Jeszcze o oczach i powiązaniu zespołu Downa z chorobą Alzheimera
Widać, że śledzicie to co się dzieje na świecie. Bardzo mnie to cieszy, więc uzupełniam informacje, o które się dopytujecie.
Pierwsze pytanie brzmiało: jakie znaczenie ma obecność amyloidów w oku dla diagnostyki w ZD?
Posłużę się tutaj wypowiedzią autora badania doktora Moncastera: “Soczewki w oku są niczym okno z widokiem na mózg. Soczewki nie mogą pozbywać się złóż amyoidów jak ma to miejsce w mózgu. Nasze badania pokazują, że te same proteiny amyloid-β, które agregują się w mózgu także akumulują się w soczewkach i stan ten prowadzi w zespole Downa do typowych katarakt.”
Drugie pytanie: Jaka jest powiązanie katarakt w ZD z kataraktami w chorobie Alzheimera?
Tym razem posłużę się słowami doktora David G. Hunter:” Wiedzieliśmy, że katarakty są powszechne w przypadku osób z ZD i są już widoczne w okresie tuż po urodzeniu., ale nigdy nie były WIĄZANE Z ZESPOŁEM DOWNA JAKO WADĄ GENETYCZNĄ. Teraz my to WIEMY! Katarakty te pojawiają się jedynie u osób z zaawansowaną chorobą Alzheimera i u osób z ZD bez względu na wiek, stąd wnioski mówiące o powiązaniu ZD i choroby Alzheimera.”
Trzecie pytanie: Po co badać amyloidy?
Inny autor badań, doktor Goldstein powiedział tak i może to wyczerpywać problem, pojawiający sie w pytaniu: “Po to budujemy skaner oka aby mierzyć poziom β amyloidów w soczewce oka. To może dostarczyć sposobu na szybką diagnostykę, w możliwie wczesnym okresie życia pacjenta i monitorować zmiany patologiczne w mózgu. Strategie leczenia tych zmian typowych dla ZD i choroby Alzheimera są juz przygotowywane i pojawią się w niedługim czasie, stąd wczesna diagnostyka będzie kluczem do wczesnego leczenia z sukcesem. I to jest nasz cel w naszych badaniach!”