIEPODWAŻALNIE ISTOTNEJ!
Na koniec tej części wskażę dlaczego w ZD jest problem z cynkiem, albo jak ten proces identyfikować. Proponuję abyście przypomnieli sobie ten artykuł: http://www.zespoldowna.info/geny-w-zespole-downa-2/
Tam Len Leshin wskazuje na główne problemy związane z genetyką ZD. Jak do tego ma się cynk?
1.Cynk zawsze bierze udział w procesie syntezy RNA i DNA oraz cyklów biochemicznych wszystkich komórek.
2.Deficyt cynku w hipocampusie oznacza zwiększony poziom blaszek amyloidowych, nasze APP, a co to oznacza!!! Słabszą pamięć, słabsze zdolności poznawcze, szybką demencję, czyli to o czym ostatnio uczyliśmy się tutaj:
3.Wszystkie procesy antyutleniaczowe, czyli walka komórki z procesem utleniania to zadanie dla cynku, a tego utleniania w ZD nigdy nie jest dość ze względu chociażby na nadmiar genu CBS, SOD, czy DYRK 1a, który będąc w nadmiarze negatywnie wpływa na REST, zmniejszając jego użycie, a to jest początek retardacji.
Zatem musi mieć CYNK!
Jarek faktycznie jest duża dysporoporcja w poziomie cynku u dzieci z ZD? Ale zastanawia mnie tak wysoki wynik u dzieci zdrowych. W mojej tabeli norma dla cynku to do 160 ug/dl. Rozumiem, że pewnie ppm to co innego.
Albert, różnica jest duża. Rok temu gdy pierwszy raz te badania dostałem pytałem się o te wyniki Jacquline z Francji. Ona stwierdziła, że osoby z ZD nie tylko różnią się między sobą ale bardzo różnią się w zależności od kraju i tradycji kulinarnych jakie występują w poszczególnych krajach. Może to oznaczać, że w Polsce mogą być inne dane niż w Turcji, czy Francji. Z drugiej strony patrząc na te badania, były one prowadzone na osobach bez suplementacji, gdy dzisiaj każdy w ten czy inny sposób od małego wspomaga dziecko. Jak popatrzysz na rozwój mleka w proszku dla dzieci i porównasz zestawienie składników z 2006 roku i dzisiaj też widać olbrzymią różnicę. Stąd te dane należy traktować poglądowo a nie odnosić do stanu dzisiejszego.
Bardzo ciekawy artykuł. Część z czytających może mieć jednak problem z otwarciem cytowanych artykułów wewnętrznych: wszystkie linki kończą się ukośnikiem, a powinny: “.html”.
Pozdrawiam
Dzięki za sygnał. Teraz powinno być lepiej.