Dr.Matthias Gelb-podsumowanie wykładu z konferencji
listopad 30, 2009 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Opieka nad ludźmi z Zespołem Downa stawia wysokie wymagania zarówno rodzicom jak również osobom zajmującym się, na co dzień tym zagadnieniem. Nie chodzi tu o sam zespół, ale wiele innych aspektów medycznych, które towarzyszą temu zespołowi.
Dane wynikające z badań wskazują nam, że musimy być świadomi takiego problemu jak nadwaga.
Samo odżywianie i jego problemy u dzieci, młodzieży i dorosłych z ZD wymagają dokładnej obserwacji, analizy i jeżeli zaistnieje taka konieczności wczesnej interwencji. Głównym problemem, jaki obserwujemy u małych pacjentów to problem z piciem i jedzeniem (chodzi tu o połykanie). Dodatkowe utrudnienia stanowią również problemy kardiologiczne, gastrologiczne jak również niskie napięcie mięśni twarzy a w końcu zaburzenia na poziomie korelacji matka- dziecko.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, to fakt, że u niektórych dzieci nie występują ww. problemy, a spożywanie przez nich dużych ilości pokarmów staje się problemem. Dochodzi do nieprawidłowego doboru wartości energetycznych w ilości spożywanych produktów, to natomiast prowadzi w późniejszych latach do kontynuacji wzrostu BMI.
Rodzice, zatem muszą być bardzo wyczuleni na ten problem i stale powinni się doszkalać w tej dziedzinie. Wymagana jest ścisła kontrola i profesjonalne doradztwo oraz stała kontrola jakości jedzenia. Jednocześnie powinno temu towarzyszyć uświadamianie tego problemu dzieciom, młodzieży oraz dorosłym z ZD.
Zachowania żywieniowe to również rezultat procesu nauczania, który można modyfikować i korygować. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, w szczególności w aspekcie zapobiegania chorobom żywieniowym i dążyć do optymalnego rodzaju odżywiania. Skorzystać tutaj można z ogólnie uznanych koncepcji żywieniowych jak DGE.
Opieka i sport
Zarówno od dzieci, młodzieży i dorosłych z ZD wymagana jest aktywność sportowa. ZD nie jest przeszkodą do czynnej aktywności sportowej, oczywiści z wyjątkiem tych, którzy mają wady serca. Dąży się, aby sporty wytrzymałościowe takie jak chód sportowy, jazda na rowerze znalazły miejsce w tygodniowym rozkładzie zajęć osób z ZD. ( Chodzi tutaj o trening 3 x w tygodniu po przynajmniej ½ godz.). Przede wszystkim należy nakłaniać młodzież i dorosłych do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Znaczenie suplementów diety dla dzieci z ZD
Od dawna wiadomo, że osoby z ZD mają inną przemianę materii. Te zmiany w przemianie materii nie pozostają bez znaczenia dla organizmu, dlatego często występuje u tych osób podwyższony poziom cholesterolu i homocysteiny. Brak selenu i witamin prowadzi do powstawania różnych schorzeń. Dlatego już Turken i Schmidt przekonali się, aby podawać osobom z ZD suplement diety. Chociaż brak jest do dzisiaj doświadczalnych studiów na ten temat, to podawanie suplementów diety (TNI- targeted nutritional intervention) pod kontrolą daje możliwość utrzymania zdrowia ludzi z ZD na właściwym torze.