“…gdy poziom amyloidu beta i białek tau rośnie, to wtedy mamy do czynienia z postępującym spadkiem funkcji poznawczych…”
kwiecień 14, 2016 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Dostaję od Was pytania typu: kiedy można mówić o spadku funkcji poznawczych u dorosłej osoby z ZD. Rozmawiając z rodziną osoby już 60 letniej z ZD, usłyszałem też podobne pytanie:”…kiedy funkcjonalność osoby z ZD zaczyna być ograniczona?”
Powiem szczerze nie ma jakiś ustalonych reguł w tym zakresie. Łączenie spadku aktywności fizycznej oraz funkcji poznawczych osoby z ZD z patologią choroby Alzheimera jest właściwe, ale kiedy to następuje wciąż trwają dyskusję.
Analizując wyniki poniższych badań można powiedzieć, że w momencie gdy zarówno poziom amyloidu jest wysoki, ale także i protein tau to występuje przesłanka diagnostyczna do stwierdzenia, że to ten moment i będzie tylko gorzej od teraz. Wystąpienie wysokiego poziomu amyloidu nie jest precyzyjną przesłanką!
http://www.medpagetoday.com/Neurology/AlzheimersDisease/57314
Zazwyczaj pada Wasze pytanie w jakim wieku to występuje. Ogólnie zakłada się, że jest to wiek powyżej 35 roku życia, ale są to przypadki mocno zindywidualizowane. Z perspektywy dzisiejszej mojej wiedzy wskazuję, że osoby z polimorfizmami metylacyjnymi i na genie APOE4, APOE 3 prezentują te objawy wcześniej, pozostałe później.
Wywołany przed tablicę podczas mojej ostatniej rozmowy o osobie 60 letniej z ZD, pozwoliłem sobie zadzwonić do Wielkiej Brytanii do Sama, który ma brata 68 letniego.Oto, co on opowiedział o swoich doświadczeniach, w istocie pozostającymi w dużej zgodności z publikowaną wiedza naukową.
1.Według niego mężczyźni z ZD tracą zdolności poznawcze później niż kobiety.
2.U jego brata demencja pojawiła się niedawno.
3.Nie ma zależności między występowaniem problemów w trakcie życia typu dziura w sercu, tarczyca a występowaniem demencji. Oznacza to, ze nie można tego wiązać w sposób jednoznaczny, jako jakiś biomarker.
4.Osoby z ZD, które całe życie funkcjonowały z rodziną i to na wsi funkcjonują generalnie lepiej, niż osoby z miasta. Sam wskazuje na konieczność pracy i wysiłku, co może kształtować określone pozytywne wzorce wsparcia oraz być doskonałą rehabilitacją.
5.Najstarsza osoba z ZD z Wielkiej Brytanii jednak jest w demencji od blisko 55 roku życia czyli już ponad 20 lat.
6.Sygnały o zbliżającej się demencji są dość trywialne. Depresja, apatia, brak chęci do czegokolwiek. Są to sygnały, że dzieje się coś nie tak.
7.Sam potwierdził niski poziom witaminy D 3, jako pewien korelant z demencją, akurat było to ostanie badanie jakie zrobił przed załamaniem się stanu jego brata.
8.Demencja jest sygnałem o umieraniu organizmu, ale w przypadku ZD może to trwać i być inne niż u człowieka bez ZD.
Podsumowując chcę wskazać, że ta wiedza jest istotna, ale ona będzie się zmieniać w czasie, gdy nowe generacje będą się pojawiać, i jak będą one pochodzić z różnych regionów geograficznych.