Fingolimod, formoterol
kwiecień 15, 2014 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Najczęściej zadawanym pytaniem jak zwykle jest pytanie czy są nowe leki. Jak zwykle odpowiadam, że są. Wszystkie “wychodzą” z dużej grupy leków związanych z choroba Alzheimera.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24713151/
Fingolimod jest lekiem ciekawym dla ZD. Jest lekiem, który do tej pory był wykorzystywany w różnych problemach neurologicznych, a w ZD może mieć dobry wpływ na normalne funkcjonowanie czynników troficznych BDNF, które w ZD nie jest właściwe. To z pewnością prowadzi do poprawy pamięci oraz poprawy funkcji poznawczych.
Formoterol według informacji University of Stanford może być z dużą pewnością bardzo przydatnym i szybko działającym lekiem wspomagającym funkcje poznawcze oraz pamięć.
http://med.stanford.edu/ism/2013/july/down.html
Badanie leku w testach nad myszami dało zadziwiająco dobre wyniki i to w szybkim czasie, stąd w najbliższym czasie będą przygotowywane testy nad komórkami typowymi dla ZD, by móc upewnić się że u człowieka będzie mechanizm leku tak samo się zachowywał.
Jak można wyczytać w informacji publikowanej przez University of Stanford:” Both hippocampal function and contextual learning, which are impaired in Down syndrome, depend on the brain having a good supply of the neurotransmitter norepinephrine. This neurotransmitter sends its signal via several types of receptors on the neurons, including a group called beta-2 adrenergic receptors.
“This study provides the initial proof-of-concept that targeting beta-2 adrenergic receptors for treatment of cognitive dysfunction in Down syndrome could be an effective strategy,” said Ahmad Salehi, MD, PhD, the study’s senior author and a clinical associate professor of psychiatry and behavioral sciences. The study was published online July 2 in Biological Psychiatry.
“…zarówno funkcje hipokampa i uczenia kontekstowego, które w zespole Downa są uszkodzone, zależą od tego czy mózg ma właściwy ilościowy poziom dostarczanych neuroprzekaźników noradrenaliny. Neuroprzekaźniki przesyłają sygnały poprzez kilka rodzajów receptorów zlokalizowanych w neuronach, wliczając w to grupę receptorów adrenergicznych nazywanych beta-2. Te badanie dostarcza początkowego dowodu na pomysł, że celowanie w leczeniu w beta 2 receptory adrenergiczne w kontekście funkcji poznawczych w zespole Downa może być efektywną strategią”.
Zatem czekam na informacje o tym leku, jak i innym syropie dla astmatyków z Australii, gdzie też w tym kierunku są prowadzone prace.