“Ile mam podawać witaminy D3 mojemu synowi z zespołem Downa?”
październik 27, 2017 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Lepiej powtórzyć coś po raz setny, niż gdyby choć jedna osoba miała wątpliwości mam takie wrażenie. Zatem powtórzę coś, co wielu lekarzom się nie spodoba, tym bardziej że mam na to dowód w postaci nie tylko mojego doświadczenia ale raportu medycznego dotyczącego suplementacji witaminą D3 w zespole Downa.
Zaczynam od tego cytatu pochodzącego z tego NAUKOWEGO raportu, który jest zgodny z moimi obserwacjami:
https://www.hindawi.com/journals/ije/2015/896758/
Status witaminy D jest definiowany zgodnie ze stężeniem witaminy D3 (25oh). Deficyt witaminy D3 okresla się, gdy te stężenie jest niższe niż 25 nmol/L (10 ng/mL);, niewystarczający poziom gdy jest to pomędzy 25 and 50 nmol/L (10–20 ng/mL). Dzieci z ZD w bardzo dużej części maja te wyniki właśnie w tych przedziałach i to jest pierwszy fakt.
Z mojej perspektywy uwzględniając parametry geograficzne i polimorfizmów VDR typowych dla Polski, poziom niewystarczającego poziomu witaminy D3 powinien uwzględniać wszystkie wyniki poniżej poziomu 30 ng/ml i to jest drugi fakt.
Trzeci mówi o tym, że witamina D3 jest istotna w immunologii, metylacji, równowadze w gospodarce tłuszczowej (cholesterol)…we wszystkich niemalże problemach tak typowych w ZD, że minimalny poziom w ZD dla D3 powinien być określony na poziomie 50 ng/ml, a jeżeli do tego dochodzą problemy autoimmunologiczne, jelitowe,choroba Alzheimera, autyzm, otyłość ten parametr powinien być jeszcze wyższy.
http://www.zespoldowna.info/witamina-d3-minimum-50-ngml-w-zespole-downa.html
http://www.zespoldowna.info/witaminy-a-gen-bcmo1-i-ich-wplyw-na-redukcje-choroby-alzheimera.html
DAWKOWANIE:
1.Na pewno dawkowanie nie może być takie jak obowiązuje obecnie lekarzy pediatrów czyli 400 iu i na pewno należy łączyć tą suplementację z witaminą K2 MK7 i witaminą A.
2.Z mojej perspektywy dziecko z ZD z polimorfizmami genu VDR o wadze 32 kg w naszych polskich warunkach powinno dostawać ok 2 400 iu w okresie od września do kwietnia by schodzić z dawką do końca maja lub obniżyć ją o połowę i podawać do września u dzieci otyłych i nie ćwiczących, nie wychodzących na powietrze.