Klasa 2010, czyli edukacja włączająca cz.2
czerwiec 15, 2010 by Jarek
Kategoria: Projekt edukacji
Wczoraj bohaterem był Nick, dzisiaj ona: Means Ware. Jej doświadczenia w klasie masowej, to nie tylko przeżycia takie jak Nicka. To także DRUŻYNA CHEERLEADEREK. Dla niej to bycie z innymi dało jej szansę na KOMUNIKACJĘ, a mało brakowało by wciąż chodziła do klasy integracyjnej, w której segregacja dzieci niepełnosprawnych miał szczególny wydźwięk.
Sukces Nicka i Means nie oznacza, ze edukacja włączająca zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Wciąż w USA istnieją klasy integracyjne, gdzie dzieci niepełnosprawne są po to by wykonywać “zadania godne dziecka, a nie ucznia”. Często jedynym argumentem za taką szkołą jest to, że znajdują tam dzieci swoich przyjaciół z takimi samymi wadami, problemami jak one…jednakże tylko na czas szkoły.
Jak się okazuje edukacja włączająca nie dostarcza “natychmiastowej” przyjaźni dzieciom niepełnosprawnym. Umożliwi im jednak mieć przyjaciół po szkole, po tym jak kończą edukację, jak odszukują się w pracy.
Z tego też względu w USA postanowiono ZLIKWIDOWAĆ KLASY INTEGRACYJNE, bo były sferą nadużyć i przede wszystkim zaniedbań w zakresie programowym. Od 2001 roku od czasu wprowadzenia legislacji No Child Left Behind czyli żadne dziecko nie zostaje w tyle, inkluzja jest normą edukacyjną. Od tego momentu prawo edukacyjne mówi tak:
…WSZYSTKIE DZIECI MUSZĄ BYĆ KSZTAŁCONE PRZEZ WYSOKO WYKWALIFIKOWANYCH I WYMAGA, ABY WSZYSTKIE DZIECI BEZ WZGLĘDU NA ICH NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ MOGŁY OSIĄGNĄĆ PUŁAP W TESTACH OKRESLONY PRZEZ WŁADZE.
Tak sformułowany cel spowodował, że system edukacji “obrócił się” w kierunku dzieci niepełnosprawnych i poszukuje strategii edukacyjnych służących im, ale i dzięki temu przede wszystkim “zdrowym” uczniom.
Dla naszych reformatorów edukacji wsparcie w zakresie “wiedzy do implementacji”.
No Child Left Behind Act 2001 (w skrócie NCLB) jest prawem ustanowionym przez Kongres USA. Był pomysłem prezydenta Georga Busha wdrożonym jako pierwszy zaraz po objęciu urzędu przez niego. NCLB wprowadza w życie teorię REFORMY STANDARDÓW EDUKACYJNYCH, która opiera się na wierze, że ustanowione wysokie standardy edukacyjne i mierzalne cele mogą polepszyć wynik ucznia w procesie edukacji. Prawo te wymaga od każdego ze Stanów rozwinięcia podstawowych narzędzi dla ucznia na każdym poziomie jego edukacji. Rząd USA finansuje te narzędzia wspierające, tak aby uczniowie realizowali standardy edukacyjne ustanowione przez poszczególne Stany.
Wszystko o NCLB dowiesz się tutaj: http://www2.ed.gov/nclb/landing.jhtml