Histamina i niedoczynność tarczycy.
Analizujemy wyniki tarczycy i mamy taki przypadek. Ft3 jest “dziwnie” niskie w stosunku do wysokiego poziomu ft4. Zawsze w pierwszej kolejności próbujemy to regulować w ZD poprawiając aktywność mitochondriów i metabolizmów energetycznych, ale jak to nie działa to co? No właśnie, wczoraj miałem i rano i popołudniu takie telefony z pytaniem i co robimy dalej?
Temat jest o tyle zagmatwany w ZD, że może to być wszystko. Jednak w konsensusie działamy przede wszystkim na mitochondria chroniąc je i aktywizując, jednakże gdy nic nie działa w tym kierunku to muszą paść te pytania:
-jaki jest poziom anty TPO
-czy dziecko ma problemy z jelitami, z trawieniem i snem, a w ZD jest to skrajnie częsty problem
Jeżeli na obydwa temat mamy twierdzące odpowiedzi to idziemy w tym kierunku jak niżej.
HISTAMINA.
Co to za rysunek? Przedstawia on połączenie funkcjonowania hormonów tarczycy z histaminą. Prawie o tym lekarze nie mówią, a dowiedziałem się tego od Pawła, że choć leczy się Hashimoto, to zupełnie nie łączy się tego w triadę: ft3 niskie-problemy dietetyczne z alergenami dietetycznymi-wysoką histaminą.
Jak zatem to działa?
Po pierwsze mamy coś takiego jak MASTOCYTY (komórki tuczne). Tak opisana jest funkcja.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%B3rki_tuczne
“Są elementem układu immunologicznego i biorą udział w obronie organizmu przed pasożytami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Odgrywają rolę zarówno w mechanizmach odpowiedzi immunologicznej wrodzonej oraz nabytej. Ich zasadniczą rolą jest wywoływanie lokalnego stanu zapalnego (m.in. alergie) w reakcji na czynniki egzogenne. Pełnią istotną rolę w rozpoznawaniu antygenów patogenów (wirusy i bakterie), ich rola w mechanizmach nabytej odpowiedzi immunologicznej opiera się na zdolności do prezentowania antygenu oraz różnorodnego działania uwalnianych cytokin i innych czynników humoralnych. W procesie rozwoju reakcji zapalnych, w tym alergicznych, substancje wydzielane w dużych ilościach (mediatory preformowane i syntetyzowane de novo) przez mastocyty (degranulacja) mogą wywoływać objawy układowe, w tym wstrząs anafilaktyczny. Bezpośredni sygnał do degranulacji (degranulacja jest to gwałtowne uwolnienie na zewnątrz zawartości ziarnistości) stanowi między innymi reakcja antygenu z przeciwciałami IgE znajdującymi się na powierzchni błony komórkowej komórki tucznej. Sygnałem indukującym degranulację może być też związanie wzorców drobnoustrojów przez inne receptory (w tym TLR). “
Ja bym to jednak sprowadził do innego faktu: mastocyty składają się w 50% z histaminy, hormonów, proteaz, mediatorów lipidowych i aminowych. W ramach tych składowanych przez mastocyty hormonów jest T3. Oznacza to jednoznacznie, że tarczyca wpływa na mastocyty, na układ immunologiczny, a one na nią. T3 zaś jest w stałej relacji z histaminą.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6449760/
Podstawą funkcjonowania hormonów tarczycy jest jod. Skoro T3 jest w stałej korelacji z histaminą, to pytanie jak się ma jod do tego?
Kiedy enzym DAO pomaga usunąć histaminę, jod pozwala na zmniejszenie jej produkcji poprzez HAMOWANIE PRODUKCJI HISTYDYNY prekursora histaminy. W ZD histydyny jest mało, więc robimy wszystko by zwiększyć jej ilość. Zatem z jednej strony jod powinien być wsparciem dla tarczycy, ale w ZD nie jest to już tak oczywiste. Stąd deficyty jodu w ZD czasami są czymś oczywiście dyskusyjnym w terapii tarczycy i należy to dość dobrze przemyśleć, gdyż podawanie jodu prowadzi do zmniejszenia histydyny, a co za tym idzie braku chociażby mowy, komunikacji dziecka.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7284872/
Wracamy do naszego połączenia: im więcej histaminy tym mniej T3.
Co to oznacza? Ni mniej ni więcej mówimy zatem o następującym efekcie, wracając do naszego przykładu. Choroba Hashimoto, problemy jelitowe, problemy z alergiami pokarmowymi zaczynają się zawsze od żywności jaką mamy w diecie. Jeżeli czynnikiem krytycznym uwalniającym nadmiar histaminy jest gluten, to z natury poziom ft3 jaki badamy już powinien być niższy.
Znów co to oznacza? Jeżeli mamy polimorfizmy genów czyniące nas wrażliwym na jakąś żywność, tudzież jemy żywność o dużej zawartości histaminy, a mamy polimorfizmy genu DAO, to nasza tarczyca musi pracować słabiej, a poziom hormonu T3 musi być niższy. Towarzyszy temu istotny udział negatywnej mikrobioty jak E.coli czy Klebsiella pneumoniae. Dysbioza w efekcie to dalsze problemy jelitowe i deregulacja wielu metabolizmów tak jak chociażby snu, tytułem braku serotoniny, melatoniny zaburzonych przez wysoki udział histaminy i deregulację przez nią metylacji i odpowiedzi immunologicznej.
Podsumowanie najbardziej trafne pozwolę sobie przedstawić w formie cytatu:
“Nietolerancja histaminy może sygnalizować problem z tarczycą. Niski poziom tarczycy może powodować wzrost produkcji histaminy, podczas gdy wysoki poziom tarczycy może powodować wzrost receptorów histaminowych i zwiększoną odpowiedź histaminy.”
https://www.livingwelldallas.com/functional-medicine/histamine-and-your-thyroid/
Stąd leczenie niedoczynności tarczycy, choroby Hashimoto, braku snu zaczynajmy od skontrolowania histaminy, o czym pisałem wielokrotnie do tej pory.
I już był telefon. Zatem jeszcze raz: jeżeli w ZD mamy niedoczynność tarczycy a jest to problem fenotypowy, jeżeli ma problemy jelitowe i wrażliwość na gluten, znów problem fenotypowy, a mamy potrojenie genu FTCD zmniejszający poziom histydyny to mamy następująca zagadkę do rozwiązania zestawiając odpowiedzi na następujące problemy:
jaki jest poziom histydyny i jak to się przekłada na poziom histaminy
jak suple jakie podajemy wpływają na histydynę (metylacja)
jaki mamy stan zapalny jelit
jak wygląda poziom histaminy na tle pokarmowym (dieta)
jak wygląda poziom aktywności enzymu DAO
jak wygląda poziom aktywności genu MAO
jak wygląda poziom aktywności polimorfizmów genu HLA, OLIG 3, CTLA4
jak przekłada to się na wrażliwości na gluten i ile zbóż w różnej postaci je dziecko i jak to się przekłada na wielkość histaminy
jaka jest wrażliwość na laktozę i kazeinę i jak to się przekłada na reaktywność immunologiczną na poziomie genu MCM6
jak wygląda mikrobiota wspierana przez określone polimorfizmy genów wymienionych powyżej
jakie dziecko dostaje suple obniżające histaminę pokarmową
jakie probiotyki dziecko dostaje obniżające poziom histaminy pokarmowej
czy dziecko ma niedoczynność ale mierzoną na poziomie ft3
czy dziecko ma problemy motoryczne, wysiłkowe
czy dziecko choroby autoimmunologiczne
jaki jest poziom homocysteiny, witaminy B9, B12, D3 (25 oh), profilu lipidowego, ferrytyny, hemoglobiny glikowanej, ft3, ft4 i anty tpo, anty tg jako minimum a dobrze by było mieć jeszcze badania poziomu histaminy, enzymu DAO, kalpropektyny, laktoferyny i mikrobioty oczywiście łącznie z panelem genetycznym typu mthfr uk
Dopiero odpowiedzi na te problemy i wskazane powyżej dane pozwalają z dużą swobodą na pełną diagnostykę i wskazanie receptur wyjścia z problemów. UWAGA: badania w kierunku alergii pokarmowych nie są tutaj konieczne/istotne.