Gammalon-leki wspomagajace mózg cz.1
grudzień 7, 2009 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
BEZ WZGLĘDU NA TREŚĆ I OPINIE ZAŁĄCZONE W TYM TEKŚCIE, DECYZJE DOTYCZĄCE WYBORU LEKU PODEJMUJE ZAWSZE LEKARZ PROWADZĄCY I RODZIC DZIECKA. INFORMACJA TUTAJ ZAWARTA JEST JEDYNIE ZBIOREM DANYCH WSPOMAGAJĄCYCH WIEDZĘ RODZICÓW.
W kontekście błędów genetycznych występujących w zespole Downa mamy do czynienia z dwoma grupami problemów:
-metabolicznych i z nimi sprzężonymi
-pracy mózgu i słabej jego efektywności wynikającej z nadekspresji genów takich jak REST, DYRK1A
Znajdziecie na łamach naszej strony informacje o mechanizmach oraz o możliwościach korygowania efektów, poprzez suplementację,wynikających z poziomu nadekspresji genów (SOD, CBS, GART) oddziaływujących na metabolizm. W przypadku pracy mózgu dostępna literatura, badania ograniczają zakres leków i suplementów stosowanych we wspomaganiu jego pracy, do kilku pozycji (także sama wiedza jest tutaj dużo skromniejsza, gdyż problem jest bardziej złożony niż ten metaboliczny). Dla większości lekarzy psychiatrów i neurologów lista takich leków ogranicza się do:
-cerebrolizyny
-gliatiliny
-gammalonu.
W tym artykule, chciałbym krótko opisać gammalon, o który ostatnio pytali mnie rodzice, jako o leku, który bardzo dobrze wspomaga rozwój mowy u dzieci.
Na początek co to jest?
Gammalon jest lekiem występującym w postaci tabletek po 250 mg, w ilości najczęściej 100 tabletek. Jest produktem japońskim, kanadyjskim, często chińskim (jest 4 producentów) i wydawany jest z przepisu lekarza. Podstawowym składnikiem jest kwas aminomasłowy często także nazywany jako: kwas 4-aminomasłowy (nazwa chemiczna), piperidic acid (z j.angielski-pod taką nazwą często występuje w USA), Gammalon (Daiichi)-nazwa chińska i japońska.
Przykładowy opis strukturalny leku według przepisów USA można znaleźć tutaj: http://www.biobasic.com/product/pdf/MSDS/MSDS.AB0040-4-Aminobutyric%20acid.pdf
lub tutaj uproszczona wersja: http://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/summary/summary.cgi?sid=7847126
Wygląd leku: kwas 4-aminomasłowy kształtuje się w biały, krystaliczny, higroskopijny puder, ma delikatny charakterystyczny zapach. Jest rozpuszczalny w wodzie i ciepłym alkoholu. Jest nierozpuszczalny w zimnym alkoholu, eterze czy też benzenie.
Zastosowanie: lek należy stosować przy uszkodzeniach mózgu oraz przy ograniczonych możliwościach komunikacji werbalnej, często przypisywany jest autystom i często u nich skuteczny.
Czym jest kwas aminomasłowy GABA – podam za wikipedią:
GABA (kwas γ-aminomasłowy, kwas 4-aminobutanowy, kwas gamma-aminomasłowy, C4H9NO2) – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym. Odkryto trzy receptory GABA (podtypu A, B i C). Receptory GABA typu A, obecne niemal na każdej komórce nerwowej, są miejscem działania wielu związków (agonistów receptora GABA).
więcej tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_%CE%B3-aminomas%C5%82owy
Co o leku powinni wiedzieć rodzice dziecka z zespołem Downa (mają oni inną sytuację niż rodzice dzieci autystycznych!):
tutaj pozwolę sobie na wskazanie artykułu, który jest tłumaczeniem, a który znalazłem na portalu kopalniawiedzy.pl, który doskonale opisuje istniejącą sytuację:
Wyciąg z miłorzębu pomaga osobom z zespołem Downa
26-02-2007 11:31
Eksperymenty na myszach wykazały, że osoby z zespołem Downa mogą poprawić funkcjonowanie pamięci, zażywając preparaty z wyciągiem z miłorzębu.
Zespół Downa to najczęstsza przyczyna upośledzenia umysłowego. Nazywa się go inaczej trisomią 21. chromosomu. Oznacza to, że w każdej komórce ciała zamiast 46 znajduje się 47 chromosomów. Chore osoby cierpią m.in. na zaburzenia pamięci deklaratywnej, czyli dotyczącej faktów (dlatego czasem nazywa się ją właśnie p. faktów). Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że komórki hipokampa są hamowane w zbyt dużym stopniu przez jeden z neuroprzekaźników: GABA (kwas γ-aminomasłowy).
Craig Garner i zespół z Uniwersytetu Stanforda podawali myszom z zespołem Downa ekstrakt z miłorzębu (zawierający bilobalid) lub korazol. Obie substancje blokują działanie GABA.
Gryzonie, które przez 17 dni piły korazol z mlekiem czekoladowym lub dostawały zastrzyki z miłorzębu, znacznie lepiej wypadały w testach pamięciowych, polegających np. na wskazaniu widzianego wcześniej obiektu z demonstrowanej aktualnie pary. Polepszone funkcjonowanie obserwowano jeszcze przez 3 miesiące od zakończenia suplementacji, co oznacza, że powoduje ona jakieś długoterminowe zmiany w mózgu.
Z biegiem czasu uczysz mózg tłumienia nadmiernego hamowania w obrębie hipokampa — tłumaczy Garner.
Autor: Anna Błońska
Źródło: New Scientist
inny artykuł tutaj:
Podsumowując wszystkie te dane, można stwierdzić, iż używanie tego leku w przypadku dzieci z zespołem Downa jest dyskusyjne. Gammalon jest prekursorem GABA, a GABA jest uważana u osób z zespołem Downa za czynnik hamujący i to dodatkowo będący nadmiernie aktywnym. Chcąc intensywnie ten efekt zwalczać, wszelkie protokoły lecznicze osób z zespołem Downa, nakazują podawanie GINGKO BILOBA JAKO SUBSTANCJĘ REDUKUJĄCĄ DZIAŁANIE GABA, JAK I JEJ ILOŚĆ.