Długotrwały covid to efekt dysbiozy?

kwiecień 26, 2022 by
Kategoria: Układ trawienny

Przyznam, że z zaciekawieniem przeczytałem kilka artykułów omawiających tzw. długotrwały covid z dysbiozę i bakteriami.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/gut-bacteria-may-play-a-role-in-the-development-of-long-covid

Wybrałem ten, bo okazał się być najprostszy. Teraz cytat z artykułu:

“ Dokładna przyczyna długiego COVID pozostaje tajemnicą, ale możliwe czynniki to nadmierna odpowiedź immunologiczna i uszkodzenie komórek podczas samej choroby. Pozostaje również niejasne, dlaczego niektóre osoby, które miały COVID-19, doświadczają utrzymujących się objawów przez tygodnie lub miesiące, podczas gdy inne całkowicie wracają do zdrowia.

W 2020 roku naukowcy z Centrum Badań Mikrobioty Jelit, części Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, znaleźli wskazówkę. Odkryli, że osoby z COVID-19 miały wyraźne zmiany w mikrobiocie jelitowej, społeczności mikroorganizmów żyjących w ich jelitach, w porównaniu ze zdrowymi. Zbiór genomów mikrobioty jelitowej jest znany jako mikrobiom jelitowy. Próbki kału od osób z COVID-19 zawierały więcej oportunistycznych patogenów lub organizmów chorobotwórczych i mniej „przyjaznych” bakterii. To zakłócenie równowagi organizmów żyjących w jelitach, znane jako dysbioza jelit, wydaje się być bardziej ekstremalne u osób z cięższą chorobą. Ponieważ jelita odgrywają ważną rolę w regulacji układu odpornościowego, zaburzenia mikroflory jelitowej mogą nie tylko zaostrzać COVID-19, ale także powodować utrzymujące się objawy w wyniku ciągłych zaburzeń immunologicznych.”

Zaskoczyło to mnie w pewnym stopniu, ale nie do końca. My podczas covidu oczywiście wspieraliśmy się probiotykami tzw. złotej formuły.

https://gut.bmj.com/content/71/3/544

Jak się okazuje osoby z przewlekłym covid wykazywały w badaniu braki: Bifidobacterium pseudocatenulatum i F. prausnitzii. Za to za zmęczeniem i symptomami neuropsychicznymi stała większa, dysbiotyczna ilość Clostridium innocuum i Actinomyces naeslundii.

Jeżeli popatrzymy na systemowe i wpisane w fenotyp problemy jelitowe w ZD, to nie dziwi mnie, że osoby z ZD powyżej 20 roku tak bardzo tracą na wydolności przy covidzie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...