Dwujęzyczność osób z zespołem Downa
grudzień 1, 2023 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
Pamiętam te chwile, gdzie Janek lepiej potrafił wymówić słowa po angielsku niż po polsku. Powiem więcej, dzisiaj angielski służy mu do zabawy i go uwielbia, widać że rodzimy język jest wciąż dla niego trudny. ucieszył mnie zatem raport, który próbuje odnieść się do rozwoju komunikacji u osób z ZD, które są dwujęzyczne.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37921424/
Kluczowym elementem w rozumieniu tego problemu jest stwierdzenie, że budowanie komunikacji dwujęzycznej u osób z ZD ją po prostu opóźnia. Były już badania w tym kierunku, które “prostowały” te stwierdzenie i pokazywały kwestię następującą:
tak komunikacja dwujęzyczna opóźnia wystąpienie czasowe jej etapów rozwojowych, ale w pewnym momencie to się wyrównuje, a dziecko dwujęzyczne jest po prostu sprawniejsze kognitywnie.
W tym badaniu wykorzystano osoby mówiące po walijsku (bardzo trudny język) i angielsku. Wnioski jaki z tego badania płynęły, były jednoznaczne: dwujęzyczność sobie nie przeszkadza i to jest chyba bardzo dobre obalenie mitu, który wciąż funkcjonuje.
Ja popieram naukę angielskiego u naszych dzieci, bo jest językiem po prostu łatwiejszym niż polski
Nasza Liza, gdy przyjechała z Ukrainy w ogóle nie mówiła i nie pisała po polsku, po dwóch miesiącach już umiała pisać (zmiana alfabetu) a teraz mówi dobrze po polsku tylko z akcentem jeszcze ma czasem problem.