“Ja się naprawdę boję – mówi mama 9-letniego niepełnosprawnego Franka. I dodaje, że przy wprowadzaniu reformy edukacji też rodzicom uczniów niepełnosprawnych obiecywano wiele, ale na obietnicach się skończyło. Problemów jest cała masa, w tym nauczanie indywidualne w domu.”

czerwiec 13, 2018 by
Kategoria: Orzecznictwo

Partia rządząca stoi przed wyzwaniem: MUSI ZATRZEĆ BARDZO NEGATYNY OBRAZ PO PROTEŚCIE. Próbuje to zrobić manipulacją i kłamstwami, ale jest świadoma tego, że MUSI COŚ ZROBIĆ. Najmniej kosztowne będzie dokonanie zmian na etapie orzecznictwa, to obiecali i to my teraz musimy przypilnować by to powstało w takiej formie jak my chcemy.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,23531021,matka-niepelnosprawnego-9-latka-o-reformie-orzecznictwa-ja.html#Z_Czolka3Img

…i to mnie już dzisiaj martwi. Po pierwsze pieniądze są na obietnice wyborcze i na elektorat partii rządzącej…a nie na niepełnosprawnych!!! W grupie, która zmaga się z orzecznictwem, są osoby w wieku przed i emerytalnym. Z doniesień wynika, że ten element będzie głównie modyfikowany….a nie niepełnosprawność!

image

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1133005,roznice-miedzy-niesamodzielnoscia-a-niepelnosprawnoscia.html

“Nasza reforma ma przede wszystkim uporządkować cały system i sprawić, by był transparentny, by osoba niepełnosprawna była badana w procesie orzekania kompleksowo, pod kątem wszystkich możliwych uprawnień, jakie mogą jej przysługiwać od państwa. Nowością, którą wprowadzamy do orzekania, jest kategoria niesamodzielności. Za niesamodzielną będzie uznawana taka osoba, która potrzebuje pomocy osoby trzeciej w wykonywaniu codziennych czynności. Przyjęliśmy rozwiązanie, w którym funkcjonować będą trzy stopnie niesamodzielności. Podobne zasady obowiązują w innych państwach Europy.” https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tylko-w-fakcie-szczegoly-nowej-reformy/992hgrs

“Wydaje mi się, że bardziej wychodzi naprzeciw problemowi starzenia się populacji i opiece długoterminowej, a nie potrzebom osób z niepełnosprawnościami – mówi Kubicki.

- Z tych oficjalnych ogólników na temat zmian, które do nas docierają, wiemy jedno – przydadzą się one do ograniczenia kosztów i możliwości bardziej celowanego adresowania wsparcia do osób „znacznych znacznych”, czyli potocznie mówiąc "leżących" lub wymagających opieki 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – dodaje dr Kubicki”.

Prezes ZUS jest szefową międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zapowiedziała w rozmowie z PAP, że projekt ustawy w sprawie ujednolicenia zasad orzekania zostanie przekazany rządowi do końca czerwca. "W tej chwili zbieramy ostatnie uwagi ekspertów i instytucji publicznych, które dziś uczestniczą w procesie orzeczniczym" – poinformowała.

"Ostatnim zadaniem zespołu, którym kieruję, jest stworzenie jednego systemu orzekania do wszystkich celów związanych z niepełnosprawnością, niezdolnością do pracy oraz nowo wyszczególnioną kategorią niesamodzielności. Będzie to istotna zmiana w porównaniu do obecnego, silnie pofragmentowanego systemu" – wyjaśniła prezes ZUS. Zastrzegła, że niektóre szczególne zasady orzekania o zdolności do służby mundurowej, w tym dla osób wracających z misji, nie będą zmieniane.”

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1128896,ujednolicenie-zasad-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,23469162,niepelnosprawni-czuja-sie-przez-wladze-pomijani-zadnych-zmian.html

My nie głosujemy, nas nie ma zbyt dużo, więc nawet nasze wewnętrzne dyskusje, to za mało by coś zmienić. Wiem, że 3 organizacje otrzymały projekty zmian w orzecznictwie i wiem, że nie są zadowolone, choć nie wiem dlaczego.

Warto byśmy się tym zainteresowali wszyscy i spróbowali wymóc to co dla nas jest dziś podstawą formalno-prawną, bo to jest do uzyskania.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...