Ile podać metylowanego kwasu foliowego zamiast syntetycznego kwasu foliowego?

wrzesień 22, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zacznę od przypomnienia kwas foliowy jest tym samym, co witamina B9. Witamina B9  jako kwas foliowy występuję przede wszystkim w 3 formach chemicznych: kwas foliowy syntetyczny powszechnie dostępny w aptekach, folian który występuje w pożywieniu, głównie warzywach zielonych oraz w postaci metylowanego kwasu foliowego. Najgorszy z nich, wręcz szkodliwy jest syntetyczny kwas foliowy, który stale i powszechnie jest przypisywany w dużych ilościach przez lekarzy.

KTÓRY KWAS FOLIOWY (WITAMINA B9) JEST NAJBARDZIEJ “ZDROWA” DLA CZŁOWIEKA?

1.Najbardziej odpowiednim typem kwasu foliowego jest folian zawarty w warzywach.

2.W przypadku koniecznej suplementacji najlepszy jest folian w postaci THF i metylofolat (metylowany kwas foliowy).

3.Powszechnie dostępny kwas foliowy w aptekach jest preparatem szkodliwym, gdyż maskuje niedobory witaminy B12, maskuje niedobory kwasu foliowego w przypadku osób z polimorfizmami genów odpowiedzialnych za funkcjonowanie kwasu foliowego w procesach metabolicznych. Z mojej perspektywy dotyczy to ponad 60% osób.

http://www.zespoldowna.info/czy-kwas-foliowy-zwykly-powinnam-brac-przy-wystepujacych-polimorfizmach-mthfr.html

Kilka rządów na świecie jest świadomych możliwych negatywnych oddziaływań syntetycznego kwasu foliowego, więc wycofuje się z jego wspierania, tak jak rządy Nowej Zelandii czy Szwecji.

http://www.health.govt.nz/our-work/preventative-health-wellness/nutrition/folate-folic-acid

A tutaj znajdziecie naukowe potwierdzenie, że metylofolat i folian są bezpiecznymi formami suplementacji kwasu foliowego.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24494987

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23482308

image

KTÓRY KWAS FOLIOWY MA NAJLEPSZĄ ABSORPCJĘ?

1.Najlepszą absorpcję ma syntetyczny kwas foliowy i jest to 100%. Dlatego jest taK niebezpieczny, gdyż będąc w bardzo dużej ilości we krwi ukrywa fakt braku jego wchłaniania, tak samo maskuje problemy z absorpcją witaminy B12.

2.Foliany naturalne absorbują się jedynie na poziomie 50-60%, stąd w przypadku polimorfizmów genów odpowiedzialnych za funkcjonowanie witaminy B9, dieta warzywna może być nie wystarczająca dla organizmu.

3.Metylofolat, czyli metylowany kwas foliowy  wchłania się na poziomie ponad 90%.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20608755

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573592/

JAKIE GENY WPŁYWAJĄ NA ABSORPCJĘ WITAMINY B9 (KWASU FOLIOWEGO)?

Są to geny na załączonym zdjęciu przygotowanym przez SeekingHelath Institute

image

JAKIE DAWKI PODAWAĆ?

Standardowa dawka to 400 µg dla osoby dorosłej. Jednakże dawka może się różnić w zależności od płci, wieku i sposobu podania kwasu foliowego. Oto najłatwiejsze przeliczniki:

1µg kwasu foliowego pochodzącego z żywności równa się 1 µg DFE (ten skrót przyda się poniżej). Gdy jest on absorbowany z żywności to:

1 µg DFE= 0,5 µg kwasu foliowego gdy jemy zielone warzywa na pusty żołądek, gdy w trakcie posiłku daje on 0,6 µg kwasu foliowego.

Jak wejdziecie tutaj na stronę rządu australijskiego to możecie otrzymać przykładowe porównania dawek dla różnego wieku.   https://www.nrv.gov.au/nutrients/folate

Kilka skrótów:

DEF oznacza to co  napisałem powyżej czyli ekwiwalent 1µg kwasu foliowego pochodzącego z żywności

AI oznacza odpowiednią dawkę

EAR szacunkowe zapotrzebowanie

RDI rekomendowaną dawkę

Dla przykładu tak to wygląda dla kobiet w ciąży:

image

 

JEŻELI LEKARZ ZALECIŁ CI BRAC 500 µg KWASU FOLIOWEGO, TO OZNACZA ŻE POWINNAŚ BRAĆ 500 µg METYLOWANEGO KWASU FOLIOWEGO 1 000 µg FOLIANU POCHODZĄCEGO Z NATURALNEJ ŻYWNOSCI.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Ile podać metylowanego kwasu foliowego zamiast syntetycznego kwasu foliowego?”
  1. Yagoda pisze:

    Mam pytanie, w jaki sposób kwas foliowy maskuje niedobory witaminy B12. Czytałam o tym w różnych miejscach ale tylko tak ogólnikowo. Co znaczy konkretnie to zdanie.

    • Jarek pisze:

      Wysoki poziom kwasu foliowego nie oznacza, że metylacja przebiega prawidłowo, gdyż ten pełni jedynie funkcje pomocnicze/transportowe. Kwas foliowy dostarcza grupę metylową dla witaminy B12, który z kolei przekazuje ją w remetylacji homocysteiny. Jeżeli mamy dużo kwasu foliowego, co według polskich lekarzy jest super, a nie jest…a nie wiemy ile mamy B12, to może się okazać, że grupa metylowa przyłączona do kwasu foliowego, nie może być oddana do B12 (kobalaminy) gdyż jej po prostu nie ma. Jeżeli ma się polimorfizm MTHFR C677T można także się spodziewać problemów natury takiej, że przy dużej ilości podawanego kwasu foliowego, polimorfizm ten spowolni “dostawy” grupy metylowej do witaminy B12 i w ten sposób spowolni działanie genu MTR, przy dużym poziomie kwasu foliowego.Z tej perspektywy konieczne jest jeszcze obserwowanie witaminy B2 i cynku jako “paliwa” dla obu tych genów, bo to może poprawić cały metabolizm.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...