Insulina najszybszym biomarkerem rozwoju choroby Alzhiemera w zespole Downa?
grudzień 14, 2021 by Jarek
Kategoria: Mózg, układ nerwowy
Wciąż szukamy narzędzia w zespole Downa, które walidowałoby chorobę Alzheimera. Jej elementy są widoczne jeszcze w ciąży jak blaszki amyloidowe, ale to nie jest dobry biomarker rozwoju całego zespołu problemów związanych z chorobą. Naukowcy szukają i wybór trafia na insulinę i jej szlak sygnalizacyjny.
Wokół insuliny krąży wiele badań nad zespołem Downa. Rok temu insulinooporoność była już przedmiotem rozważań konsorcjum europejskiego i naukowcy doszli do następujących wniosków:
“Stwierdziliśmy, że przypadki ZD charakteryzowały się kluczowymi markerami insulinooporności mózgu (zmniejszone IR i zwiększone hamowanie IRS1) we wczesnym okresie życia. Ponadto poniżej IRS1 zaobserwowano całkowite rozprzężenie białek sygnalizujących insulinę. Rozregulowana sygnalizacja insulinowa mózgu była związana ze zmniejszonym poziomem heksokinazy II (HKII) i białek związanym z poziomem kompleksów mitochondrialnych, a także ze zmniejszonym poziomem syntaksyny w przypadkach ZD.”
https://www.zespoldowna.info/donosowe-podawanie-insuliny-polepsza-funkcje-poznawcze.html
Obecne badania wskazują na 3 istotne cechy insuliny w zespole Downa:
1.Insulina, jej szlak i metabolizm zmieniają się bardzo wcześnie. Zatem analiza tego parametru może pokazywać na bardzo wczesnym etapie zmiany. Potwierdza się tutaj wiek dziecięcy.
2.Bardzo ważne, zmiany te można analizować za pomocą próbki krwi i śledzić je aż po mózg. Dzisiaj nie ma lepszego mechanizmu.
3.Jeżeli zatem mamy detekcję zmian w mózgu, to można to leczyć już od dzieciństwa. Tak wygląda logika tego podejścia
Wydaje się zatem, być najprostszym i najbardziej dostępnym mechanizmem diagnostycznym na obecnym poziomie wiedzy, wskazującym na konkretne zmiany i ich poziom. Zatem jest to już mechanizm, który można poddawać zmianom (leczeniu), a to może się przełożyć na jakość życia osoby z ZD.