Kamienie milowe rozwoju dzieci z ZD

październik 2, 2024 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Pojawiają się kolejne badania statystyczne mające pomóc lekarzom w ocenie rozwoju dzieci z ZD, tzw. kamienie milowe. Lekarze z Boston Children’s Hospital Down Syndrome Program w USA, przebadali w latach 2018-2023 842 osoby. Na podstawie tego stworzyli ten schemat rozwojowy obecnie analizowany przez różne środowiska.

https://publications.aap.org/pediatrics/article/doi/10.1542/peds.2023-065402/199353/Developmental-Milestones-for-Children-With-Down

https://www.disabilityscoop.com/2024/09/20/doctors-get-clearer-picture-on-developmental-milestones-for-kids-with-down-syndrome/31069/

W ten sposób powstała tabela rozwojowa, która będzie skierowana ze strony władz medycznych USA w tym CDC (Centers for Disease Control and Prevention) do lekarzy opiekujących się dziećmi z ZD. Przykład tej tabeli.

210Tab

https://publications.aap.org/view-large/14765155

Jak możemy zauważyć w komentarzu do tych danych, pada tutaj informacja określająca poziomy rozwoju osiągane przez dzieci z ZD w USA i dla przykładu:

1.Większość dzieci z zaburzeniami chromosomalnymi jest w stanie samodzielnie chodzić po domu do 4. roku życia.

2.Wykonywać jednoetapowe instrukcje do 5. roku życia.

3.Biegać i korzystać ze schodów do około 8. roku życia.

4.Pić z otwartego kubka do około 12. roku życia.

5.Dopiero jako nastolatki lat, w  75% dzieci z zespołem Downa, potrafi zastosować się do dwuetapowych wskazówek lub użyć co najmniej 50 słów, znaków lub obrazów.

Jak wynika z badania, wszystkie te umiejętności są umiejętnościami, które według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDCD większość dzieci opanowuje do 2,5 roku życia.

Takich informacji w artykule jest bardzo dużo w rożnych formach, warto je zobaczyć, gdyż są podane w łatwej i czytelnej formie. Polecam, gdyż statystycznie są to wyjątkowe dane.

210Tab2

Pozostaje tylko pytanie: czy należy je stosować do tego co my mamy w Polsce? Wydaje mi się, że wszystko zależy od wielu czynników, ale jak obserwuję to, co jest w USA i to co jest w Polsce, to poziom wsparcia dla dziecka, świadomość tej potrzeby u nas jest na wyższym poziomie, co przekłada się też na osiągnięcia dzieci.

 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...