Jakie geny i ich polimorfizmy wpływają na poziom absorpcji witaminy D3?
sierpień 2, 2017 by Jarek
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy
Przypomnę, że odpowiedni poziom witaminy D3 to ok. 50 ng/ml i wyżej. Poziom między 30 a 50 wskazuje na delikatny deficyt, 20-30 na deficyt, a wynik poniżej 20 jest już stanem głębokiego deficytu witaminy D3, który może mieć wpływ na stan immunologiczny, przebieg ciąży, stan jelit itp.
Na początek podam jeden z powodów, że warto mieć minimum 50 mg/ml witaminy D3, o którym warto pamiętać:
https://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120223103920.htm
w przypadku, gdy poziom witaminy D jest niski poniżej 15 ng/ml to komórki aktywizują cytokiny IL-6 i TNF- alfa, główne elementy reakcji zapalnej. Komórki mające 30 ng/ml i więcej witaminy D prezentowały znaczącą redukcję odpowiedzi na LPS, molekuły związane z silną reakcją na stan zapalny. Najwyższy poziom wyhamowania cytokin miał miejsce powyżej 50 ng/ml.
Praktycznie każda matka, która urodziła dziecko z ZD ma polimorfizmy aktywizujące powyższe cytokiny i z mojej perspektywy występuje tutaj większa koincydencja niż ma to miejsce w przypadku genu MTHFR, co oznacza że dzieci z ZD powszechnie prezentują te polimorfizmy. Wiążę się to dodatkowo z koniecznością stosowania koenzymu q10 by to dodatkowo zredukować, to nadmieniam tak przy okazji.
http://www.scielo.br/pdf/jped/v93n1/0021-7557-jped-93-01-0100.pdf
To teraz możemy przejść do meritum tematu.
Im bardziej poświęcamy się zdobywaniu wiedzy na temat genów i ich polimorfizmów, tym bardziej wchodzimy w szczegóły typu:
-jakie geny odpowiadają za wchłanianie witaminy D3?
-jak ich polimorfizmy wpływają na nas?
…i się załamujemy, zupełnie niepotrzebnie. Wciąż mamy do oceny ograniczoną liczbę genów, co uniemożliwia nam ich precyzyjną identyfikację w działaniu, gdyż często łączą się w procesach i mogą w nich w istocie inaczej się zachowywać niż to co widzimy w panelu. I tak jest z witaminą D3.
Dzisiaj opieramy naszą wiedzę głównie na polimorfizmach genu VDR.
Jednakże nie tylko one odpowiadają za odpowiedni proces metabolizmu tej witaminy i proszę nie denerwujcie się jak wszystkie 4 polimorfizmy są homozygotyczne. One podpowiadają jakie ryzyko mamy, ale musimy je połączyć przynajmniej jeszcze z tymi genami, by móc “wydawać wyroki” dotyczące złego wchłaniania witaminy D3:
CYP24A1, CUBN, VDR, GC, NADSYN1, CYP27B1, CYP2R1
Dopiero analizując całość możemy powiedzieć o głębokich lub małych zaburzeniach wchłaniania witaminy D3…i wtedy działać po prostu uzupełniając jej niedobory do poziomu jaki wskazałem na początku.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28754147/
http://www.zespoldowna.info/dlaczego-witamina-d3-jest-wazna-przy-planowaniu-macierzynstwa.html
http://www.zespoldowna.info/witamina-d3-w-problemach-jelitowych-w-autyzmie-i-w-ciazy.html
http://www.zespoldowna.info/witamina-d-jako-regulator-funkcjonowania-dopaminy.html