Gingko a zespół Downa
listopad 27, 2009 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Nat Neurosci 10 (4): 411-413 (2007 Apr)
Farmakoterapia w poprawie funkcji poznawczych w zespole Downa
Dzięki naszym przyjaciołom z USA właśnie dostałem abstrakt badań klinicznych Gingko Biloba, które miały miejsce w latach 2006/2007.
Fabián Fernández, Wade Morishita, Elizabeth Zuñiga, James Nguyen, Martina Blank, Robert C Malenka, Craig C Garner
Department of Psychiatry and Behavioral Sciences, Nancy Pritzker Laboratory, Stanford University, Palo Alto, California 94304-5485, USA
Przedmiotem badań była mysz Ts65Dn, specjalnie stworzona genetycznie mysz umożliwiająca obserwację “funkcjonowania” zespołu w warunkach rzeczywistych. Mysz ta w trakcie badań miała rozległe, widoczne “procesy hamujące”w części hipokampa nazywanej zakrętem zębatym, które mogą wpływać negatywnie na plastyczność synaptyczną i procesy pamięciowe . Pokazaliśmy, że ciągłe podawanie tej myszy, antagonisty GABA jakim jest Gingko Biloba, w dawkach nie epileptycznych, powodowało stały, nawet po odstawieniu leków, proces poprawy funkcji poznawczych i LTP (j.ang. long-term potentiation= długotrwałe wzmocnienie synaptyczne). Rezultaty te wskazują, że nadmierny proces hamowania występujący w tym przypadku wpływa na niepełnosprawność intelektualną osób z zespołem Downa, a antagonista GABA może być wykorzystywany jako czynnik istotny w procesie terapeutycznym.