Im wcześniej podany letrox tym mniejsze zagrożenie chorobami autoimmunologicznymi tarczycy w zespole Downa.
Wciąż zadajemy sobie pytanie: czy należy każde dziecko suplementować hormonem tarczycy i od kiedy? Biorąc pod uwagę gen PSMG1, który jest potrojony, nadmierną ekspresję genu APP, którego ekspresja jest pozytywnie inhibitowana przez hormony tarczycy oraz polimorfizmy genów MTHFR w połączeniu z reaktywnością stanów zapalnych, ilością chorób autoimmunologicznych, warto podawać tyrozynę w postaci letroxu od wczesnego etapu rozwoju dziecka z ZD.
http://www.zespoldowna.info/mikrobiota-w-zespole-downa-a-co-z-ibd-i-choroba-hirrschsprunga.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-pierwsza.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-druga.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-trzecia.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-czwarta.html
http://www.zespoldowna.info/tarczyca-regula-piatabyc-moze-najwazniejsza.html
Popatrzmy na to w ten sposób:
1.Dziecko młodych “mam” poniżej 34 roku rodząc dzieci tytułem dysfunkcji metylacji i jej złego wpływu na enzym PP2ACdc55.
2.Zła metylacja to dysfunkcja genów biorących udział w cyklu kwasu foliowego i cyklu metylacyjnego, a te dodatkowo podlegają wpływowi genów reakcji immunologicznej. Charakterystyczną chorobą rodziców jest tutaj choroba Hashimoto, gdyż tarczyca w pierwszej kolejności jest “celem” źle działającej aktywności immunologicznej.
3.Większość z tych dysfunkcji objawia się także u ich dzieci z ZD.
4. Robiąc jednak badania tarczycy okazuje się, że ft 3 i ft 4 znajdują się w normie, a TSH oscyluje na poziomie około 4. W efekcie lekarze nie chcą podawać letroxu uważając, że hormony znajdują się w ramach normy ustalonej dla osób zdrowych. I tutaj jest problem: TE NORMY NIE POWINNE DOTYCZYĆ OSOBY Z ZABURZENIAMI AUTOIMMUNOLOGICZNYMI I GENETYCZNYMI MAJACYMI ISTOTNY WPŁYW NA FUNKCJONOWANIE TARCZYCY…ale innych nie ma.
I mamy ten raport:
http://www.eje-online.org/content/early/2017/01/30/EJE-16-0858.long
Istotna jest konkluzja tego raportu:
Thyroxine treatment during the first two years of life led to a mild increase in FT4 almost 9 years later on, and may point to an interesting new mechanism influencing the maturing HPT axis set point. Furthermore, there was a trend towards less development of thyroid autoimmunity in the thyroxine treatment group, suggesting a protective effect of the early thyroxine treatment. Lastly, thyroid volume was low possibly reflecting Down specific thyroid hypoplasia.
czyli
Leczenie tyroksyną podczas pierwszych dwóch lat życia prowadzi do delikatnego wzrostu FT4 prawie 9 lat później i być może wskazuje to na na ciekawy nowy mechanizm wpływający na dojrzewanie osi HPT (podwzgórze-przysadka mózgowa-tarczyca). Ponadto, istniał trend ograniczenia rozwoju chorób autoimmunologicznych w grupie leczonych tyroksyną (np.choroba Hashimoto), sugerując ochronny efekt wczesnego leczenia tyroksyną. Ostatnim elementem było badanie wielkości tarczycy, która była mała i odnosiła się do specyficznego dla zespołu Downa niedorozwoju tarczycy.
Najlepszym obecnie środkiem leczącym poziom tyroksyny w Polsce, dla dzieci z zespołem Downa jest letrox.