EGCG,DYRK, kwas foliowy, herbata zielona…
maj 30, 2011 by Jarek
Kategoria: Blog Teresy Cody
Teresa wraca do bardzo trudnych tematów, jej ulubionych tematów, czyli wpływu DYRK 1 A na….
Do zrozumienia kwestii poruszanych przez Teresę w dzisiejszym wpisie polecam następujący link:
http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czyli-po-co-sa-suplementy-cz-5.html
http://www.zespoldowna.info/category/zdrowie/zdrowie-zespol-downa/blog-teresy-cody
http://www.zespoldowna.info/zrozumiec-sam-i-kwas-foliowy.html
Autor: Teresa Cody
Wpis numer: 41 Data: 7 luty 2011
Tytuł: EGCG, DYRK,kwas foliowy, herbata zielona…
Wzięłam krótką przerwę od DYRK 1 A itp…ale czas myśleć o tym z powrotem z punktu widzenia metylacji.
Metylacja jest bardzo ważnym i podstawowym procesem mającym miejsce w ciele ludzkim.
Metylacja jest odpowiedzialna za wiele procesów związanych z rozwojem organizmów – w szczególności za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej.
Wzrost metylacji części regulatorowej genu może wywołać zahamowanie jego ekspresji; ogólnie zakłada się, że wysoka metylacja pewnych fragmentów chromatyny związana jest z jej częściową lub całkowitą inaktywacją transkrypcyjną. Innymi słowy duży odsetek zmetylowanych nukleotydów stanowi sygnał dla białek uczestniczących w regulacji struktury chromatyny nakazujący inicjację procesów kondensacji chromatyny, co jest równoznaczne z przemianą euchromatyny w niedostępna dla czynników transkrypcyjnych heterochromatynę. W związku z powyższym metylacja chromatyny stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów odpowiedzialnych za regulację ekspresji genów w przypadku organizmów jądrowych. źródło: wikipedia.org
W późnych latach 90tych Neal i jego kumple z ZD wysyłali ich krew do doktor Jill James. Ona odkryła, że ścieżka metylowa w ZD ( i u mam dzieci z ZD) jest zakłócona ponieważ niektóre z enzymów są w nadekspresji. Łatwiej będzie to zrozumieć patrząc na ten diagram i go opisać.
Tłumaczenie ważniejszych nazw:
folate-kwas foliowy
glutathione-glutation
Powyżej mamy narysowany szlak metylowy. Omówimy teraz dwie rzeczy, te podkreślone na czerwono. W samym środku diagramu jest CBS (na czerwono). Ten enzym jest potrojony na 21 chromosomie, co prawdopodobnie zakłóca ten szlak.
Ten drugi czerwony element (odręcznie napisany) to 5-CH3 THF, co oznacza methyl tetrahyrdrofolate. Czy słyszeliście o kwasie foliowym (wit.B9)? Każde płatki mają napis: “Wzbogacone kwasem foliowym”. Jest taka strona Super Down Syndrome która świetnie tłumaczy wiele problemów. Jednym z nich jest różnica między kwasem foliowym, a kwasem folinowym:
“….lekarze wciąż nie widzą różnicy, że kwas folinowy nie jest tym samym, co naturalnie występujące witaminy kwasu foliowego. Kwas folinowy jest pojedynczym typem molekuły, której krystalizacja po raz pierwszy miała miejsce w 1943 roku przez naukowców firmy medycznej Lederle Laboratories, będącej częścią American Cyanamid Corporation. Kwas folinowy jest w pełni utlenioną formą naturalnie istniejącego kwasu foliowego, który znajduje się w warzywach liściastych i zielonych. Pierwotnie był izolowany ze szpinaku i drożdży piwnych. Gdy jest wyizolowany i wystawiony na oddziaływanie otoczenia staje się bardzo niestabilny i ulega rozpadowi. Niestety nie jest wtedy użyteczny jako składnik odżywczy. Jednakże mała ilość naturalnego kwasu foliowego może być zamieniona w bardziej trwałą formę z długim okres przydatności do spożycia.
Gdy ludzkie i zwierzęce komórki nie mogą same wykorzystać molekuł kwasu foliowego w ich standardowych procesach metabolicznych, to w przypadku ludzkiej wątroby i tamtych komórek kwas foliowy może być zamieniany na różne użyteczne formy, metabolizowane w łatwy sposób takie jak kwas folinowy. Dlatego też, pomimo tego że kwas foliowy nie jest znajdowany w pożywieniu w dużych ilościach, jest doskonałym środkiem odżywczym zapobiegającym wielu deficytom.”
..ale co się dzieje, gdy nie możemy dostarczyć kwasu foliowego? Konieczna jest suplementacja, bardziej aktywną formą kwasu folinowego, którego oznacza się jako 5-methyl tetrahydrofolate. Rozpoznajecie? To jest ten kwas foliowy z cyklu. Obydwoje z Nealem suplementujemy się kwasem folinowym z tego względu. No i doszliśmy do sedna problemu: ekstrakt z zielonej herbaty i kwas foliowy.
Zielona herbata redukuje enzym DHFR (pomarańczowy), który z kolei zamienia kwas folinowy tetrahydrofolate w jednym kierunku tak jak to jest na rysunku. Wpływ DYRK 1 A na metabolizm kwasu foliowego zatem jest istotny!
…ale ja teraz wem, że DYRK 1 A jest wystarczająco niebezpieczny, stąd warto go wyłączyć i następnie suplementować z dobrą formą kwasu foliowego. Dobrze jest dodać witaminę B12 (zielona).
Nie wydaje się być to proste?! Lekarze i badacze odrzucali współpracę nad ZD przez lata mówiąc, że jest to zbyt skomplikowane by leczyć. Niestety wciąż tak mówią. To jest niestety prawda, ale myslę, że powoli “rozbieżemy: ten problem niczym cebulę warstwa po warstwie.
Popatrzymy na tą ścieżkę jeszcze bardziej dokładnie.