Harmina aktualizacja
maj 28, 2024 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Ostatni raz pisałem o niej w 2016 roku. Harmina stała się modna po tym, jak DIXI mama dziecka z ZD, ale tez biochemik, wprowadziła harminę do protokołu w ZD, jako inhibitor DYRK1A. Było głośno o jej wdrożeniu, ale tak samo było cicho było jak ją wycofywano z użycia, gdyż jej działanie psychotyczne niestety przeważało nad efektami pozytywnymi.
Ludzkie komórki prekursorowe poddane działaniu harminy, alkaloidu występującego w roślinnym wywarze ayahuasca, powoduje 70% wzrost proliferacji w tych komórkach. Efekt, w postaci produkcji nowych komórek nerwowych, wywołuje także inhibicję genu DYRK 1 A, który jest nadmiernie aktywny w zespole Downa jak i w chorobie Alzheimera. Zatem harmina może potencjalnie odgrywać rolę aktywizatora neurogenezy przez co będzie celem terapeutycznym w problemach kognitywnych.
https://www.zespoldowna.info/harmina-niby-jest-przelom-ale-go-nie-ma-co-o-tym-sadzic.html
Teraz temat wraca, powoli szuka się metody nad udoskonaleniem jej “czystości” i poprawy efektywności działania.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38758470/
Patrząc na te badania, przygotowywane tez w Polsce, wciąż potwierdza się, że:
“…harmina pośredniczy w działaniu neuroprotekcyjnym poprzez zmniejszenie poziomu mediatorów stanu zapalnego, oksydazy NADPH, AChE, BChE i reaktywnych form tlenu (ROS). Natomiast zaobserwowano wzrost poziomu BDNF, GLT-1 i enzymów przeciwutleniających, wraz z aktywacją UPS za pośrednictwem kinazy białkowej-A (PKA).”
Niestety, tak jak się potwierdza jej pozytywne działanie, tak nie dyskutuje się nad jej neurotoksycznością, która istotnie ogranicza jej użycie. Powoduje to, że harmina dzisiaj nie może być zastosowana w ZD. Mam nadzieję, że Tomku to wystarcza.
https://www.nature.com/articles/s41598-018-20984-z