“…gdy obserwuje się zmiany stanów zapalnych w mózgu i cukrzycę jest to sygnał, że zaczynają się zmiany prowadzące do demencji…”
kwiecień 14, 2016 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Nie chciałem odpowiadać na ten problem łącznie z moim wcześniejszym wpisem tutaj: http://www.zespoldowna.info/gdy-poziom-amyloidu-beta-i-bialek-tau-rosnie-to-wtedy-mamy-do-czynienia-z-postepujacym-spadkiem-funkcji-poznawczych.html gdyż uważam, że są to mimo wszystko dwie różne sprawy, choć ich konsekwencją zawsze jest demencja.
Dostałem pytanie: “czy jeżeli moja córka ma ZD i ma już dziś cukrzycę, to jej życie jest bardziej ograniczone niż innego dziecka z ZD?”
Odpowiedzi na to pytanie są dwa:
1.Jeżeli cukrzyca jest uwarunkowaniem wynikającym z typowo rodzinnych “skłonności”, jest związana z polimorfizmami to nie można tak jednoznacznie łączyć czasu życia danej osoby z cukrzycą typu 1 czy 2.
2.Jeżeli u osoby z ZD w wieku powyżej 20 lat wystąpi cukrzyca o trudnej do określenia etiologii, to mamy do czynienia z typem III cukrzycy niestety typowej dla choroby Alzheimera. Można to uznać za istotną informacją o możliwym, szybszym przyjściu zmian patologicznych, w tym demencji niż u innych osób. Jest to też o tyle trudny temat, gdyż podniesiony poziom cukru w organizmie mierzony poziomem np. hemoglobiny glikolowanej, jest odnotowany niemalże od 1 roku życia dziecka z ZD i to takiego, które jest w istocie na “samoistnej” diecie nisko cukrowej/nisko węglowodanowej. Oczywiście wynika to z patologii BACC (aminokwasów rozgałęzionych) w podwzgórzu będącej efektem amyloidozy centralnego układu nerwowego. CO jest istotne, amyloidoza czyli ilość amyloidów beta nie jest określona w układzie wieku, tylko w układzie stanu!!! Pokazuje to jak bardzo różnorodne mogą być z tym związane przebiegi choroby, zupełnie nie związane z ilością lat.
http://www.alzheimersanddementia.com/article/S1552-5260%2816%2900049-2/abstract
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aminokwasy_rozga%C5%82%C4%99zione
Aminokwasy rozgałęzione (ang. branched-chain amino acid (BCAA)) – aminokwasy posiadające rozgałęziony łańcuch alifatyczny boczny. W grupie aminokwasów białkowych istnieją 3 spełniające ten warunek: leucyna, izoleucyna i walina. Stanowią one średnio 40% spożywanego dziennie białka.
Wrócę tutaj przy okazji, do tych badań dotyczących stanu zapalnego mózgu w chorobie Alzheimera. Cukrzyca z pewnością jest takim czynnikiem zapalnym dla mózgu. Jak przypomnimy sobie te szwedzkie informacje:
http://m.medicalxpress.com/news/2016-01-inflammatory-brain-twenty-years-alzheimer.html
to będziemy mogli połączyć cukrzycę, uszkodzenia mózgu wywołane stanem zapalnym potwierdzone PETem (zdjęcie, które można zrobić także w Polsce) z predykcją stanu zdrowia osoby z ZD. Jak opisywali to badacze szwedzcy osoby posiadające skan mózgu tak jak jest to po prawej stronie mają istotną pewność, że w ciągu 20 lat choroba Alzheimera z demencją rozwinie się i u nich. Oznacza to, ze osoby z ZD w wieku 18-25 lat mogłyby być poddane przesiewowemu skaningowi, który mógłby podać informacje o prawdopodobnej długości ich życia…choć może to budzić różnego rodzaju emocje.
Na koniec coś bardziej pozytywnego. Po pierwsze DHA obniża te problemy, koryguje stan zapalny. Po drugie staje się nasz klimat co raz cieplejszy. Ma to istotny wpływ na tempo rozwoju choroby Alzheimera (CHA). Jak piszą naukowcy w tym raporcie, im nasze ciało staje się chłodniejsze tym szybciej następuje progresja CHA. Jest to oczywiście wynikiem złej metylacji, złej pracy tarczycy. Ale “wygrzewając się” w istocie możemy wspomóc nasz organizm w walce z patologią, a stymulując tarczycę poprzez hormon T3, możemy także podnosić temperaturę naszego ciała w sytuacji, gdy mieszkamy w chłodniejszych regionach naszej kuli ziemskiej.