Komórki macierzyste, kolejna odsłona hESC.

styczeń 10, 2019 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Obecnie już co 12 miesięcy wraca temat zastosowania hESC czyli zarodkowych komórek macierzystych w zespole Downa. Nie wiem czy pamiętacie naszą dyskusję z 2017 roku i te wcześniejsze, ale mamy więcej i więcej testów w tym kierunku w ZD…gdyż skoro pomaga w białaczce, rozszczepach, uszkodzeniach kręgosłupa…to dlaczego nie zrobić tego samego w ZD.

Wróćmy najpierw do tych wpisów:

http://www.zespoldowna.info/zyjemy-tak-dlugo-jak-mamy-komorki-macierzyste.html

z tego wiemy, że żyjemy tak długo jak mamy komórki macierzyste…a w ZD

“Fakt, że osoby z ZD mają 3 kopie 21 chromosomu i co za tym idzie genu USP 16, powoduje przyspieszenie tempa całkowitego wykorzystania komórek macierzystych w bardzo krótkim okresie czasu podczas wczesnego rozwoju. Daje to w efekcie, prawdopodobnie wykorzystanie całkowite zasobów komórek macierzystych i uszkodzenie systemu regeneracji u osób dorosłych z ZD. W wyniku czego, ich mózg starzeje się szybciej i szybciej prezentują wczesne stadia rozwoju chorób neurologicznych.”

http://www.zespoldowna.info/usp-16-czyli-wyczerpany-zbiornik-na-komorki-macierzyste.html

1.Komórki macierzyste ośrodkowego systemu nerwowego pod wpływem genu USP 16 i jego nadmiernej aktywności UTRACIŁY zdolność do samo odnawiania się. Jest to proces podczas którego komórki macierzyste regenerują się przy podziale.

2.Zablokowanie ekspresji genu USP 16 powodowało przywrócenie tej zdolności, co powodowało poprawę funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Brodkowy_uk%C5%82ad_nerwowy)

http://www.zespoldowna.info/badania-nad-zespolem-downaa-komorki-macierzyste.html

http://www.zespoldowna.info/przeszczep-komorek-w-zespole-downa.html

Celem terapii była istotna poprawa jego napięcia i zdolności motorycznych, które były odmienne do tego stopnia, że uniemożliwiały jego poruszanie się, funkcjonowanie w ramach typowych funkcji dla dziecka w tym wieku. Dodatkowo wskazywano na brak głosu-komunikacji, wady serca i brak trzymania głowy. Rozpoczęto terapię w II seriach. Pierwsza 3 miesięczna terapia skończyła się już znacznymi efektami:

-uzyskano napięcie we wszystkich kończynach

-uzyskano gaworzenie

-uzyskano czołganie się dziecka

-rozpoznawał swoich najbliższych

Nie miały miejsce, żadne efekty uboczne.

Cały proces potwierdził, że istnieje dziś możliwość zastąpienia uszkodzonych komórek nerwowych, które są efektem błędów różnego pochodzenia. Czytając relację z pism medycznych należy się spodziewać w najbliższym czasie kolejnych prób z tą techniką przeszczepu komórek w ZD.

http://www.zespoldowna.info/kto-jest-za-przeszczepem-komorkowym-a-kto-nie.html

Zostałem zaskoczony “szybkim” głosowaniem:

-rodzice dzieci z zespołem Downa 15 przeciw, a 11 jest za przeszczepami

-rodzice dzieci z autyzmem 23 za, a 4 przeciw

Teraz przypomnienie definicji:

Zarodkowe komórki macierzyste, embrionalne komórki macierzyste, pierwotne komórki zarodkowe – komórki mogące dać początek każdej tkance. Komórki macierzyste pięciodniowego zarodka mogą rozwinąć się w dowolny typ komórek i zastąpić te uszkodzone, których organizm nie jest w stanie odtworzyć. Zanik komórek to przyczyna wielu różnych schorzeń, na przykład choroby Alzheimera i niewydolności mięśnia sercowego. Sztuczna hodowla wyspecjalizowanych komórek z komórek macierzystych oraz ich wszczepianie stanowiłyby przełom w medycynie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarodkowe_kom%C3%B3rki_macierzyste

i potwierdzenie naukowe, że to się robi Uśmiech

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435646/

…a teraz temat ZD.

Po pierwsze NIKT Z POWODÓW ETYCZNYCH DZIŚ NIE ROBI BADAŃ NAD ZD…ale w chorobie Alzheimera już tak. Dotyczy to wszystkich krajów z wyjątkiem Indii, Chin, Korei Południowej i Malezji.

Po drugie technologia indyjska jest na tyle dyskusyjna, że patrzy się raczej na pozostałe kraje. Z mojej perspektywy, oficjalnie nie ma przełomu w temacie zastosowania medycyny regeneracyjnej dla osób z ZD przy użyciu zarodkowych komórek macierzystych. Jak jest nieoficjalnie? W Chinach i Indiach prowadzi się takie terapie w 4 centrach, ale ja nie znam racjonalnych wyników tych prac.

Po trzecie przy dominacji zwolenników pro-life w tym momencie, technologia ta jest całkowicie odrzucona przez rodziców dzieci/osób z ZD w USA….i nie ma w istocie dla kogo tego przełomu dokonać.

Po czwarte badania skupiają się obecnie nad chorobami, gdzie strategia regeneracyjna leczenia pacjenta jest kluczowa…stąd choroba Alzheimera tak…a ZD nie.

https://www.nature.com/articles/s41598-018-33017-6

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180301144157.htm

https://www.hindawi.com/journals/sci/2018/6392986/

Na koniec: pilnuję tego tematu, ale jeżeli WY rodzice jesteście przeciwko temu, to po co w ogóle się tym interesować, może ktoś mi odpowie?

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Komórki macierzyste, kolejna odsłona hESC.”
  1. Beata pisze:

    Komórki macierzyste – tyle dobrego się o nich słyszy, tyle optymistycznego o niezbadanych ich możliwościach mówi, że nie rozumiem za bardzo obaw w stosunku do zD. Uważam, że bardzo dobry kierunek aby przynajmniej spróbować – skoro regenerują prawie wszystko to …. Ja jestem za – publikuj, szukaj, informuj – bardzo proszę :)

  2. Joanna pisze:

    Ja tez jestem ZA, i także nie potrafię zrozumieć dlaczego rodzice dzieci z ZD nie chcą wykorzystania komórek macierzystych u swoich dzieci .

  3. Monia pisze:

    Ja jestem za, to może być przyszłość:)

  4. Can pisze:

    Odpowiem tak: Ci którzy mają jeszcze swoje zarodki zamrożone…mogą rozważyć tą technologię już dziś, dla swoich dzieci z ZD.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...