EGCG zmienia dysmorfologię twarzy
marzec 1, 2021 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
To nie jest pierwsza taka informacja. Można powiedzieć, że jest ona bardziej precyzyjna niż te które były do tej pory…ale potwierdza to co wcześniej dla wielu było dyskusyjne: EGCG WPŁYWA NA WYGLĄD TWARZY DZIECKA Z ZESPOŁEM DOWNA.
https://www.nature.com/articles/s41598-021-83757-1
Jak piszą autorzy tego raportu:
“Suplementacja GTE-EGCG (polifenolami herbaty zielonej zawierającymi EGCG) wiązała się ze zmniejszeniem dysmorfologii twarzy u dzieci z ZD, gdy leczenie stosowano w pierwszych 3 latach życia. Jednak wyższe dawki GTE-EGCG zaburzały normalny rozwój i zwiększyły dysmorfologię twarzy zarówno u myszy trisomicznych, jak i euploidalnych. Dochodzimy do wniosku, że GTE-EGCG moduluje rozwój twarzy z efektami zależnymi od dawki.”
Upraszczając ten wpis potwierdzę:
1.EGCG stosowane od urodzenia do 3 roku życia wpływa na kształt i cechy twarzy dziecka z ZD
2.Jest to efekt zależny od dawki.
3.Wpływ na wygląd twarzy uzyskuje się poprzez zmiany jakie wywołuje w szkielecie czaszki twarzowej EGCG, wpływając na rozwój kości.
4.Efekt uzyskano głównie w wieku do 3 roku życia.
5.Autorzy wskazują, że nadmierna dawka nie daje takiego efektu, a może być mechanizmem rozregulowującym rozwój dziecka.
Moje wnioski:
Im szybciej EGCG jest podane tym lepsze uzyskuje się efekty. Istotne jest od kiedy zaczyna się suplementację. Im szybciej tym efekty są lepsze i w holistycznym układzie. Im dziecko starsze tym zasięg oddziaływania EGCG jest inny.