DSRD w zespole Downa jest mylony z autyzmem
Pisałem już o DSRD czyli o stanie regresji, załamania się normalnego funkcjonowania osób z ZD. Dzisiaj musimy zrozumieć, że ta choroba typowo neuropsychiatryczna ma swoje podłoże w immunologii. Z drugiej strony musimy też zaakceptować, że jest ona mylona w ZD z innymi problemami, najczęściej autyzmem, celiakią.
Co to jest DSRD? Posłużę się cytatem z wcześniejszych wpisów:
“DSRD to stan, w którym funkcjonujące dzieci i młodzież z zespołem Downa przestają jeść, rozmawiać, ćwiczyć i wykonywać normalne codzienne czynności, takie jak ubieranie się i chodzenie do łazienki, skupienie się na nauce, komunikacji, wspólnym funkcjonowaniu z rówieśnikami, z rodziną”.
Jak sięgnięcie do wpisów poniżej to będziecie też wiedzieć, że dotyczy on głównie dzieci i młodzież w wieku 8-20 lat.
https://www.zespoldowna.info/osoby-z-dsdr-akumuluja-zelazo-w-mozgu.html
To wracamy do tematu mylenia objawów DSRD, czyli prezentacji zaburzeń zachowania u osób z ZD na tle immunologicznym, z innymi diagnozami. Pojawił się artykuł na ten temat.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37584771/
Pokazuje on, że blisko 20% pacjentów z DSRD, otrzymało mylną diagnozę w kierunku autyzmu, ale także w kierunku innych problemów, jak celiakia, padaczki itp. Jest to o tyle istotne, że jak przeczytacie poprzednie wpisy to odnoszą się one do możliwości leczenia tego stanu jakim jest DSRD. W przypadku złej diagnozy, leczenie nie musi przynieść poprawy. Zatem istotnym jest aby odpowiednio przygotować diagnozę. Należy zwracać uwagę na aspekty występowania katatoni, zaburzeń immunologicznych i jelitowych. To może być precyzyjną wskazówką, że jest to DSRD…a nie inny problem.