Jak oksytocyna zmienia poziom serotoniny w mózgu?

czerwiec 9, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Polimorfizm genu TPH2 i OXTR jest powszechny w autyzmie. Podobnie w zespole Downa, szczególnie u osób z silnymi cechami autystycznymi na poziomie zachowania, plastyczności reakcji, depresji.

Ścieżki regulujące poziom serotoniny są bardzo skomplikowane. Z jednej strony są to odpowiednio dobrze działające jelita i mikrobiota, z drugiej histamina i mimrobiota na przykład. Oczywiście istotne są też geny związane z produkcją serotoniny w organizmie jak TPH i TPH2. W zespole Downa jest to także gen DYRK1A.

http://www.zespoldowna.info/serotonina-dopamina-a-dyrk-1-a-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/to-nie-sama-serotonina-odpowiada-za-jakosc-snu.html

http://www.zespoldowna.info/wplyw-histaminy-na-neuroprzekazniki-reakcje-alergiczna-w-jelitach.html

http://www.zespoldowna.info/refluks-jest-typowy-dla-problemow-jelitowych-i-zoladkowych-jak-go-regulowac.html

http://www.zespoldowna.info/autyzm-jest-zwiazany-z-wieloma-chorobami.html

http://www.zespoldowna.info/5-htp-w-leczeniu-poziomu-serotoniny-w-mozgu-na-poziomie-genu-tph2.html

http://www.zespoldowna.info/witamina-d-jako-regulator-funkcjonowania-dopaminy.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamine-d-3-powinnismy-miec-na-poziomach-wyzszych-niz-50-ngml-czyli-o-dopaminie-serotoninie-i-innych-istotnych-funkcjach-regulacyjnych-witaminy-d-3.html

W zespole Downa mamy zbyt niski poziom serotoniny i możemy go zwiększyć podając i utrzymując wysokie dawki witaminy D 3 przez cały rok. Witamina D3 regulując gen TPH2 wpływa na poziom serotoniny w mózgu dzięki czemu wpływa na zachowanie, jedzenie. I myślę, że większość z nas widzi dobre działanie w tym zakresie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26071405

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24558199

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140226110836.htm

Jeżeli dodamy do tego wysokie dawki DHA to synteza serotoniny jest na wysokim poziomie w mózgu pozytywnie stymulując zachowania kompulsywne i agresję.

http://www.tritolonen.fi/files/pdf/Patrick%20Ames%20part%202.pdf

Musimy jednak także pamiętać, że witamina D3 jest też regulatorem oksytocyny i wazopresyny  wpływających na typowe zachowania autystyczne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hormon_antydiuretyczny

I ten element jest dla mnie bardzo ważny szczególnie po przeczytaniu tego raportu:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4060712/

image

…ale po pierwsze DZIECI PREZENTUJACE ZABURZENIA I ZACHOWANIA TYPOWE DLA AUTYZMU mają polimorfizmy genu OXTR, co prowadzi do znaczącego obniżenia poziomu oksytocyny w mózgu.

https://www.autismspeaks.org/science/science-news/study-low-oxytocin-does-not-cause-autism-can-worsen-social-disability

Nie jest to jednak POWÓD dla autyzmu, a jedynie błąd mechanizmu regulacji hormonów, który to prowadzi do istotnych problemów z funkcjami społecznymi. W efekcie poniższe polimorfizmy zawsze są istotnie analizowane przy cechach autystycznych u dzieci.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4688331/

image

Jaki jest mechanizm działania oksytocyny i jak wpływa na serotoninę?

“OXT administration is known to inhibit amygdala activity and results in a decrease of anxiety, whereas high amygdala activity and 5-HT dysregulation have been associated with increased anxiety. The present study reveals a previously unidentified form of interaction between these two systems in the human brain, i.e., the role of OXT in the inhibitory regulation of 5-HT signaling, which could lead to novel therapeutic strategies for mental disorders.”

Jak wynika z tego cytatu, podawanie oksytocyny wyhamowuje aktywność ciała migdałowatego dzięki czemu redukuje niepokój. W momencie gdy mamy wysoką aktywność ciała migdałowatego, następuje deregulacja ilości serotoniny (5-HT), czemu towarzyszy niepokój. Oznacza to jednoznacznie, że oksytocyna i jej zdolności inhibicji i regulacji sygnalizacji serotoniny może być metodą do leczenia chorób psychiatrycznych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cia%C5%82o_migda%C5%82owate

Oksytocyna dodatkowo moduluje cały system serotonergiczny poprzez regulację 5-HT1A, wpływając w ten sposób na neurotransmisję serotoniny w organizmie.Mówiąc prościej na ilość serotoniny. Zatem doszliśmy dzięki witaminie D3 do wniosku:

jeżeli mamy zbyt niską ilość serotoniny w mózgu, to warto zwiększyć poziom oksytocyny, bo ona zwiększy ilość serotoniny i powinny być odpowiednio do stymulowane zachowania depresyjne, społeczne.

Komentarze

1 Komentarz do “Jak oksytocyna zmienia poziom serotoniny w mózgu?”
  1. Turczyk pisze:

    Witam
    Moja corka jeśli uprawia seks to dostaje ataki
    Kiedy ma długa przerwę to nie dostaje
    Jest to związane z okcytocyna
    Kiedy rośnie jej poziom w czsie stosunku dochodzi do napięcia przekaźników i występują drgawki

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...