Jaki symbol niepełnosprawności?
sierpień 18, 2014 by Jarek
Kategoria: Orzecznictwo
To pierwsze pytanie po weekendzie. Oto odpowiedź. Zespół Downa ma swój numer identyfikacyjny w międzynarodowej bazie ICD-10 opisującej typologię niepełnosprawności Q 90. Jest on jednak nie obowiązujący w orzecznictwie medycznym. Więc jakim kodem należy się posługiwać?
1.ZESPÓŁ DOWNA jest całościowym zaburzeniem obejmującym kaskadę patologii wynikających z błędu genetycznego prowadzącym do wcześniejszej, zakodowanej genetycznie śmierci osoby z tą wadą.
Proponuję nauczyć się tego zdania, by móc go recytować lekarzom orzecznikom, gdyż wskazuje im jak podejść do ZD, jaki ma i może mieć charakter ten problem genetyczny. Jeżeli weźmiemy prawo pod uwagę to od razu sugeruję zapamiętać kolejne zdanie mówiące:
“Z dniem 1 stycznia 2010 r. znowelizowano przepisy rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328), wprowadzając całościowe zaburzenia rozwojowe – oznaczone symbolem przyczyny niepełnosprawności 12-C – jako oddzielną klasę diagnostyczną”
2.ZESPÓŁ DOWNA jest zbiorem problemów…
Gdy lekarz jest uparty i nie widzi w dziecku problemów całościowych związanych z zespołem Downa, ścieżką alternatywną jest podejście precyzyjnie opisane w prawie i do przeczytania na stronie http://www.niepelnosprawni.gov.pl/status-osoby-niepelnosprawnej/instytucje-orzekajace-procedur/symbole-przyczyn-niepelnosprawno/.
Tam Pełnomocnik Rządu ds.Osób Niepełnosprawnych wskazuje:
“Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej dziecka.
Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu. Ustawodawca ograniczył liczbę symboli przyczyn niepełnosprawności na każdym z orzeczeń do trzech, wymagając jednocześnie aby w przypadku orzeczenia stopnia niepełnosprawności albo niepełnosprawności, każdy z symboli zawartych w orzeczeniu niezależnie od pozostałych stanowił samodzielną przyczynę niepełnosprawności lub jej stopnia. “
Oznacza to, że powinniśmy wskazać 3 grupy niepełnosprawności, które najlepiej odzwierciedlają rozwój naszego dziecka. Według mnie powinno to być w takim porządku:
01-U – upośledzenie umysłowe
07-S – choroby układu oddechowego i krążenia
10-N – choroby neurologiczne
a do wyboru mamy jeszcze dodatkowo:
03-L – zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu
11-I – inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego
Jeżeli głównym symbolem jest inny symbol niż 01-U można się spodziewać stałych wizyt u lekarzy orzeczników, którzy systematycznie będą sprawdzać rozwój/stan problemów, które są według wiedzy medycznej do wyleczenia/skorygowania. Jedynie ta pierwsza grupa pozwala na długoterminowe orzeczenie niepełnosprawności na podobnych warunkach jak grupa wskazywana powyżej 12-C.