Jak mówić do dzieci o zespole Downa-podejście 2
listopad 13, 2009 by Jarek
Kategoria: Wychowanie
Wczoraj pojawiła się pierwsza propozycja Judith, dzisiaj mamy drugą. Judith woli zdecydowanie tą i określa ją jako bardziej słuszną :)
Założenia:
1.Należy zawsze tłumaczyć co to jest zespół Downa, braciom, siostrom, członkom rodziny i wszystkim.
2.Nie należy tłumaczyć kwestii medycznych, bo mogą być za trudne, ale kim jest osoba z zespołem Downa.
3.Rodzeństwu należy powiedzieć o zespole od razu, ale stopniując szczegóły w czasie, aby informacja była czytelna i zrozumiała.
4.Poświęcić temu specjalny czas, nie robić tego przy okazji (tak możemy tłumaczyć rodzinie na spotkaniach).
5.Dziecko z zespołem Downa, też musi dowiedzieć się jakie jest i z czego to wynika, ale należy to robić stopniowo.
6.Pamiętajcie, że zespół Downa to nie choroba, a wada genetyczna. Pamiętajcie, że ona może powodować choroby i należy tak to nazywać, natomiast osoba mająca wadę genetyczną nazywaną zespołem Downa jest osobą zdrową tak jak my! Ma swoje dobre strony i deficyty. Pragnie być wynagradzana i dostrzegana, tak jak my! Chce korzystać z wiedzy i swoich talentów, tak jak my! Więc jest taka sama PAMIĘTAJCIE O TYM!!!
Instrukcje:
Krok 1
Poinformuj samego siebie. Uzyskaj prawdziwe informacje od lekarza, terapeuty, stowarzyszenia rodziców zanim usiądziesz ze swoim dzieckiem, jego rodzeństwem do rozmowy. Jeżeli znasz rodzinę o podobnej sytuacji, porozmawiaj z nimi, jak oni zajęli się tym tematem. Poszukaj też innych opcji tak aby wypracować najlepsze podejście do Twoich dzieci
Krok 2
Zapytaj swojego terapeutę lub psychologa, jakim słownictwem należy posługiwać się, aby było ono zrozumiałe dla Twojego dziecka.
Krok 3
Wszystko jest proste, jeżeli chce się aby było proste. Jeżeli siadasz do rozmowy pamiętaj, nie używaj terminów medycznych i technicznych wyjaśnień z zakresu genetyki, gdyż nie jest to zrozumiałe dla wielu dorosłych, a co dopiero dzieci. Skup się na prostym wyjaśnieniu jakie są różnice między dzieckiem z zespołem Downa a dzieckiem zdrowym. Jak ważne jest jego wsparcie szczególnie na starcie jego życia. Podkreśl, że wszystkie Twoje dzieci są objęte taką samą mocą Twojej miłości bez względu jakie są. Podkreśl, że zespół Downa to nie choroba, która nie daje szansy na wspólne zabawy i życie.
Krok 4
Traktuj swoje dzieci z szacunkiem dla ich możliwości zrozumienia tematu. Możesz być zaskoczony, jak dużo rozumieją i jak dokładnie rozumieją przedstawione przez Ciebie szczegóły, traktując je niezwykle poważnie. Nie popełniaj błędu i “nie sprowadzaj “ swojego języka do poziomu dziecka, nie jest to potrzebne. Mów z szacunkiem, powagą i pewnością, że Twoje dziecko zrozumienie Ciebie
Krok 5
Nie bój się rozmawiać, już na starcie, o możliwej dyskryminacji, potępieniu i szykanowaniu Twojego dziecka w przyszłości. Podkreśl, że przez jego słabość inni będą chcieli go wykorzystać. Jednakże nie brnij w ten temat za głęboko. Ta sfera wiedzy musi się rozwijać z dzieckiem, z życiem rodzeństwa, tak aby móc udostępnić im instrumenty, które będą mogły im pomóc w sytuacji podobnej do tej o której mówisz.
Krok 6
Dostosuj poziom merytoryczny szczegółów do wieku dziecka. Nie bój się mówić o każdym szczególe życia, ale rób to stopniowo gdyż złożoność problemów może być zbyt silna i zbyt drastyczna dla emocji Twoich dzieci.