“Jarek to jak z tymi badaniami?!” czyli o algorytmie.
listopad 21, 2023 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Cieszą mnie pytania i mam nadzieję, że powodują że czytacie moje wpisy ze zrozumieniem. Po wczorajszym krytycznym, poproszono mnie o algorytm postepowania w sprawie badań okresowych. Wasza prośba-moja reakcja.
ZASADA 1 logika badania okresowego
Zasada ta dotyczy nadrzędności badania homocysteiny w połączeniu z kwasem foliowym (witamina B9), kobalaminą (witaminą B12) oraz witaminą D3 (25oh) nad pozostałymi badaniami. Mówi ona o istotności homocysteiny i jej poziomu na pozostałe procesy. By to jednoznacznie zobaczyć musimy mieć pełen obraz tych 4 elementów. Dopiero wtedy możemy przejść do analizy pozostałych elementów na które te mają przemożny wpływ.
ZASADA 2 robimy wszystkie badania okresowe w jednym momencie!
Jak zobaczycie badania okresowe tutaj: https://www.zespoldowna.info/badania-okresowe-2023.html to zobaczycie, że nie jest ich dużo…gdyż muszą być zrobione w jednym momencie!
Dopiero badania rozszerzające analitykę, bo wystąpił problem pojawiają się dodatkowo-osobno.
ZASADA 3 nawet jak robimy badania poszerzające analitykę, to badania z ZASADY 1 też powinny być zrobione choćby na etapie startowym analiz!
ZASADA 4 dopiero w procesie kontroli np. cukrzycy przechodzimy do badań “specjalistycznych” jak glukoza, hemoglobina glikowana, insulina, leptyna jako badania osobne, które nie wymagają innych. Są one w tym momencie elementem kontroli wycinka procesu. Do badań okresowych wracamy, gdy stan się poprawił/pogorszył aby skwitować, jak te parametry się zachowują, gdy mamy punkt krytyczny procesu, w całości.
ZASADA 5 nie robimy w tym morfologii, ani badań mikroelementów z krwi, gdyż są obarczone dużym błędem badawczym, albo są po prostu zbędne w tym procesie analizy.
ZASADA 6 gdy wyniki są złe to udajemy się do lekarza. Kiedy wyniki są złe? Gdy mamy istotne odchylenia dla ZD, przykłady:
*homocysteina jest na poziomie powyżej 8 umol/l a witaminy są poniżej 20% zakresu normy
*wynik ft4 jest poniżej 1,10 ng/dl dla normy 0,97-1,67
*trójglicerydy są powyżej 100 mg/dl i tutaj nalezy analizować ten punkt też z dietetykiem
*wynik HDL jest poniżej 45 mg/dl a LDL jest na poziomie wyższym 100 mg/dl, a stosunek LDL/HDL jest wyższy niż 2,5
*hemoglobina glikowana jest powyżej 6%
To są proste zasady, które warto wdrożyć i nimi się kierować. Warto przy tym mieć swojego “excela” z danymi i łapać ich odchylenia z dietą. To spowoduje, że sami będziecie w stanie analizować stan zdrowia swojego dziecka bez pomocy zbyt wielu ludzi.