“Jakie suplementy są potrzebne by kontrolować niedoczynność tarczycy?”

listopad 3, 2017 by
Kategoria: Tarczyca

Musimy przy tak postawionym pytaniu rozważyć 2 ścieżki, które zazwyczaj ograniczają funkcjonowanie tarczycy, jak cały metabolizm tarczycy.

JOD

Zacznijmy od samej tarczycy. By hormony mogły być produkowane potrzeby jest jod. Jod jest podstawowym budulcem hormonów tarczycy, których dejodynaza, konwertuje w odpowiednie formy chemiczne. Można go dostarczyć w układzie pokarmowym, co jest bardziej bezpieczne, jedząc typowo morskie typy żywności jak wodorosty, algi, ryby morskie, kelp, ale też typowo polskie jak żurawina, borówki, truskawki, fasolka szparagowa, czy Jaś. Także mleko kozie, czy dobry naturalny jogurt bez słodzików i cukru. Można oczywiście wykorzystać sól jodowaną, albo himalajską.

Uważa się, że dawka dzienna jodu nie powinna przekraczać ok. 90 mcg/dzień dla dzieci do 8 lat, dla młodzieży ok 120 mcg/dzień a dla dorosłych 120 mcg/dzień. Kobiety w ciąży, karmiące według amerykańskich RDA powinny otrzymywać do 290 mcg/dzień.

Tutaj nie polecam żadnych suplementów, gdyż częściej spotykam się z ich przedawkowaniem niż odpowiednim dawkowaniem.

CYNK

Jest on potrzebny by wyprodukować hormon T4 czyli tyroksynę i dokonać jego konwersji do poziomu rT3 i T3. Dawki cynku to dla dzieci nawet 10 mg dziennie, ale z mojej perspektywy wystarczy 2-4 razy w tygodniu taka dawka przez 60 dni i poziom cynku powinien być stabilny. W ZD zauważam wartości w dolnej granicy normy, gdyż cynk pełni istotną rolę do 5tego roku życia w układzie immunologicznym, stąd do tego momentu zapotrzebowanie na cynk może być w układzie dietetycznym i suplementacyjnym dużo większe.

Cynk ma problemy z wchłanianiem się przy suplementacji dużymi dawkami witaminy B9 w postaci syntetycznego kwasu foliowego, tak samo jak przy nadmiernej ilości wapna, żelaza i miedzi.

Źródła cynku to grzyby, warzywa kapustne, zboża.

http://salaterka.pl/najlepsze-zrodla-cynku/

http://www.zespoldowna.info/suplementacyjna-homeostaza-czyli-o-witaminie-d3-i-jej-interakcjach.html

SELEN

Bez selenu nie ma konwersji z T4 do aktywnej formy hormonu tarczycy jakim jest T3. Jest to kluczowy aspekt funkcjonowania hormonów tarczycy. Selen jest też swoistym antyutleniaczem tarczycy chroniącym ja przed np. miedzią, ale i wspierającym organizm w chorobie Hashimoto czy też Graves’a.

Rola selenu w zespole Downa jest wg. mnie szczególnie istotna, gdyż wpływa także na neurogenezę, jest systemowym narzędziem w walce z chorobą Alzheimera.

Z perspektywy badań Waszych dzieci, selen jest w średnich poziomach norm, ale patrząc na zapotrzebowanie na niego chociażby w chorobach tarczycy, nie wspominając o powyższych tematach, powinien to być poziom w górnych granicach norm.

Dzienne zapotrzebowanie na selen dla osób bez trisomii to około 40-50 mcg dziennie. Z mojej perspektywy,  zapotrzebowanie dla osób z ZD jest wyższe i powinno być na poziomie powyżej 50 mcg dziennie, a w przypadku suplementacji powinno stosować się dla dzieci powyżej 3 roku życia dawkę terapeutyczną na poziomach między 100 a 200 mcg dziennie razem z UBIQUINOLEM!

Osoby, które nie mają problemów z polimorfizmem genów CBS, mogą także wspomagać funkcjonowanie selenu n-acetylocysteiną, które synergistycznie oddziaływują na stres oksydacyjny chroniąc w ten sposób via glutation także tarczycę. W ZD ta ścieżka jest krytyczna.

https://www.researchgate.net/publication/275522404_Effects_of_N-Acetyl_Cysteine_andor_Selenium_on_Methionine-Induced_Ovary_and_Uterus_Histological_Damage_and_Oxidative_Stress_in_Rats

http://www.zespoldowna.info/rola-selenu-w-zapobieganiu-choroby-alzheimera.html

Źródło: najlepszy dla mnie jest orzech brazylijski.

ENERGIA ATP

W wielu przypadkach jest to temat pomijany…ale wydaje mi się, że jest najważniejszy. Zarówno w zespołach chronicznego wyczerpania, chorobach autoimmunologicznych, dostępność energii komórkowej jest kluczowa dla konwersji chociażby T4 i T3. W tych procesach wydatkowanie energii jest duże. W ZD, gdzie dysfunkcja mitochondriów ma kluczowe znaczenie, powiedziałbym że ma to pierwszorzędne znaczenie.

Zatem wsparcie w tym zakresie musi przewidywać:

-magnez

-ubiquinol+PQQ

-resveratrol i EGCG

-witamina B12

http://www.zespoldowna.info/gdy-wystepuje-jakakolwiek-dysfunkcja-mitochondriw-to-mamy-do-czynienia-z-niedoczynnoscia-tarczycy-nawet-gdy-mamy-obecnosc-hormonw-tarczycy-na-dobrym-poziomie.html

http://www.zespoldowna.info/resweratrol-i-egcg-odbudowuja-powazne-uszkodzenia-w-mitochondriach-w-hipokampie-w-komorkach-prekursorowych-u-myszy-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/jak-analizowac-badania-mthfr-uk-mitochondria-i-ich-zaleznosc-od-witaminy-b12.html

http://www.zespoldowna.info/pqq-czym-jest-cz-3-o-mitochondriach-i-nie-tylko.html

INNE SUBSTANCJE WSPOMAGAJĄCE

Jeżeli mamy opanowane podstawowe składniki i procesy warto też zwrócić uwagę na procesy wspierające główna ścieżkę i popatrzeć na:

-polimorfizmy MTHFR i braki witamin z grupy B w szczególności B2, B9, B1, B3

http://www.zespoldowna.info/czy-w-przypadku-polimorfizmu-mthfr-moge-i-problemow-z-tarczyca-moge-podawac-melatonine.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-a-mthfr-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/tarczyca-jej-niedoczynnosc-a-mutacja-genu-mthfr-same.html

-odpowiedni poziom witaminy A, E,C, D3 które są kluczowymi kofaktorami, antyutleniaczami wpływającymi także na TSH i jego wydzielanie

http://www.zespoldowna.info/dobrze-funkcjonujaca-tarczyca-zalezy-od-czyli-wszystkie-reguly-dotyczace-funkcjonowania-tarczycy-w-zespole-downa.html

FERRYTYNA CZYLI ŻELAZO

Najbardziej dyskutowanym tematem przy wspieraniu tarczycy jest kwestia żelaza. Bardzo często problemom tarczycy współtowarzyszy niski poziom ferrytyny. Na ten parametr zwracam uwagę, a nie na samo żelazo. Jeżeli ferrytyna jest powyżej 50  ug/l, z mojej perspektywy tarczyca prezentuje dobre wyniki. Gdy jednak jest poniżej, nie koreluje się pozytywnie.

Najłatwiej byłoby się suplementować, ale w ZD kwestia żelaza jest tematem z pogranicza toksyczności, zatem najlepiej jednak zwrócić uwagę na dietetyczne rozwiązywanie problemów niedoboru, wspierając żelazo witaminą C, A tytułem lepszej absorpcji.

AMINOKWASY

Często stosuje się w suplementacji tarczycy aminokwasy: leucynę i asparaginę. Są one podstawą do produkcji np. TSH

https://pl.wikipedia.org/wiki/Asparagina

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leucyna

ZIOŁA

Ashwagandha i guggul sa bardzo często wykorzystywane w leczeniu tarczycy. Ich właściwości antyzapalne, efektywnych kofaktorów wspierają pracę tarczycy na wielu poziomach. Dawkowanie jednak jest podejmowane na poziomie spersonalizowanego podejścia i po analizie poziomu konwersji T4 do T3.

PODSUMOWANIE:

Jak widać mamy kilka podstawowych produktów/diet które należy uwzględnić przy terapii tarczycy. Ważne jest przy tym, aby także odpowiednio eliminować zagrożenia dietetyczne dla tarczycy jak gluten, laktoza czy występujące w niektórych roślinach rodanki. Z mojej perspektywy w ZD są to konieczne kwestie bez których nie można mówić o leczeniu tarczycy w szczególności, gdy wiążą się one z jej zapaleniem.

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do ““Jakie suplementy są potrzebne by kontrolować niedoczynność tarczycy?””
  1. Michał N pisze:

    Uważam ze normy jodu są mocno zaniżone. Poza tym należy pamiętać ze sól jodowana nie daje zapotrzebowania na problemy z niedoborem jodu ponieważ tarczyca potrzebuje głównie jodu i jodku potasu a nie samego jodku potasu którym właśnie wzbogacona jest sól. Istniejący problem chorób tarczycy nie zmniejszył się po wprowadzeniu jodowania soli w Polsce a wręcz przeciwnie powiększył się. A więc sól jodowana nie jest dobrym źródłem jodu nie wiem jak Himalajska. Jeżeli jest nie porabiasz będzie dobrym źródłem minerałów dla nas bardzo dla naszych dzieci

  2. Michał N pisze:

    Aha zapomniałem dodać super wpis. Wyjaśnia dobrze dawkowanie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...