Jeżeli masz zespół Downa to z dużą pewnością możesz mieć IBD (idiopatyczne zapalenie jelit)

listopad 15, 2021 by
Kategoria: Układ trawienny

To wyjątkowe stwierdzenie, ale jak wielu z Was wie, jest w dużym stopniu prawdziwe. Pojawił się ciekawy raport medyczny, który analizuje objawy IBD w ramach populacji pediatrycznej. Wnioski mnie kompletnie nie zaskakują, ale statystycznie jest to już medyczny mechanizm, którym należy się podpierać, gdy idziemy z tematem do lekarza i systemu opieki zdrowotnej.

1.W raporcie już na samym początku pada to sformułowanie: “…IBD can originate in the context of specific genetic syndromes associated with a risk of autoimmune disorders.” co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że IBD pojawia się tak, gdzie występują zespół genetyczny z ryzykiem chorób autoimunologicznych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8576358/

2.Czym jest zespół Downa? Przerabiamy to określenie przy covid-jest to burza cytokin, nieprawdaż?

https://www.zespoldowna.info/genetyczne-determinanty-koronawirusa-w-zespole-downa.html

https://www.zespoldowna.info/furin-mechanizm-antywirusowy-w-zespole-downa.html

3.Zatem już na starcie mamy spełnione dwa z trzech przesłanek w tym kierunku: mamy zespół genetyczny, burzę cytokin pozostaje kwestia autoimmunologii. Ten temat w ZD jest permanentny, czyli nie jest istotne jaka ścieżka działa negatywnie, ale objawy są widoczne, czy to tarczyca, czy jelita, czy cukrzyca, czy stawy i można by tak wyliczać.

https://www.zespoldowna.info/reakcja-immunologiczna-czyli-o-stale-obecnych-problemach-odpornosci-w-zespole-downa.html

Wnioski:

Zatem predyspozycje do IBD są wpisane w ZD i dla mnie nie jest to nowum, gdy z Wami rozmawiam i wskazuję na konieczność poszerzonej diagnostyki w kierunku jelit, ich szczelności stanów zapalnych, dysbiozy, amoniaku, histaminy, enzymu DAO. To musi być zrobione by wiedzieć z czym się mierzymy. Nie bez kozery w ZD mamy aż tyle nietolerancji pokarmowych, nie bez kozery mamy aż tak duże problemy z przyswajaniem mikro- i makroelementów. Stan zapalny jelit jest determinowany genetycznie i to jest wniosek od którego należy zaczynać zawsze.

Geny DYRK1A i RCAN 1 są początkiem. Je należy stymulować tak jak to umiemy, by rozpocząć leczenie. Potem geny z rodziny HLA, tutaj musimy analizować ilość mechanizmów deregulujących stan zapalny, a inicjowane przez różnego rodzaju pokarmy. Potem wszystko co jest związane z histaminą i amoniakiem. CBS to gen kluczowy w tej układance o czym pisałem wielokrotnie.

https://www.zespoldowna.info/enzym-dao-a-histamina-i-amoniak.html

https://www.zespoldowna.info/a-co-gdy-amoniak-ma-wysoki-poziom-jak-histamina.html

W ten sposób tworzy się niemalże całościowy obraz skąd w ZD mamy tak duże problemy z jelitami. Na koniec dodam: w dużej mierze dzieci dziedziczą te problemy po rodzicach i tutaj też należy szukać tych predyspozycji.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...