“Jakość” funkcjonowania jelit ma wpływ na rozwój choroby Alzheimera
wrzesień 21, 2016 by Jarek
Kategoria: Układ trawienny
Pisząc wczoraj o probiotykach nie spodziewałem się pytań na temat funkcjonowania jelit w kontekście choroby Alzheimera. A tak się stało, więc spróbuję się do tego odnieść.
Czytając różne naukowe opracowania dotyczące genów, neuroprzekaźników mam wrażenie, że jelita są ważniejsze od mózgu w wielu aspektach naszego funkcjonowania. Zawsze zastanawiam się nad tym w kontekście “autystów jelitowych”. Ich złe funkcjonowanie mija, poprawia się gdy poprawiamy funkcjonowanie jelit, całego układu trawiennego chociażby za pomocą bakterii probiotycznych jak o tym pisałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/jak-dlugo-podawac-probiotyki-by-poprawic-funkcjonowanie-dziecka.html
W przypadku choroby Alzheimera jak pokazują najnowsze badania pewna zależność też istnieje.
http://nutritionreviews.oxfordjournals.org/content/74/10/624
Według poniższego badania możemy przypuszczać, że gdy nasze jelita źle działają tytułem zmiany mikroflory bakteryjnej, to poziom amyloidów beta rośnie, podobnie jak stanów zapalnych typowych dla patologii tej choroby. Wiele już publikacji skupia się na leczeniu jelit w zakresie terapii chroniących przed rozwojem CHA.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27604604/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27566465/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25642988/
Mnie to szczególnie nie dziwi. Jeżeli dzieci z ZD mają szczególnie wysoki poziom występowania polimorfizmów związanych z funkcjonowaniem jelit jak FUT 2, PON 1, MTHFR A 1298C, HNMT, DAO A, HLA, IL, TNF…to tylko jako przykład najbardziej znanych genów, to działanie dietetyczne i terapeutyczne mające na celu utrzymanie jelit w dobrym funkcjonowaniu powinno być szczególnie ważne. Jeżeli popatrzymy na zależność funkcjonowania hormonów tarczycy t 3 w układzie trawiennym i przypomnimy sobie o jego wpływie na ekspresję genu APP (T 3 reguluje ekspresję genu APP, im człowiek starszy, im gorzej funkcjonuje tarczyca, jelita, tym mamy niższy poziom T 3 a wyższy ekspresji genu APP, co oznacza większy poziom amyloidów beta).
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3049061
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27088644/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26502815/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26232392/
Osoby, których dotykają choroby autoimmunologiczne, są szczególnie wrażliwe na problemy jelitowe. To tam koncentrują się problemy związane z celiakią, cukrzycą. To są pierwsze symptomy także choroby Alzheimera.
Co zatem robić?
Kluczowa dieta i utrzymywanie dzieci w odpowiedniej wadze!!! Dieta śródziemnomorska ze wskazaniem w kierunku wegetariańskiej to najlepsza dla osób z ZD.
Należy leczyć jelita, czyli usuwać z diety produkty możliwie toksyczne jak te zawierające potencjalne alergeny (gluten, kazeina, laktoza).
Usuwać leki, które mają wypełniacze w postaci laktozy tak jak eutyrox.
Ograniczyć liczbę węglowodanów w diecie.
Stosować odpowiednie suplementy łagodzące stany zapalne w jelitach takiej jak chociażby resweratrol, luteolina.
Stosować dobre probiotyki/symbiotyki by flora “ciągle” była bogata. Najlepiej jest gdy się je zmienia co jakiś czas.