Jak działa fluoksetyna…

październik 8, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Tym razem wykorzystam film by wszyscy zrozumieli ten mechanizm. Wydawało mi się to być proste, a jest skomplikowane niestety. Więc tłumaczymy dzięki filmowi przygotowanemu przez University of Rhode Island.

https://www.youtube.com/watch?v=BuFNbRSTt2Q 

Postaram się teraz przejść z Wami ten film tłumacząc każdy z etapów.

 

image

Fluoksetyna jest selektywnym inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny w organizmie. Oznacza to, że powodują zwiększenie stężenia neuroprzekaźnika serotoniny w postaci 5-HTP, w przestrzeni między synapsami poprzez hamowanie/zablokowanie jego wychwytu (przejęcia) zwrotnego.

Efektem tego mechanizmu jest większy poziom serotoniny możliwy do wykorzystania w mózgu.

Serotonina, jako neuroprzekaźnik jest wykorzystywana w mózgu w procesie komunikacji między neuronami.

image

W tym procesie kluczowe są synapsy i przestrzeń między nimi pokazana na filmie jako błyski

image

W momencie gdy patrzymy na dwie synapsy, które komunikują się między sobą, możemy zauważyć synapsę wysyłającą neuroprzekaźnik i synapsę odbierającą je. Przestrzeń między nimi nazywa się szczeliną synaptyczną.

image

Neuron wysyłający serotoninę jest po górnej stronie slajdu, a na dole mamy neuron z receptorem, który wyłapuje serotoninę.

image

Standardowo proces polega na tym, że ta ilość serotoniny, która nie jest wyłapana przez receptor i metabolizowana przy użyciu enzymów MAO, jest wychwycona przez transportery serotoniny do ponownego użytku, znajdujące się na neuronie na górze, który wysyła serotoninę. Widać to poniżej.

image

…a w szczegółach…czerwona kropka to serotonina.

image

W momencie wychwycenia serotoniny przez transporter serotoniny przez górny neuron, do ponownego użycia, zamyka się “bramka” wejściowa transportera…

image

…by po wychwycie serotoniny otworzyć się na nowo.

Podanie fluoksetyny w postaci Prozacu (na niebiesko) powoduje zmianę działania transportera serotoniny poprzez jego zablokowanie.

image

Fluoksetyna wchodzi do bramki wejściowej transportera serotoniny i blokuje jego czasowe możliwości wychwytu serotoniny, do ponownego wykorzystania.

image

image

Gdy to się dzieje cząstki serotoniny mają więcej czasu na funkcjonowanie między synapsami, przez co następuje poprawa procesu komunikacji między nimi.

image

W ZD przy założeniu, stale mniejszego poziomu serotoniny jako neuroprzekaźnika, fluoksetyna jest pożądana, by usprawnić wykorzystanie serotoniny w procesie komunikacji między neuronami. To w konsekwencji istotnie zmienia poziom funkcjonowania osoby z ZD w zakresie poznawczym, motorycznym, zachowania jak i jakości pracy jelit przy trawieniu pokarmów.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...