Dlaczego college? Katie odpowiada .
Dzisiaj z pewnością przeczytaliście już artykuł o Katie, która jako jedna z niewielu w USA, osób z ZD ukończyła studia na poziomie licencjatu.
Gdy czytaliście ten artykuł z pewnością zastanawialiście się, dlaczego Katie zdecydowała się na college.
Oto odpowiedź: “Chciałam dowiedzieć się więcej o sobie i jak sobie dam radę z dala od domu w collegu. Także chciałam się nauczyć jak być najlepszą w pracy i jak ją zdobyć, by móc być samodzielną, niezależną i skoncentrowaną na moim życiu.”
“Co mi pomogło? Myślę, że akceptacja dla mojej obecności w normalnej, masowej szkole. Także programy jak Think College Institute.”
Jak wyglądał dzień Katie w collegu?
Katie na 45 minut przed lekcjami przychodziła do profesor Niny Mazloff, która przygotowywała ją na dany dzień. To ona wspomaga ją w zadaniach domowych oraz określa jakie prace muszą być wykonane. Następnie trwają zajęcia. Katie w campusie ma własny pokój, dzieląc pozostałe obiekty z innymi studentami.
Czy Katie jest jedynym studentem z ZD?
Tutaj należy powiedzieć tak: USA już w 1975 roku wydały ustawę umożliwiającą edukację w collegach takim osobom jak Katie (Individuals With Disabilities Education Act). Jednak dopiero akcja National Down Syndrom Association w ostatnich czasach umożliwiła szerszy dostęp do edukacji “pogimnazjalnej”. Dzięki prawu w USA osoby do 21 roku mają bezpłatny dostęp do edukacji. Jednakże dla osób z ZD jest to niewystarczające, stąd nowe legislacje Kongresu umożliwiły przesunięcie tej granicy wiekowej dla takich osób jak Katie. Dzięki temu programy takie jak Katie pojawiły się w takich szkołach jak: College of New Jersey, Mercer County Community College. W tej drugiej uczelni rozpoczął edukację John McCormack, “facet z ZD”, jak sam o sobie mówi.
John ma dzisiaj 24 lata i interesuje się sztuką. pomimo tego, że ma problemy z wymową np.:”orange” co oznacza pomarańczowy podczas zajęć z pejzażu, to nie ma istotnych problemów z akceptacją rówieśników.
W dużej mierze w zajęciach pomaga mu mama, która czyta mu książki i wspomaga go w nauce.
Jak Katie była przygotowywana do “roli” studentki?
Zebrałem kilka danych o Katie, które pokażą jak jej rodzina prowadziła jej edukację:
1.Katie była prowadzona przez logopedę od 3 roku życia do 18.
2.Poziom IQ jest powyżej 70.
3.Jak mówi mama Katie, “..córka była mordowana czytaniem. Gdy zasypiała czytałam bajki do snu, gdy robiła siku, czytałam gazetę, gdy jadła czytałam przepisy kucharskie”.
4.Terapia zajęciowa prowadzona była równolegle do logopedycznej
5.Szkoła masowa!
6.Unikanie matematyki jak ognia! Do dzisiaj Katie ma z tym duże problemy.
Kim Katie chce zostać w przyszłości?
Jej marzenia to być fizykoterapeutą, ale …jej mama nie pozostawia złudzeń, nie ma takiej możliwości, gdyż Katie nie jest w stanie zapamiętać terminów medycznych.
Jeżeli chcecie dowiedzieć sie więcej na temat Katie polecam ten link: