Jak “leczyć” polimorfizm genu MTHFR w ramach przygotowań do ciąży?

lipiec 27, 2016 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Na pytanie PIDO wydaje mi się, że można odpowiedzieć w sposób bardzo rzeczowy: dieta plus suplementy odpowiednie dla posiadanych polimorfizmów metylacyjnych mogą przygotować bardzo dobrze organizm do zajścia w ciążę. Jednak jak rozumiem jest to zbyt uproszczona wersja. No to rozwijam cały przepis.

1.Najlepszym okresem do zajścia w ciążę jest okres końca sierpnia do końca października. Powód: mamy najwięcej witamin, jesteśmy najzdrowsi bez depresji.

2.Z perspektywy wirusów, które atakują między październikiem a lutym i mogą wpływać w I trymestrze na rozwój ciąży ten okres musiałby być przesunięty na “okienko” lipiec-sierpień.

3.Aby zajść w ciąże i OGRANICZYĆ ryzyko jej utraty, wad dziecka musimy się przygotować.

4.Jeżeli braliśmy środki antykoncepcyjne to musimy założyć minimum 6 miesięczny okres przygotowawczy.

5.Jeżeli mamy problem z utrzymaniem ciąży, występują w naszej rodzinie choroby autoimmunologiczne, Parkinson, Alzheimer, rak, wysokie ciśnienie, schizofrenia, choroba dwubiegunowa, głęboka depresja to powinniśmy się przygotować minimum 9 miesięcy.

6.Od czego zacząć? Od prawidłowych badań określających w przybliżony sposób nasz stan i partnera. Dla osób z punktu 5 to pierwsza część badań. Obejmują one:

-homocysteinę, witaminy: B9, B12, B2 i B6

-witaminę D3, ferrytynę, cynk, selen

-hormony tarczycy (u kobiety) ft 3, ft4, tsh

7.Jeżeli homocysteina jest zdecydowanie wyższa od 8 przy ponad średnim poziomie witamin z grupy B jest to wskazanie do istnienia polimorfizmu w grupie genów metylacyjnych

8.W przypadku grupy ryzyka z punktu 5 warto zrobić panel genetyczny http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-czym-jest-w-2016-roku-podstawowe-badania-genetyczne.html np. mthfr uk.

9.Występowanie określonych polimorfizmów warunkuje podejście suplementacyjne.

10. Załóżmy dla przykładu taką wersję, że mamy polimorfizm MTHFR A1298C heterozygotę i MTHFR C677 T heterozygotę plus jeden z polimorfizmów genu MTRR i MTR:

-po pierwsze budujemy dietę w oparciu o warzywa zielone z duża uwagą na ilość brokuła, który negatywnie może wpływać na tarczycę, jeżeli jest konsumowany w dużych ilościach. Dobrze jeżeli są to warzywa bez sztucznego nawożenia. Są one podstawą dla dostarczania folianów dla naszego organizmu

- po drugie szukamy optymalnych źródeł dla witaminy B12 i B2

-tak umocowana dieta jest bazą dla naszego działania dietetycznego, które musi dostarczyć nam optymalne wartości odżywcze. Produkty istotne to chociażby jajko, orzechy, ziarna. Te których należy się “bać”/być ostrożnym to mleko, jogurty, mięso “przemysłowe”, herbata, kawa, alkohol, używki, cukier.

-po trzecie analizujemy wyniki metabolitów i polimorfizmów i w zależności od potrzeb wprowadzamy oczyszczanie organizmu, a następnie powolne budowanie odpowiednich wartości podstawowych mikroelementów i witamin przy wsparciu suplementów

-jeżeli mamy MTHFR A1298C skupiamy się na folianach, jeżeli mamy MTHFR C677T skupiamy się na wersjach metabolicznych kwasu foliowego. Najlepsza wersja suplementu dla obu przypadków to taka, która zawiera obie formy kwasu foliowego. Występują też produkty celowe dla jednego z tych polimorfizmów, niejako specjalistyczne. Wtedy dla A1298C są wprowadzane tetrahydrofolaty THF.

-jeżeli mamy problem z polimorfizmami obejmującymi witaminę B12 w postaci genu MTRR i MTR to musimy dostarczyć najlepiej metylokobalaminę albo hydroxykobalaminę

-jeżeli jest to też związane z cyklem Krebsa, to warto kupić preparat który ma 50% adenosylokobalaminy, i 50% metylokobalaminy

-należy pamiętać, że geny o których piszę potrzebują dla siebie też “paliwa”. Dla MTHFR jest to witamina B2 i B3, a dla MTRR jest to witamina B2, B3 a dla MTR to cynk

-równolegle należy zadbać o kofaktory i regulatory cyklu metylacyjnego, które spowodują, że jajeczko będzie “świeże” “zdrowe” i gotowe do zapłodnienia np. witamina D3, B1, ubiquinol, cholina.

11.Minimum 6 miesięczna dieta plus suplementy powodują, że jesteśmy gotowi do ciąży.

12.Przypomnę, że ciąża to jest efekt działania kobiety i mężczyzny. Nie może być tak, że kobieta przygotuje się do ciąży, a facet jak siedział po nocach przed komputerem, tak wciąż siedzi. Zdrowy tryb życia musi dotyczyć dwóch osób!

To jest uproszczona wersja całego podejścia Uśmiech

Komentarze

Liczba komentarzy: 17 do “Jak “leczyć” polimorfizm genu MTHFR w ramach przygotowań do ciąży?”
  1. pido pisze:

    Dziękuję bardzo :)

  2. Patrycja pisze:

    Dziękuję i mam pytanie bo moze cos zle zapamietalam z innych artykułów. Przy mutacji c677t powinno sie w koncu przyjmować sam kwas foliowy metylowany ?czy wraz z syntetycznym?

    • Jola pisze:

      pozwolę sobie odpowiedzieć za Jarka, bo tyle razy już to wałkujemy :), że
      syntetyczny kwas foliowy jest SZKODLIWY

      • Patrycja pisze:

        To w takim razie jaki jest suplement co zawiera obie formy kwasu foliowego? Z jakich form kwasu sie sklada?
        Bo w tym artykule jest napisane ze najlepszy suplement to taki ktory zawiera obie formy kwasu foliowego.

  3. Can pisze:

    NP.folian wapnia i metylofolat.

  4. Gonia pisze:

    Witaj Jarku! Badano mi F2, F5 , MTHFR i stwierdzono jedynie polimorfizm genu MTHFR C677-T w układzie homozygotycznym. Mam 6-letnią córeczkę z ZD z pierwszej ciąży, druga ciąża obumarła w 6-tym tygodniu, obecnie jestem w trzeciej ciąży (9-ty tydzień). Biorę jedną tabletkę 400 µg folianu z solgara od 4-ech m-cy. B12 już chyba z dwa lata suplementowałam w postaci methylocobalaminy. Także Cynk, wit D, K2, omega 3, bardzo zdrowo się odżywiam, raz do roku “oczyszczałam się” antykontaminem, od wielu lat jestem wegetarianką. Nie porobiłam badań przed ciążą, nie zaczęłam suplementować P-5-P, nie wiem jaką mam homocysteinę – poprostu to zawaliłam z różnych powodów. Zawsze bardzo źle przechodziłam pierwszy trymestr (tak samo moja mama) i od 3-ech i pół tygodnia leżę, wymiotuję, prawie nie jem, mało piję i jedynie zmuszam się do folianu. Miałam przez tydzień kroplówki to trochę odżyłam. To mi przejdzie za jakiś czas. Pani ginekolog umówiła mnie na konsultację do hematolog, bo twierdzi, że przy polimorfizmie powinnam wstrzykiwać sobie clexane 40 mg i brać acard 100. Hematolog na konsultacji powiedziała, że dobrze, że genotyp F2 i F5 są ok i, że w rodzinie nie było przypadków zakrzepicy, ale ona proponuje wstrzykiwać clexane i brać acard, bo mogą się robić minizakrzepy czy tam mikrozakrzepy i doprowadzić do poronienia, a clexane i acard nie mają wogóle negatywnego wpływu na mnie ani na dziecko, a dzięki temu ciąża będzie bezpieczna. Pytała czy biorę kwas foliowy, odpowiedziałam, że tak – powiedziała to bardzo dobrze. Zapytałam czy można coś innego zrobić, odpowiedziała, że co 3 m-ce badać homocysteinę i kwas foliowy, ale co to mi da skoro i tak już jestem w ciąży i ona zaleca clexane. Czyli z tego wynika, że ona wszystkim paniom z polimorfizmem zaleca wstrzykiwać clexane. Teraz spać nie mogę dlatego, że po pierwsze zszokowały mnie tą informacją, po drugie nie wiem czy dam radę zrobić sobie zastrzyk, bo przy każdym wkłuciu np. przy pobieraniu krwi odwracam głowę i zamykam oczy, a po trzecie dostałam przekaz, że jak będę to robiła to nie poronię, a jak tego nie zrobię i poronię to z własnej winy, czyli mega wyrzuty, pełno łez już poleciało i mam mętlik w głowie. Co ty Jarku o tym sądzisz, tzn. o tej clexane i acardzie?

  5. Can pisze:

    O ile dobrze przeglądnąłem literaturę to standardem jest podawanie w homozygocie przynajmniej aspiryny baby dla rozrzedzenia krwi. Acard i clexane są stosowane, gdy aspiryna nie pomaga. Jednak nie oznacza to, że oba leki są skuteczne. O ile dobrze zauważyłem, to w około 40% przypadków nie są one skuteczne.

  6. Kajka pisze:

    Witam, mam pytanie podobne jak wszyscy inni, mam mthfr 677 homozygote,v leiden i 3 poronienia. wczesniej brałam zwykły kwas foliowy, w ostatniej ciąży femibion1 (płód zdrowy bez downa). Teraz chce się jakos przygotować bo obawiam się o moja koleja ciaze. Z tego co wyczytałam musze zrobić badania b6,b2,b9,b2,cynk,selen,ferytyne. Homocysteina zaraz po poronieniu ok6, lekki niedobór wit d3. Mam suplementować się kwasem foliowym metylowanym ale nie rozumiem czy sa dwa warianty : folinian wapnia i metylofolat? i mam kupic dwa preparaty? w jakiej dawce? poza tym chce jesc ostropest plamisty ( mam hbv+).Jaka dawka dla innych wit z grB?

  7. Can pisze:

    Kajka prosze napisz do mnie jarek@zespoldowna.info

  8. Jaga28 pisze:

    Witam , czy ten miał jest dobry?

  9. ania258 pisze:

    Witam, jestem po 2 poronieniach (puste jajo płodowe i poronienie samoistne). Między czasie wyszło u mnie także niedoczynność tarczycy i hashimoto.
    Dziś odebrałam wyniki na trombofilię… Mam MTHFR 677CT – heterozygota zmutowana i 1298AC heterozygota zmutowana. Możne Pan mi wytłumaczyć tak prościej co to oznacza? Lekarz mi powiedział, że jak tylko się dowiem o ciąży będę dostawać zastrzyki + później Acard. A co mogę teraz zrobić? Jaki kwas foliowy brać? Narazie biorę pregna plus. Czy jest szansa, że jeśli będę brać te leki to urodzę zdrowe dziecko?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...