Katatonia, uleczalna choroba w zespole Downa

wrzesień 9, 2016 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Tak jak to opisałem wczoraj, w zespole Downa zdecydowanie częściej występują różnego rodzaju problemy psychiatryczne w stosunku do pozostałej populacji. To co jest ważne, wiele z nich powodujących ciężki regres i zdecydowane osłabienie funkcji poznawczych, jest dzisiaj możliwa do leczenia i wyleczenia pod warunkiem właściwej diagnozy.

Katatonia jest tą chorobą, którą w zespole Downa udaje się skutecznie leczyć. Co to jest? “Jest to występowanie zwiększonej lub zmniejszonej aktywności ruchowej. Objawy katatoniczne występują w schizofrenii katatonicznej, w zaburzeniach afektywnych, w innych zaburzeniach psychicznych spowodowanych chorobami mózgu, zaburzeniami metabolicznymi lub substancjami psychoaktywnymi (organiczne zaburzenia katatoniczne).”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katatonia

 

image

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150512112454.htm

W zespole Downa łączy się katatonię z istotnym regresem funkcjonowania u osób powyżej 16 roku życia. Opiekunowie często nazywają ten stan SYNDROMEM ZOMBII. Polega on na tym, że osoby z ZD i katatonią mają problemy z poruszaniem się, snem, mową i nie wyrażają swojego zainteresowania aktywnościami, które normalnie je interesowały. Dzisiaj wiemy, że tego typu zachowania są efektem zmiany metabolizmów, zmiany metylacji ze szczególnym uwzględnieniem witaminy B12.

Leczenie tej choroby odbywa się za pomocą protokołu uwzględniającego regulację metylacji oraz wykorzystania benzodiazepiny i elektrowstrząsów.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25897230

W ZD predyspozycje do tego typu chorób mają te dzieci, które mają polimorfizmy genów autoimmunologicznych z rodziny HLA, jak i z rodziny IL. Oznacza to, że katatonia ma swoją ścieżkę w ZD zbieżną z innymi chorobami autoimmunologicznymi i w ten sposób musi być traktowana.

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150512112454.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21673586

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4043981/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4260674/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...