Góra Parkowa. Szczytna.
maj 8, 2018 by Jarek
Kategoria: Włóczykij i Tysięczniki
Zacznę nietypowo. Pytacie się jak i kiedy zacząć chodzić po górach. Wydaje mi się, że jest to w miarę łatwe, bo różnorodność gór jest duża i można połączyć wiek dziecka, patrz ciężar jaki ewentualnie trzeba nieść z sobą, z poznawaniem okolicy.
Po pierwsze zacznijcie od wyboru książeczek, które chcecie “zdobywać” w ciągu najbliższych lat. Warto mieć cel. Warto wiedzieć, że ten cel, te góry do zdobycia mogą pojawiać się w różnych książeczkach. Dla Dolnego Śląska proponuję zatem zacząć od lokalnego celu związanego z Sudetami. Jeżeli uwzględniamy, także możliwość dojazdu na pogranicze polsko-czeskie, czy polsko-niemieckie, proponuję kupić książeczkę o nazwie Korona Sudetów. Jest też jej wersja o nazwie Korona Sudetów Polskich.
http://www.ktg.wroclaw.pl/korona.php
http://ktg.walbrzych.pttk.pl/korona_zal.html
Dodatkowo ważne książeczki to np. Diadem Polskich Gór, czy Korona Gór Polskich i oczywiście GOT.
http://www.ktg.wroclaw.pl/diadem.php
https://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1449249612
Warto je mieć wszystkie, gdy dziecko ukończyło 7 –8 lat. Przed …dla rodziców.
…ale co dają te książeczki? Po pierwsze pokazują określoną selekcję gór, szczytów. Po drugie podpowiadają co jest duże, co małe Po trzecie w wielu wypadkach najważniejsze: MIEJSCE NA WSPANIAŁE PIECZĄTKI Z GÓR!
My dobraliśmy do tych książeczek, inną lokalną “specjalność” Włóczykij Sudecki. Jest to wybór szczytów, które nigdy nie są pierwszym wyborem polskich turystów…i jesteśmy z tego zadowoleni, choć znajduje się tam dużą ilość niskich szczytów. I to jest właśnie to. Wyobraźmy sobie, że macie syna w wieku 7 lat i nie wiecie jak zacząć z nim chodzić po górach. Otwieracie taką książeczkę i macie wybór np. Góra Parkowa nazywana Górką Krasnoludków o wysokości 455 m npm koło Bielawy oraz Szczytna najwyższy szczyt Wzgórz Kiełczyńskich o wysokości 466 m npm około 15 km od tej pierwszej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Parkowa_(Wzg%C3%B3rza_Bielawskie)
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wzg%C3%B3rza_Kie%C5%82czy%C5%84skie
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Szczytna_(g%C3%B3ra)
Obie góry są świetne zlokalizowane logistycznie. Bardzo łatwo dojechać pod nie i nie ma tam tłumów.
Góra Parkowa leży niemalże w centrum Bielawy. My tam dojechaliśmy po południu w piątek. Trasa prowadzi żółtym szlakiem, krótkim. Co oznaczają kolory szlaków warto wiedzieć i tutaj jest to opisane:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_turystyczny
Zaparkowaliśmy przy ogródkach działkowych i Jaś po prostu poszedł. Teren jest na tyle łagodny, że jest on miejscem na spacer dla każdego. Jak się już wejdzie poza obręb ogródków, mamy pozostałości kamieniołomów, mamy w miarę ostre podejście i oczywiście mamy wieżę widokową z pięknym widokiem na nasz drugi cel Szczytną. Wszystkie atrakcje jakie góra może dać
Szczytna jest już troszeczkę innym celem. Jest to już góra typowa, dla swojego regionu, czyli Masywu Ślęży i Raduni. Nie ma tam tłumów jak na wspomnianych górach i to jest zaleta…ale od strony Świdnicy, Bielawy jest górką, która ma w pewnym momencie już wymagające podejście
Droga dojścia do szczytu jest też dłuższa, ale prowadzi przez las, który ma wiele ciekawych elementów, po których oprowadza szlak krajoznawczy. Janek z dużą chęcią czytał je i poznawał.
Trasa jest bardzo zróżnicowana, nie jest trudna, łatwo stawia się stopy na tej nawierzchni.
Są też kamienie, schodki i jest gdzie się po wspinać, co Jasiek zrobił z nie ukrywaną radością.
…i można też odpocząć na ławce, poczytać po raz kolejny.
Zejść można inna trasą ucząc się o karmieniu zwierząt, mrówkach i paprociach, których rezerwat jest na górze.
A na koniec można zbiec z górki, co Janek oczywiście zrobił!
Można też odwiedzić bardzo charakterystyczny zespół kościelny, czyli znów to wszystko, co w górach się spotyka. To jest przykład, co i jak można zdobywać na początku. Zachęcam Was do tego w Waszych regionach. Dzisiaj jestem przekonany o tym, że to pomaga w rozwoju nam wszystkim i to wszechstronnie.