Jeszcze o resveratrolu.
lipiec 25, 2016 by Jarek
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola
Odpowiadam zatem na Wasze pytania dotyczące resweratrolu i wskazuję, że z pewnością będzie to drugi tak powszechnie stosowany polifenol jak EGCG.
1.”Dlaczego resweratrol jest obecnie tak promowany w zespole Downa?”
Podstawowa cechą resweratrolu na jaką się zwraca uwagę w ZD to spektrum działania opóźniającego starzenie się i rozwój choroby Alzheimera. Resweratrol ma działanie antyoksydacyjne i antyzapalne co jest szalenie istotne przy chorobie Alzheimera.
http://www.zespoldowna.info/resweratrol-czy-jest-to-najbardziej-niedoceniany-suplement-w-zd.html
2.”Ile badań jest prowadzonych w kierunku zastosowania resweratrolu w zespole Downa?”
Nie ma takiego całościowego przeglądu, ale znam 2 badania włoskie, które są ukierunkowane na wsparcie neurogenezy, znam badanie hiszpańskie, które zajmuje się wpływem na funkcje kognitywne i znam badanie szwajcarskie, które bada aspekty ewentualnych skutków ubocznych podawania tego suplementu.
3.”Co jest najbardziej dyskusyjne w działaniu resweratrolu?”
Wydaje mi się, że neurogeneza. Wiemy, że stosowanie go w zbyt dużej dawce może ją wręcz ograniczyć, stąd ważne są badania w kierunku dawek jaki powinniśmy stosować. Dzisiaj mówi się o dawce około 5mg resweratrolu na 1 kg ciała, co jest dawką małą w stosunku do EGCG.
4.”Jaki typ resweratrolu jest najlepszy?”
Najlepszym powszechnie stosowanym jest tzw. resweratrol trans. Jednakże w ostatnim czasie bardzo pozytywne opinie zbiera w leczeniu jelit u autystów resweratrol otrzymywany w układzie fermentowania przy udziale bakterii.
5.”Czy ty widzisz coś specjalnego przy podawaniu resweratrolu u Jasia?”
Jasiu ma tyle samo energii co przy EGCG i ubiquinolu. Zatem z mojej perspektywy może być wymienny w tym kierunku. Poza tym nie widzę czegoś szczególnie innego u niego.
6.”Dla kogo resweratrol mógłby być najlepszy?”
Rozumiem, że pytanie dotyczy, komu podawać ten suplement. Odpowiedź wydaje się prosta i logiczna: wszystkim, ze szczególnym uwzględnieniem tych osób, które mają polimorfizm MTHFR C677T i stany zapalne. Co oznacza, ze większość autystów, osób z ZD, osoby z choroba Alzheimera i różnego rodzaju rakami.