“Dlaczego probiotyki na covid?”

październik 16, 2020 by
Kategoria: Układ trawienny

Na takie pytanie odpowiem jednoznacznie: wirus SARS-CoV-2 bo tak w pełni się go nazywa, wpływa bezpośrednio i pośrednio na stan zapalny jelita, infekując komórki nabłonka poprzez receptor ACE2 oraz wzbudzając cytokiny i chemokiny. W efekcie rośnie poziom kalprotektyny w kale i interleukiny IL-6 w surowicy. To jest potwierdzenie jego obecności.

Co z tego zdania warto wyciągnąć?

1.Kalprotektyna może być biomarkerem infekcji wirusowej typowej dla koronawirusa.

2.W ZD ciągle wraca temat IL-6 jako swoistego biomarkera dla trisomii…stąd boję się to napisać, ale jeżeli przed infekcją ta interleukina ma już takie poziomy jak u osób bez ZD ale pod wpływem infekcji, to pod wpływem wirusa w ZD co to daje?!!!

https://www.zespoldowna.info/jakie-sa-biomarkety-stanu-zapalnego-w-zd.html

Od razu przypominam, że chociażby to jest argumentem by podawać takie suplementy jak:

“Od razu nadmienię, że obok kurkumy, EGCG, resweratrolu trans, koenzym Q10 jest świetnym czynnikiem łagodzącym stany zapalne w ZD, co potwierdzone jest badaniami klinicznymi opisanymi w raporcie poniżej.”

oraz nie wymienione tutaj DHA rybie.

3.Znów parametry uznane za typowe dla populacji muszą być w ZD “przeorientowane” na typologię ZD, gdyż zmienność jest tutaj duża.

4.Występowanie objawów jelitowych przy covid’zie jest typologią.

Mając te założenia wracamy do naszego pytania.

Patrząc na raporty chociażby te poniżej, wszystkie mówią o infekcji jelitowej w tym czy innym momencie przebiegu choroby, jak i typologii bardzo odmiennej. Potwierdza się przy tym, że zawsze tak jest. Wskazuje się, że populacyjnie osoby z układem genetycznym wspierającym niejako problemy gastryczne jak choroby typu IBD, IBS, czy też alergie pokarmowe, cukrzycę, nadwagę (a tak jest w ZD)  są bardziej narażone na taki objaw wirusa. Przypomnę utrwaloną już tezę:

“Probiotyki mogą zapobiegać biegunce związanej z antybiotykami i infekcjom przewodu żołądkowo-jelitowego, ale także infekcjom w innych miejscach, w tym posocznicy i przy infekcjach dróg oddechowych”.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7227397/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7357989/

Uważa się, że w takim przypadku złotym standardem powinno być wspieranie organizmu probiotykami z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7227397/table/T1/?report=objectonly

image

“Mechanizmy, które mogą wyjaśniać kliniczny sukces probiotyków, obejmują wzmocnienie bariery nabłonkowej jelit, rywalizację z patogenami o składniki odżywcze i adhezję do nabłonka jelitowego, produkcję substancji przeciwbakteryjnych i modulację układu odpornościowego gospodarza (28). “

Ogranicza to replikację wirusa w jelitach, a w przypadku płuc i układu oddechowego to mamy następujący efekt:

“…płuca mają własną mikrobiotę i opisano połączenie jelitowo-płucne, w którym interakcje żywiciel-drobnoustrój, mikrob-drobnoustrój i immunologiczne mogą wpływać na przebieg chorób układu oddechowego “.

Wydaje się zatem wszystko proste i przekonywujące, gdyż badania covid-19 (kolejna nazwa na to samo) w Chinach pokazują na towarzyszącą infekcji płucnej, dysbiozę jelit powodującą stan zapalny.

https://www.nature.com/articles/s41538-020-00078-9

Podsumowując:

1.Płuca i jelita są z soba połączone podobnie jak mózg z jelitami.

2.Dysbioza, stan zapalny jelit od razu przekłada się na obecność wirusa i typologii mikrobioty, jej struktury zarówno w jelitach, jak i w płucach, jak i w mózgu.

3.Leczymy zatem cały organizm i to od miejsca początkowego: mikrobioty znajdującej się w jelitach oraz stanu zapalnego inicjowanego w jelitach.

4.Na koniec pamiętajmy: im mniej aktywnie będzie poczynał sobie w naszym organizmie wirus, tym mniej bakterii wpuści nasz organizm przez barierę, a to oznacza nasze lepsze życie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...