“Jakie leki podawać i kiedy, by pomóc dziecku z zespołem Downa?”
marzec 18, 2014 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Gdy Ghoska napisała o stratterze dostałem takie pytanie po raz pierwszy w tym roku. Potem wracały pytania i prośby. Po tym, jak rozmawiałem wczoraj z jedną z Mam obiecałem, ze już tym razem taki przewodnik napiszę.
UWAGI:
1.Za każdym razem bez dobrego, mądrego lekarza nie obędzie się.
2.Lekarz, który nie zleci EEG a czasami nawet EKG przed przypisaniem takiego protokołu to systemowo słaby lekarz i należy poszukać lepszego.
3.Podejście podzieliłem według wieku dziecka, gdyż w zależności od wieku dziecko z ZD może mieć różne potrzeby.
4.Te sugestie nie oznaczają, że inne podejście nie może być lepsze dla danego dziecka. Zawsze zachęcam do poszukiwania najlepszych rozwiązań i nowych rozwiązań. Aby były lepsze!
5.Lekom ZAWSZE MUSI TOWARZYSZYĆ plan ich wykorzystania czy to w postaci zajęć ruchowych, logopedycznych, w szkole, przedszkolu na wakacjach.
6.Suplementacja jest w tym przypadku nie uwzględniona.
DZIECKO DO LAT 3
CEL:
-poprawa napięcia mięśniowego
-wsparcie rozwoju synaps
-powstrzymanie apopteozy komórek
-budowanie odpowiedniej sygnalizacji między komórkami, która wspiera rozwój mowy
-budowanie umiejętności koncentracji na zajęciach
OPIS:
Realizację tych celów zapewnia cerebrolizyna. Jest ona lekiem dopuszczonym dla takich dzieci. Z mojej perspektywy Jaś dzięki temu produktowi:
-poprawił napięcie mięśniowe
-lepiej się koncentrował
-rozpoczął komunikację , która była wsparta zajęciami z bardzo dobrymi specjalistami w tej dziedzinie
PODAWANIE:
W okresie tym podawać się powinno lek 2 razy w roku. Dawkowanie zleca lekarz w zależności od wagi, ale wygląda to mniej więcej tak: do 1 roku 2 ml i 20-25 iniekcji, 2-3 3 ml i 20-25 iniekcji
DZIECKO 4-8 LAT
CEL:
-rozwój fizyczny/motoryczny
-budowanie pamięci
-budowanie wspomnień/doświadczeń umiejętność korzystania z nich
-komunikacja
OPIS:
Cele nie mogą być zrealizowane jedynie poprzez podawanie leku z poprzedniego przedziału wiekowego. Rozwój pamięci, czy też motoryczny wymagają fluoksetyny (np.seronil 10 mg). Lek ten wpływając na depresję fizjologiczną towarzyszącą dziecku z ZD od urodzenia, wyzwala nowe możliwości jego działania. Tak jak sugerowałem wcześniej, lek nie może być podany bez planu jego wykorzystania np.: treningi sportowe, zajęcia z czytania, liczenia. Podanie fluoksetyny może spowodować jednak istotne pobudzenie dziecka przez co w pewnym momencie nie będzie możliwe realizowanie celów stricte edukacyjnych. Formę która u mnie się sprawdza to podawanie cerebrolizyny zimą a fluoksetyny latem
PODAWANIE:
Lekarze przepisują tutaj zazwyczaj najmniejszą dawkę fluoksetyny podawaną raz dziennie. W przypadku cerebrolizyny jest to dawka około 5 ml przy 25 iniekcjach
DZIECKO 8-12 LAT
CEL:
-pamięć, jej objętość
-komunikacja
-koncentracja
-poprawa myślenia kombinacyjnego
OPIS:
Cele te mogą być realizowane głównie dzięki fluoksetynie. Cerebrolizyna powinna być podana w tym czasie w okolicach 10 i 12 roku. W tym czasie, gdy dziecko jest bardzo pobudzone i żywiołowe powinno dostawać już atomoksetynę, o której wspominała Ghoska.
PODAWANIE:
Lekarze indywidualizują już tutaj dawki ze względu na wagę i problemy dziecka, nie można wskazać jakiegoś specjalnego zalecenia.
DZIECKO POWYŻEJ 12 ROKU:
CEL:
-pamięć, jej objętość
-SPRAWNOŚĆ KOMUNIKACJI I ZASÓB SŁÓW
-koncentracja
OPIS:
Te cele mogą być głównie realizowane przez atomoksetynę. Uwagi Ghoski w tym temacie wydają się być jednoznaczne. W ramach programów badawczych nad ZD ten lek zajmuje obecnie dużo czasu.