Jean Dubuffet twórca Art Brut
styczeń 11, 2010 by Jarek
Kategoria: Po prostu życie
Powiem szczerze, myślałem że nikt nie przeczyta, ani nie skomentuje ani filmu o Justynie, ani o Art Brut. Dopiero komentarze Izy i Alberta podniosły mnie na duchu. Bo przecież jest to SZTUKA stworzona przez ludzi i dla ludzi, warta podziwiania i zastanawiania się nad tym co autor chciał powiedzieć.
Popatrzcie na prace Judith Scott, która nie mówiła, ale to co robiła mówiło za nią. ART BRUT jest zatem tworzeniem i opisywaniem Świata w pełnym jego wizerunku. Jest to sztuka dla wszystkich, bo tak jest. Popatrzcie tutaj:
http://www.zespoldowna.info/maria-wnek-slynna-po-calym-swiecie/
http://www.zespoldowna.info/czym-jest-art-brut-mwi-adam-nidzgorski/
http://www.zespoldowna.info/art-brut-cos-co-trzeba-odkryc-na-nowo/
http://www.zespoldowna.info/justyna-nasza-polska-judith-scott/
Wydaje się, że już wszystko wiemy o ART BRUT. Iza w swoim komentarzu nawet wskazała, gdzie jest kluczowe muzeum prezentujące ten nurt sztuki: LOZANNA W SZWAJCARII. Pozostaje jedynie powiedzieć o kreatorze tego nurtu: Jean Dubuffet, oto on.
Urodził się w Le Havre we Francji. W 1918 roku zaczął studia artystyczne w Académie Julian, którą już po 6 miesiącach opuścił. Jego “podróż” przez sztukę malowania to ciągłe powroty i ucieczki od tego. Przed II wojną wielokrotnie zajmował się sprzedawaniem win, co było zajęciem też jego ojca, by rzucać to wszystko i malować.
Po wojnie zbliżył się do surrealistów i był pod dużym wpływem książki Hansa Prinzhorn pt.: Artyzm chorych psychicznie. To dzięki niej, Dubuffet wynalazł określenie Art Brut “outsider art” (sztuka surowa, sztuka wyrzutków) opisujące twórczość nieprofesjonalistów pozostających poza wszelkimi normami artystycznymi.
Sam był zafascynowany tą sztukę, kolekcjonując obrazy, rzeźby w szczególności: Aloïse Corbaz i Adolf Wölfli. Cała jego kolekcja znajduje się właśnie w Musée de l’Art Brut w Lozannie.
Dubuffet określał Art Brut jako sztukę wolną od jakichkolwiek intelektualnych ograniczeń, przez co wielokrotnie zadziwiał swoich fanów używając do wzmocnienia efektu farb olejnych, dodatkowych materiałów takich jak piasek, siano, słomę. W 1962 roku przygotował serię obrazów namalowanych jedynie w czerwieni, bieli, czerni i błękicie.
Od 1960 rzeźbił i poszukiwał rozwiązań w muzyce.Od 1978 roku zaczął współpracę z amerykańskim jazzmenem Jasun Martz tworząc awangardową symfonię zatytułowaną: The Pillor.
Poniżej można zobaczyć jego obrazy i usłyszeć jego muzykę.
Tutaj znajduje się galeria jego dzieł:
galeria http://www.dubuffet.com/art.htm
Podejrzewam, że pokaz dzieł JEAN’A DUBUFFET’A został ustawiony chronologicznie. Można zatem zobaczyć jak wspaniale ewoluowała jego kreska i myśl- aż do wielkich, niesamowicie przestrzennych rzeżb! A progressywna muzyka grupy King Krimson, świetnie oddaje ich postępowy charakter. Jarek, jeszcze raz DZIĘKI.