Jak badać niedobory witaminy B 12?

luty 23, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

“Jarku opisałeś temat witaminy B12 bez wspomnienia nawet o tym jak badać jej braki?” tak zaczął się mail Joli i ma rację. Zatem uzupełniam ten zakres wiedzy.

http://www.zespoldowna.info/padaczka-brak-witaminy-b-12.html

Wspomogę się różnymi podstawowymi normami/protokołami badawczymi w tym opracowaniu:

-brytyjską http://www.bcshguidelines.com/documents/BCSH_Cobalamin_and_Folate_Guidelines_%282%29.docx.pdf

-WHO http://www.degruyter.com/view/j/cclm.ahead-of-print/cclm-2015-1167/cclm-2015-1167.xml; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20445338/?i=4&from=/26863346/related

 

Zacznę od cytatu z dokumentu opracowanego na zlecenie WHO (Światowej Organizacji Zdrowia):

“Investigation of possible B12 and folate deficiencies requires measurement of these vitamins in serum. There is evidence that holotranscobalamin (holoTC), the active portion of B12 available to cells, is a more specific marker of early B12 deficiency than total B12.”

Badanie w kierunku możliwych deficytów witaminy B 12 i kwasu foliowego wymaga mierzenia tych witamin w surowicy krwi. Istnieją dowody na to, że holotranskobalamina (holoTC), aktywna część witaminy B 12 w komórce, jest bardziej precyzyjnym wskaźnikiem wczesnego deficytu witaminy B 12 niż całościowe badanie B12.

Jest to kluczowe zdanie, które pozwoli nam na ewaluowanie doskonałości i precyzyjności metody badawczej.

NASZ CEL NUMER 1 to zatem badanie holoTC (holotranskobalamina). Reprezentuje ono zaledwie 10-30% witaminy B 12 znajdującej się we krwi, ale jest jedyną formą , która jest wykorzystywana przez komórki. HoloTC było już badane w przypadku osób z chorobą Alzheimera i znajduje się u nich na niskim poziomie. Dla zdrowych osób jest to poziom 35–171 pmol/l.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20956786

CELEM NUMER 2 to badanie stężenia kwasu metylomalonowego (MMA) obecnie określane jako “złoty standard”. Jest to z pewnością czuły i wczesny wskaźnik niedoboru witaminy B12 na poziomie tkanek. Plazma MMA podnosi się, gdy występuje deficyt witaminy B 12. Za wartości referencyjne uważa się 0.27 to 0.75 μmol/L (Heil, et al2012)

CELEM NUMER 3 jest dopiero badanie witaminy B 12 z surowicy (to co teraz robimy). Jest ono na tyle nieprecyzyjne, że nie jest w stanie stwierdzić efektywnie deficytu witaminy B 12. Wynika to z faktu, że witamina B 12 w surowicy ma 3 typy protein ją transportujących do komórek. Jedynie transkobalamina jest efektywna w tym procesie, pozostałe stanowiące między 70 a 90 % są po prostu biologicznie obojętne. Zatem te badanie może nam wskazać, że jest dobrze … ale nie musi oznaczać że dotyczy to istotnego, aktywnego czynnika jakim jest transkobalamina.

CEL NUMER 4 jest miarą wspomagająca powyższe. Mowa tutaj o MCV czyli mean cell volume. W sytuacji, gdy wartość ta jest podwyższona może wskazywać na potencjalne deficyty witaminy B 12…ale ta wartość nie jest jednoznacznie precyzyjna.

http://qjmed.oxfordjournals.org/content/106/6/505

Komentarze

1 Komentarz do “Jak badać niedobory witaminy B 12?”
  1. Aleksandra pisze:

    Jarku, Twoje posty są bezcenne :)

    Pozdrawiam

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...