Dlaczego osoby z zespołem Downa częściej chorują na białaczkę
wrzesień 26, 2024 by Jarek
Kategoria: Krew i leukemia
To jest wiadomość dnia. W końcu po wielu latach badań poznaliśmy przyczynę tego, że do piątego roku życia dzieci z ZD bardzo często chorują na białaczkę i to dużo częściej niż pozostała populacja. Artykuł opublikowany w Nature przez duńskich naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze, precyzyjnie określa te powody.
1.”Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature pokazuje, że u dzieci z zespołem Downa występują zaburzenia w ekspresji genów, które skutkują nieprawidłowym różnicowaniem krwinek, co może prowadzić do nowotworów krwi, takich jak białaczka.”
2.”Mają także nienormalnie wysoki poziom mitochondriów, co może prowadzić do zbyt dużej liczby reaktywnych form tlenu we krwi, co z kolei wywołuje mutacje”.
3.”Wiadomo, że dzieci urodzone z zespołem Downa mają większą liczbę czerwonych krwinek niż inne dzieci”, a to powoduje zmiany morfologiczne w całej strukturze morfologii krwi.
Jak to tłumaczyć?
Badacze potwierdzili niejako, że aż 150 krotnie wyższe od populacji ryzyko zachorowań na białaczkę zaczyna się od wpływu dodatkowego 21 chromosomu na ekspresję genów i deregulację mechanizmów wzmacniacza. To zaś prowadzi do tego, że następuje zaburzenie różnicowania czerwonych krwinek.
W kontekście tego drugiego elementu wskazuje się, że duża aktywność mitochondriów to duża ilość stresu tlenowego. Jak tłumaczą to naukowcy:”Wiadomo, że te szkodliwe cząsteczki, zwane reaktywnymi formami tlenu, atakują DNA, tworząc mutacje, które mogą prowadzić do stanu przedbiałaczkowego, a ostatecznie białaczki”.
Mamy zatem wyjaśnienie problemów. O ile w tym drugim temacie jesteśmy w stanie redukować nadmierną ilość stresu tlenowego poprzez zastosowanie antyutleniaczy, co jest potwierdzone, o tyle w tym pierwszym przypadku musimy czekać co powinniśmy robić. EGCG wpływające na ekspresję najbardziej negatywnego genu DYRk1A ma tutaj na pewno zastosowanie. DHA, witaminy, resweratrol także. Pozostaje zatem ich stosowanie i czekanie co naukowcy wypracują w kolejnych badaniach.
Opisy tego badania: https://www.sciencedaily.com/releases/2024/09/240925123655.htm
https://www.nature.com/articles/s41586-024-07946-4