Jak działa fluoksetyna…
październik 8, 2014 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Tym razem wykorzystam film by wszyscy zrozumieli ten mechanizm. Wydawało mi się to być proste, a jest skomplikowane niestety. Więc tłumaczymy dzięki filmowi przygotowanemu przez University of Rhode Island.
https://www.youtube.com/watch?v=BuFNbRSTt2Q
Postaram się teraz przejść z Wami ten film tłumacząc każdy z etapów.
Fluoksetyna jest selektywnym inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny w organizmie. Oznacza to, że powodują zwiększenie stężenia neuroprzekaźnika serotoniny w postaci 5-HTP, w przestrzeni między synapsami poprzez hamowanie/zablokowanie jego wychwytu (przejęcia) zwrotnego.
Efektem tego mechanizmu jest większy poziom serotoniny możliwy do wykorzystania w mózgu.
Serotonina, jako neuroprzekaźnik jest wykorzystywana w mózgu w procesie komunikacji między neuronami.
W tym procesie kluczowe są synapsy i przestrzeń między nimi pokazana na filmie jako błyski
W momencie gdy patrzymy na dwie synapsy, które komunikują się między sobą, możemy zauważyć synapsę wysyłającą neuroprzekaźnik i synapsę odbierającą je. Przestrzeń między nimi nazywa się szczeliną synaptyczną.
Neuron wysyłający serotoninę jest po górnej stronie slajdu, a na dole mamy neuron z receptorem, który wyłapuje serotoninę.
Standardowo proces polega na tym, że ta ilość serotoniny, która nie jest wyłapana przez receptor i metabolizowana przy użyciu enzymów MAO, jest wychwycona przez transportery serotoniny do ponownego użytku, znajdujące się na neuronie na górze, który wysyła serotoninę. Widać to poniżej.
…a w szczegółach…czerwona kropka to serotonina.
W momencie wychwycenia serotoniny przez transporter serotoniny przez górny neuron, do ponownego użycia, zamyka się “bramka” wejściowa transportera…
…by po wychwycie serotoniny otworzyć się na nowo.
Podanie fluoksetyny w postaci Prozacu (na niebiesko) powoduje zmianę działania transportera serotoniny poprzez jego zablokowanie.
Fluoksetyna wchodzi do bramki wejściowej transportera serotoniny i blokuje jego czasowe możliwości wychwytu serotoniny, do ponownego wykorzystania.
Gdy to się dzieje cząstki serotoniny mają więcej czasu na funkcjonowanie między synapsami, przez co następuje poprawa procesu komunikacji między nimi.
W ZD przy założeniu, stale mniejszego poziomu serotoniny jako neuroprzekaźnika, fluoksetyna jest pożądana, by usprawnić wykorzystanie serotoniny w procesie komunikacji między neuronami. To w konsekwencji istotnie zmienia poziom funkcjonowania osoby z ZD w zakresie poznawczym, motorycznym, zachowania jak i jakości pracy jelit przy trawieniu pokarmów.